Trump'tan beklenmedik hamle! Gizlice Beyaz Saray'a davet etti...

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, geçen ay New York ziyareti sırasında ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmek için Beyaz Saray'a davet edildiği öne sürüldü.

Trump'tan beklenmedik hamle! Gizlice Beyaz Saray'a davet etti...
Trump'tan beklenmedik hamle! Gizlice Beyaz Saray'a davet etti...
GİRİŞ 03.08.2019 16:13 GÜNCELLEME 03.08.2019 16:13
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Amerikan New Yorker dergisinin İran ve ABD'li diplomatlara dayandırdığı habere göre, iki hafta önce Birleşmiş Milletler (BM) toplantılarına katılmak için New York'a giden Zarif, Trump'a yakın bir isim Cumhuriyetçi Partili Senatör Rand Paul tarafından Beyaz Saray'a davet edildi. 

 

 

Senatör Paul ve danışmanı Doug Stafford, 15 Temmuz'da Trump'ın bilgisi dahilinde, New York'taki İran'ın BM Daimi Temsilciliği ofisinde Zarif ile bir araya gelerek, İran'ın nükleer programı ve Basra Körfezi'ndeki gerginlik başta olmak üzere Washington-Tahran arasındaki sorunları ele aldı. 

"HAMANEY'İN FETVASINI YASA HALİNE GETİRME" ÖNERİSİ 

Görüşmede Zarif, ABD'li senatöre, İran'ın nükleer programıyla ilgili Trump'ın endişelerini giderebilmek için İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in 2003 ve 2010'da verdiği nükleer silahları yasaklayan fetvasını Mecliste onaylayarak, yasa haline getirmek dahil çeşitli öneriler sundu. 

Paul ise Zarif'e söz konusu önerileri, Oval Ofis'te Trump'a doğrudan sunması için Beyaz Saray'a davet etti. Bunun üzerine Zarif, görüşmenin sadece fotoğraf çekiminden ibaret kalarak sonuçsuz olma ihtimalinden endişe duyduğunu belirtti. 

Zarif, Trump'la görüşme davetine cevabı tek başına veremeyeceğini ve Tahran'la istişarelerde bulunması gerektiğini söyledi. 

TAHRAN'DAN GÖRÜŞMEYE ONAY ÇIKMADI 

Söz konusu diplomatlara göre, Zarif, görüşme sonrasında Trump'la Beyaz Saray'da bir araya gelme teklifini İranlı liderlere aktardı ancak Tahran şu aşamada Trump'la görüşmeye onay vermedi.

ABD Başkanı Trump, İranlı yetkililerle görüşmek istediğini önceden birçok kez dile getirmiş ancak İran lideri Hamaney, 2015'te imzaladığı nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilen ABD yönetiminin "güvenilmez" olduğunu ifade ederek, Washington'la müzakereye kapıyı kapatmıştı. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise müzakere için ABD'nin baskıları tamamen kaldırması gerektiğini belirtmişti.

ZARİF YAPTIRIM LİSTESİNE ALINMIŞTI 

ABD Hazine Bakanlığı, çarşamba günü İran lideri Hamaney adına çalıştığı gerekçesiyle İran Dışişleri Bakanı Zarif'i yaptırım listesine almıştı. 

Yaptırımlar, Zarif'in ABD'deki malvarlığına erişimini engellemeyi, ABD vatandaşlarının İran Dışişleri Bakanı ile herhangi bir ticari ilişki kurmasını ve ABD'ye seyahat etmesini yasaklıyor. Ancak BM merkezine ev sahipliği yapan ABD'nin, BM toplantılarına katılmak için New York'a gelecek diplomatlara vize verme mecburiyeti bulunuyor.

Öte yandan Zarif'in eylülde BM Genel Kurulu'na katılmak için İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile New York'a gitmesi bekleniyor. 

YORUMLAR 14
 • osman 4 yıl önce Şikayet Et
  Bazıları abd ile bir araya gelmeye can atarken,bunuda büyük bir zevkle isterken,abd İran ile görüşmek için can atıyor.İran abd yi reddediyor.Bundan büyük şeref olabilir mi?
  Cevapla
 • SARMISAK 4 yıl önce Şikayet Et
  iRAN ve ABD nin ani toplantı plandaki karar almalarının arka plandaki sebepler nedir . ...Üçüncü ülkeyi etkisiz safdışı planı olmasın ..
  Cevapla
 • sarp 4 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun İran a herkesin harcı değil davete icazet etmemek Chp olsaydı el pençe koşardı ayağına....
  Cevapla
 • aciz 4 yıl önce Şikayet Et
  İRAN-ABD-İngiltere biribirine hiç bir zaman düşman olmamıştır olamazda.Aralarında gizli antlaşmalar var.Bu antlaşmayı İran halkının bildiğini sanmıyorum. İranın yumuşak karnı Türklerdir.Tek hedef Ortadoğuda güçlü bir Türkiyenin olmamasıdır.
  Cevapla
 • Bolvadinoli03 4 yıl önce Şikayet Et
  Iran hersene israili vuruyor ya ondan demistir yersen iran kim
  Cevapla
 • Acize 4 yıl önce Şikayet Et
  Iran halkının bilmediği gizli anlaşmaları sen nerden biliyorsun ajan mısın nesin açıkla bakalım bu gizli anlaşmaları da bilelim
  Cevapla
 • Bilmeyen 4 yıl önce Şikayet Et
  Haci iran Dost olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Piyasalarda 3'lü rekor! Yükselişleri durdurulamıyor
2023 sona eriyor! İşte yılın en ucuz sıfır otomobilleri