Müslüman Javid Maliye Bakanı oldu: AB'den ayrılacağız!

İngiltere’de yeni kurulan kabinede Maliye Bakanlığına, bir önceki Başbakan Theresa May döneminde İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Müslüman Sajid Javid getirildi.

Müslüman Javid Maliye Bakanı oldu: AB'den ayrılacağız!
Müslüman Javid Maliye Bakanı oldu: AB'den ayrılacağız!
GİRİŞ 24.07.2019 23:22 GÜNCELLEME 24.07.2019 23:24
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Yeni Başbakan Boris Johnson'ın kabinesinde Maliye Bakanlığı koltuğuna oturacak Sajid Javid, atamasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Maliye Bakanı olarak görevlendirildiğim için derin onur duyuyorum. Maliye Bakanlığı (ekibi) ile çalışarak AB’den ayrılmak için hazırlanmak, ülkemizi birleştirmek, gelecekteki inanılmaz fırsatları harekete geçirmek için sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

PAKİSTANLI BİR MÜSLÜMAN

Pakistanlı Müslüman göçmen bir aileden gelen 50 yaşındaki Javid, daha önce eski Başbakan David Cameron’ın hükümetinde sırasıyla Hazine Bakanlığına bağlı Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Finanstan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Kültür, Medya Bakanlığı ile İş, İnovasyon ve Yetenek Bakanlığı görevlerini yürütmüştü.

 

 

Javid, daha sonra 2016 yılında yapılan AB referandumunun ardından eski Başbakan Theresa May tarafından kurulan hükümette ise Sosyal Konut, Toplum ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı görevlerini yapmıştı.

CITY OF LONDON'DA VE DEUTSCHE BANK'TA DA ÇALIŞMIŞTI

Siyasete girmeden önce uzun yıllar Londra’nın finans merkezi City of London’da çalışan Javid, Deutsche Bank’ta yönetim kurulu üyeliği ve gelişen piyasalar başkanlığı gibi görevlerde bulundu. Javid, 2009 yılında finans kariyerini noktalayarak Muhafazakar Partiden siyasete atıldı.

TRUMP'IN ONURUNA VERİLEN YEMEĞE DAVET EDİLMEMİŞTİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, haziran başında ülkeyi ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump onuruna Buckingham Sarayı'nda akşam yemeği vermiş fakat bu yemeğe İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Javid’in davet edilmemesi ülkede tartışmaya sebep olmuştu.

Javid, BBC Radyoya verdiği röportajda, Kraliçe II. Elizabeth'in Trump onuruna verdiği yemeğe neden davet edilmediğini ilişkin olarak, "Bilmiyorum. Sordum ama bilmiyorum. Bana içişleri bakanlarının davet edilmediği söylendi." ifadesini kullanmıştı.

Davet edilmemesini "tuhaf" bulduğunu vurgulayan Javid, sebebin Müslüman olmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin bir soru üzerine "Hayır, bunu söylemiyorum. Gerçekten de bilmiyorum." demişti.

ÖNCEKİ İÇİŞLERİ BAKANI İSE DAVET EDİLMİŞTİ

Başbakanlığın "İçişleri bakanlarının davet edilmediği" şeklindeki açıklamasına rağmen Javid'in selefi Amber Rudd, Kasım 2016'da Kolombiya Devlet Başkanı ve Temmuz 2017'de İspanya Kralı onuruna verilen yemekte yer almıştı.

İngiltere Müslüman Konseyi (MCB) ise dönemin Başbakan May'e mektup yazarak açıklama istemişti. Metinde, "Toplumda, sadece Müslüman kökeninden dolayı İçişleri Bakanı'nı dışarıda bırakmaya kadar varacak şekilde Trump'ın gönlünü almak amacıyla herkes için adalet ve eşitlik prensiplerimizden vazgeçmek istediğimize ilişkin bir korku var." ifadeleri kullanılmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 41
 • enes 11 ay önce Şikayet Et
  evet ecnebilerin gölgesinde yaşayan müslüman yedik
  Cevapla
 • tepki 11 ay önce Şikayet Et
  Biz ülkemizde müslüman diye zannettiğimiz ne hainler gördük,umarım bunlardan değildir!
  Cevapla
 • solcu türk 11 ay önce Şikayet Et
  ne zaman musluman oldugu ileri sürülen bir siyasetci bir yabanci devlete idareci olsa hep muslumanlarin başına corap örülüyor
  Cevapla
 • Hoca 11 ay önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • Cevat 11 ay önce Şikayet Et
  Buda araba basan hasan paşa torunudur belki.
  Cevapla
 • resul 11 ay önce Şikayet Et
  ne müslüman ı ya!!! bırakın bu ayakları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ'den son dakika domuz gribi açıklaması!
Son dakika haberi: 1 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı