Libya'dan Macron'a 'Trablus' çıkışı!

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, "Başkent Trablus'ta çatışmaların durması gerektiği" yönündeki sözlerin, "saldırgan" güçlere yöneltilmesi gerektiğini bildirdi.

Libya'dan Macron'a 'Trablus' çıkışı!
Libya'dan Macron'a 'Trablus' çıkışı!
GİRİŞ 28.07.2019 09:19 GÜNCELLEME 28.07.2019 09:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin cenaze törenine katılmak üzere, Tunus'da bulunan Serrac burada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. 

Serrac'ın basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Macron ile Serrac Libya'daki son durum, Trablus'taki çatışmalar ile düzensiz göçmenler konusunu görüştü.

Macron görüşmede, başkente saldırılması ve sivillerin hayatının tehlikeye atılmasına karşı olduklarını yineledi ve çatışmalara son verilerek siyasi sürece geri dönülmesi gerektiğini kaydetti. 

Serrac ise UMH'nin kendini savunma hakkını kullandığına işaret ederek, Macron'dan "çatışmaların durması gerektiği" yönündeki sözlerini saldırıyı başlatan güçlere (General Halife Hafter güçleri) söylemesini istedi. 

Halife Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de "Burkan el-Gadab Operasyonu"nu başlatmıştı. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • osmanoğlu2023 1 yıl önce Şikayet Et
    fransa diplomasiden anlamz çükü her şeye firansızlar... kardeşlerimiz her yere burnunu sokma demeleri uygun olurdu!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Atina'dan tahrik: Türk köyüne asker gönderdi
Türkiye'de de faaliyet gösteriyor! Bir Alman devi daha kötü durumda