Haşdi Şabi'nin tüm büroları kapatıldı, taşınır malları toplandı!

Irak'ta Haşdi Şabi'ye bağlı bütün bürolar tüm vilayetlerde kapatıldı. Talimatı Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi vermiş ve '31 Temmuz'a kadar kapatın' demişti.

Haşdi Şabi'nin tüm büroları kapatıldı, taşınır malları toplandı!
Haşdi Şabi'nin tüm büroları kapatıldı, taşınır malları toplandı!
GİRİŞ 30.07.2019 21:39 GÜNCELLEME 30.07.2019 21:40
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı ve Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih Feyyad, Haşdi Şabi'ye bağlı büroların tüm vilayetlerde kapandığını ancak teşkilatların birleştirilmesi için 2 aylık bir ek süreye ihtiyaç olduğunu belirtti.

 

 

"BÜROLAR KAPATILDI, TAŞINIR MALLARI UYGUN YERLERE GÖTÜRÜLDÜ"

Feyyad, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu ayın başında çıkarılan kararname uygulamaya konuldu ve tüm vilayetlerde Haşdi Şabi'ye bağlı bürolar kapatıldı. Haşdi Şabi mensupları ve taşınır malları uygun yerlere götürüldü." ifadelerini kullandı. 

 

 

Söz konusu kararnameye göre Haşdi Aşair (Aşiret Güçleri) dahil olmak üzere Haşdi Şabi bünyesindeki tüm yapıların kaldırılarak teşkilatların birleştirilmesi konusuna da değinen Feyyad, bu işlem için ise 2 aylık bir ek süreye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

BAŞBAKAN ABDULMEHDİ "31 TEMMUZ'A KADAR KAPATIN" DEMİŞTİ

Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı olarak Abdulmehdi, yaklaşık 1 ay önce Haşdi Şabi ile ilgili bir dizi talimatın yer aldığı askeri kararname yayımlamıştı.

Kararnamede, Irak ordusunun bir parçası olan Haşdi Şabi güçlerinin Başkomutanın emirleri doğrultusunda hareket etme yükümlülüğü olduğu ve söz konusu yapıdan da Başbakanın atayacağı kişinin sorumlu olacağı belirtilmişti.

"TUGAY" VE "ALAY" STATÜLERİNDE OLACAKLAR

Terör örgütü DEAŞ'la savaş sırasında milis gücüne bağlı grupların kullandığı tüm isimlerden vazgeçileceği bildirilen kararnamede, bu isimler yerine "tugay" ve "alay" gibi askeri tanımların kullanılacağı aktarılmıştı.

Yeni talimatlara göre silahlı yapılara dahil olmak istemeyen grupların da ülke yasalarına göre siyasi parti ve gruplara dönüşebileceğine yer verilen kararnamede, "Bunlar, sivil bürolarını korumak için ruhsatlı silah taşıyabilecek. Bunun dışında silah taşımalarına izin verilmeyecek." ifadesi kullanıldı.

TALİMATLAR DIŞINDA FAALİYET GÖSTEREN GRUPLAR "YASA DIŞI" KABUL EDİLECEK

Talimatlar dışında gizli ya da açık şekilde silahlı olarak faaliyet gösteren grupların "yasa dışı" kabul edileceği uyarısı yapılan kararnamede şunlar kaydedilmişti:

"Kentlerde ve onun dışındaki bölgelerde Haşdi Şabi'ye bağlı grupların adını taşıyan tüm bürolar kapatılacak. Haşdi Şabi gruplarına bağlı tüm ekonomik bürolar ve askeri kontrol noktaları da kapatılacak."

Abdulmehdi, kararnamede yer alan talimatların en geç 31 Temmuz'a kadar yerine getirilmesini isterken Haşdi Şabi milis yapısıyla ilgili başka kararların da alınacağını belirtmişti.

HAŞDİ ŞABİ NEDİR?

Terör örgütü DEAŞ'ın 2014'te Musul'u ele geçirmesi ardından, Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali es-Sistani'nin fetvası üzerine kurulan Haşdi Şabi, Iraklı çeşitli Şii milis güçlerinden oluşuyor. Haşdi Şabi içerisinde az sayıda Sünni Arap ve Hristiyan gruplar da bulunuyor. 

Milis sayısının 120 binden fazla olduğu iddia edilen Haşdi Şabi bünyesindeki grupların büyük bölümünün İran'la yakın ilişkileri bulunuyor. Bu yapıdaki bazı grupların finansmanının da İran tarafından sağlandığı iddialar arasında yer alıyor. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • bjk56 4 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel darısı yok olmasına bu örgütün
  Cevapla
 • misafir8 4 yıl önce Şikayet Et
  İngiliz buralardan çekilirse bölünme için adım atıyor. İran burada bir gerçek, Türkiye de gerçek. Çok güçlü anlaşmalarla buralarda eski varlığımız korunabilir. Burada sanal olan Haçlılardır. Terör devleti İsrailde ingilizin müslüman öldüren köpeğidir. İranda bunu biliyor. Biz bunun altını iyi çizmeliyiz. Bazı şer görünen olaylar hayırlı sonuç getirebilir. Abdülhamit Hanın zekası hala işliyor ve işlemeye devam edecek.
  Cevapla
 • türkiye 4 yıl önce Şikayet Et
  ırak boşuna çile çekiyor. türkiyeye katılsınlar. bir anda bolluk bereket ve medeniyet gelir. devasa bir ülke olarak mutlu bir yaşam sürerler. çünkü türkiye müslüman ve kardeş bir ülke olduğu gibi aynı zamanda gelişmiş bir ülke. haşdi şabi, araplar ve kürtler hepsi müslüman ve kardeş olduğuna göre gerçekten harika bir ülke olurdu. zamanla suriyede katılırdı ve ortadoğu yeniden eski görkemli günlerine dönerdi.
  Cevapla
 • Akıncı Imam 4 yıl önce Şikayet Et
  İranın kukla ordusu resmi olarak Irak Ordusu oluyor. Yani Irak Ordusunun komutani Kasım Süleymanidir... Iran Islam dünyasına kanser gibi çöktü...
  Cevapla
 • Kursat turan 4 yıl önce Şikayet Et
  Irak toparlaniyor. Guzel gelisme. Hayirli olsun.
  Cevapla
 • Akıncı Imam 4 yıl önce Şikayet Et
  Sen buna toparlanmama mı diyorsun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Otomotiv sektöründe takas dönemi! Sıfır araçlarda kampanya dönemi sürüyor
Ünlü ekonomist Timothy Ash’ten enflasyon yorumu: Riski işaret etti