Kuzey Kore'nin füze yapmak için 2 milyar dolar çaldığı ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kore'nin, silah programını finanse edebilmek için siber saldırılarla 2 milyar dolar çaldığını ve gemiden gemiye sevkiyatlar yoluyla BM yaptırımlarını deldiğini, ayrıca kitle silahları temin ettiğini açıkladı.

Kuzey Kore'nin füze yapmak için 2 milyar dolar çaldığı ortaya çıktı
Kuzey Kore'nin füze yapmak için 2 milyar dolar çaldığı ortaya çıktı
GİRİŞ 07.08.2019 14:15 GÜNCELLEME 07.08.2019 14:51
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'ye yaptırımlarla ilgili komisyonuna sunulan rapora göre Pyongyang bu saldırılarda bankacılık ve kripto para işlemlerini hedef aldı.

 

 

BBC'de yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler'in 35 siber saldırıyla ilgili soruşturma başlattığını doğruladı.

Kuzey Kore son ikisi dün olmak üzere iki hafta içinde toplam dört füze denemesi yaptı.

 

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bugün yayımlanan açıklamasında füze denemelerinin ABD ve Güney Kore'nin birlikte gerçekleştirdiği tatbikatlara misilleme amacını taşıdığını söyledi.

Pyongyang, bu tatbikatlarla barış anlaşmalarının ihlal edildiğini savunuyor.

Siber madencilik aktivitesi

Medyaya sızan BM raporuna göre, "Kuzey Kore gelir elde etmek için siber dünyada finansal kurumlar ve kripto para işlemlerine yönelik son derece karmaşık saldırılar düzenledi" deniyor.

Uzmanların aynı zamanda, sanal para elde etmek için çok güçlü bilgisayarlarla yapılan siber madencilik faaliyetleriyle ilgili de inceleme başlattığı belirtiliyor.

Raporda sanal para piyasasında geleneksel bankacılık sektörüne göre daha az denetim ve düzenleme olması nedeniyle bu işlemleri takip etmenin çok daha zor olduğuna dikkat çekiliyor.

BM raporunda ayrıca Kuzey Kore'nin gemiden gemiye sevkiyatlar yoluyla BM yaptırımlarını deldiği, ayrıca kitle silahları temin ettiği öne sürülüyor.

Birleşmiş Milletler 2006'dan bu yana Kuzey Kore'nin kömür, demir, kurşun ve deniz ürünleri ihracatına ambargo uyguluyor. Bu ülkenin ham petrol ve işlenmiş petrol ürünleri ithalatına da sınırlama getirilmiş durumda.

Kim Jong-un geçen yıl Singapur'da ABD Başkanı Donald Trump'la bir araya geldiği zirvede nükleer denemeleri durdurma taahhüdünde bulunmuştu. Kuzey Kore lideri ayrıca kıtalararası balistik füze denemelerine de son vereceklerini açıklamıştı.

İki lider arasında bu yıl yapılan ikinci zirvede uzlaşma sağlanamamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Kimmiş 10 ay önce Şikayet Et
  Açıklamıştı ama trup anlaşmalardan çekildi ona var da buna yoghmii
  Cevapla
 • derin 10 ay önce Şikayet Et
  sanki sırf sizde olacak silah
  Cevapla
 • Zaza 10 ay önce Şikayet Et
  Bu yalan, Irak'ta kitle imha silahları var yalanıyla aynı. ABD, tek başına baş edemediği Kuzey Kore'ye BM bulaştırmak istiyor. Külliyen yalan, inanmıyoruz.
  Cevapla
 • osman 10 ay önce Şikayet Et
  bu ingilizlerin ya da abd'nin propagandası olduğu aşikar. o çok konuşulan sihirli kripto para bir kere gerçek para birimi değil. hiç bir ülke buna destek vermiyor. vergi kaçakcılığı, kara para aklama gibi sorunları var bu paranın. devlet ve bankalar, para üzerindeki kontrolünü kaybeder. bu yüzden bir kaç ülkede yasaklandı bile.
  Cevapla
 • AFYON'lu 10 ay önce Şikayet Et
  helal olsun ABD yi takan yok artık haaa haaa vız gelir tırs giderlerrr Tombik yapar mı yapar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul'un depreme karşı en riskli 9 ilçesi! Eğer deprem olursa...
Ünlü şarkıcıdan skandal klip! Tepki yağdı