The Times: Batı, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz!

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson’ın Brexit vaatleri İngiliz medyasını korkutmaya başladı. Avrupa Birliği'nin parçalandığına değinen The Times yazarı Michael Burleigh, İngiltere'nin yalnız kalmamak için Türkiye ile ilişkilerine önem vermesi gerektiğini belirtti.

The Times: Batı, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz!
The Times: Batı, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz!
GİRİŞ 29.07.2019 13:53 GÜNCELLEME 29.07.2019 13:53
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson ve onun Brexit politikaları ile birlikte yeni bir dönem başladı.

 

 

31 Ekim'e kadar Avrupa Birliği'nden ayrılacaklarının defalarca altını çizen Johnson, "Ne pahasına olursa olsun Brexit gerçekleşecek" dedi.

The Times'ta Michael Burleigh imzalı analizde, ülke içerisinde Brexit kampanyası sebebiyle eleştirilere maruz kalan Boris Johnson eleştiriliyor. Kararın İngiltere'yi yalnızlığa sürükleyeceği düşünülüyor.

 

 

Michael Burleigh "Batı, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz" başlıklı yazısında son dönemlerde Türkiye'nin Rusya ve Çin ile gelişen ilişkilerinin altı çizildi. 

Burleigh yazısında, "Rusya ve Çin'in Ankara'daki nüfuz kazanma çalışmaları göz önüne alındığında Erdoğan'ın kazanılması gerektiği kesindir" sözlerine yer verdi.

Avrupa Birliği'nin dağılmaya başladığı şu dönemde, Türkiye ile ilişkilerin oldukça önemli olduğu belirtilen yazıda, Türkiye'nin NATO üyesi olduğu ve Orta Doğu'da önemli bir rolü olduğuna değinildi.  

Türkiye'nin ABD'ye yönelik bakışını değerlendiren Burleigh, "ABD Türkiye'ye yaptıklarını unutmuş olabilir ancak Türkler unutmadı. Erdoğan, 2016'da gerçekleşen darbenin ABD destekli olduğunu düşünüyor. Darbeye karışan F-16'ların ABD'nin nüfuza sahip olduğu İncirlik'e kaçması da bu düşünceyi destekliyor" dedi.

Avrupa'yı Türkiye konusunda uyaran Burleigh makalede,  "Batı muhtemelen aşırı güven içerisinde ve Türkiye'nin olumsuz ekonomik durumunun onu engelleyeceğini ve Erdoğan'ın son seçim ile popülerliğini kaybettiğini düşünüyor. Fakat Türkiye bir şekilde geri dönecek. Ne de olsa Doğu Akdeniz doğal gazı konusunda geri adım atmayan Türkiye, bölgedeki faaliyetlerini sürdürecek. Artık hem ABD'nin hem de AB'nin Türkiye'yi birkaç füze için kaybedip kaybetmeyeceklerine karar verme zamanı geldi" ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
ETİKETLER
ingiltere Ortadoğu
YAZDIR
YORUMLAR 57
 • Wanted 1 yıl önce Şikayet Et
  Eger bir su kenarindan geciyorsan kavga eden iki balik gorursen suda bilki oradan bir ingiliz gecmistir baliklarin kavgasindan once
  Cevapla
 • Er ka 1 yıl önce Şikayet Et
  Ooooo İngiltere acayip tırsmış da türkiye ile iyi gecinelim demiş.
  Cevapla
 • Memo 1 yıl önce Şikayet Et
  Batı türklerle konuşa konuşa uyutarak içeriden işgal planı uygulasak daha iyi olur, yoksa korkutursak kaçar veya uyanır demeye getiriyor. Ne kadar masum ve aptal olduğumuzu düşünüyorlar. Kendileri hep birinci ırk olarak görüyorlar. Chp de aptallarımız da az değil, galiba onlara güveniyorlar.
  Cevapla
 • Yorucu 1 yıl önce Şikayet Et
  ingilizin çıktığı ab' ye varız. hiç bir batılı bunlar kadar sinsi, menfaatperest asla olamaz. Asla ingilizle aynı istikamete düşmeyecek, onları her zaman düşman cephede tutacağız. İntikamımız alınıncaya dek.
  Cevapla
 • Manisalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Kaybetmeyi göze alamaz.çünkü Türkiye siz bir AB hiçbir işe yaramaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Ermenistan'a darbe üstüne darbe! Azerbaycan kritik bölgede sancağı ele geçirdi...
Son dakika: Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu zorunlu hale getirildi