İngiltere'den Mali'ye asker hamlesi!

İngiltere, Birleşmiş Milletler (BM) barışı koruma misyonuna destek kapsamında Mali'ye asker gönderme kararı aldı. 250 İngiliz askeri, 2020 başında BM barışı koruma misyonuna destek kapsamında Mali'de görev yapacak. İngiliz basını ise Mali'ye asker gönderilmesini "Afganistan'ın ardından İngiliz kuvvetleri için en tehlikeli görev" olarak nitelendirdi.

İngiltere'den Mali'ye asker hamlesi!
İngiltere'den Mali'ye asker hamlesi!
GİRİŞ 23.07.2019 14:07 GÜNCELLEME 23.07.2019 14:09

Savunma Bakanı Penny Mordaunt da konuya ilişkin açıklamasında, "İngiliz askerleri, bölgedeki ortaklarımızla birlikte şiddet içeren aşırılık tehdidiyle mücadele ederek ve Mali'deki insan haklarını koruyarak barışı desteklemeye çalışacak." ifadesini kullandı.

 

 

AŞIRICI GRUPLAR TARAFINDAN HEDEF ALINABİLİRLER

İngiliz basını ise Mali'ye asker gönderilmesini, "Afganistan'ın ardından İngiliz kuvvetleri için en tehlikeli görev" olarak nitelendirdi.

 

 

Askerlerin "dünyanın en fakir ve en tehlikeli ülkelerinden birinde iktidar için mücadele eden aşırıcı gruplar tarafından hedef alınacaklarının, perde arkasında kabul edildiği" ileri sürüldü.

BARIŞ ANLAŞMASI, ŞİDDETİ SONA ERDİREMEDİ

Fransa, ocak 2013'te aşırıcı ve ayrılıkçı gruplara karşı askeri harekat başlatmış, operasyonun bitmesine karşın 4 bin askeri Mali'de tutmaya devam etmişti. BM de daha sonra bölgede barışı koruma misyonu oluşturmuştu.

2015'te hükümet ve ayrılıkçı gruplar arasında imzalanan barış anlaşması, şiddeti sona erdirememişti.

Ülkede 2019'un başından bu yana 200 binden fazla kişi yerinden edilmiş, yaklaşık 600 kişi de çeşitli saldırılarda hayatını kaybetmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İngiltere'de kriz büyüdü! Benzin alabilmek için kavgalar başladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurt cevabı: Hayatınız yalan!