Duterte'den ABD'ye: 'Asla izin vermem'

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD’nin Filipinler topraklarına orta menzilli nükleer füzeler konuşlandırmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Duterte'den ABD'ye: 'Asla izin vermem'
Duterte'den ABD'ye: 'Asla izin vermem'
GİRİŞ 09.08.2019 13:12 GÜNCELLEME 09.08.2019 13:12
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Filipinler ile ABD arasında Karşılıklı Savunma Antlaşması’nın olmasına rağmen Filipinler Anayasası'nın ihlali sayıldığı için ülkede nükleer cephanelik de dahil olmak üzere yabancı silahların girişini yasaklayacağını açıkladı.

 

 

Duterte, başkent Manila'daki başkanlık sarayı Malacanang'da Filipinler ve Çin arasında gerçekleştirilen iş insanları toplantısından önce yaptığı açıklamada, ''Gazetede orta menzilli balistik füze yerleştireceklerine dair haberler var. Bu asla olmayacak çünkü buna izin vermeyeceğim. Bu anayasanın ihlalidir. Filipinler'e nükleer silah yerleştiremezsiniz" şeklinde konuştu.

ABD, geçtiğimiz günlerde 1987 yılında Sovyetler Birliği'yle imzaladığı ve bu ülkenin dağılması sonrası Rusya'nın taraf olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) resmen çekildi. INF anlaşmasından çekildikten hemen sonra ABD Savunma Bakanı Mark Esper, orta menzilli balistik füzelerini Asya-Pasifik bölgesinde konuşlandırmak istediklerini açıklamıştı. Füze üslerinin konumlarının henüz belli olmadığı belirtilirken Avustralya da bu üslerin konuşlandırılacağı ülkelerden biri olmayacağını açıklamıştı. 

 

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben filipinlerdeyim. Bu ülkede hemen sanayi sıfır. Halkın %90'nı çok fakir. Hava kuvvetleri ve istihbarat teşkilatı yok. Polisi çok zor durumda ama insanları ölmeye hazır.
  Cevapla
 • Anonim 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam üfürüyo. Abd ile ülkesindeki torbacıları bir tutuyo galiba. Çin üstüne gelince abd yi kendi çağıracak
  Cevapla
 • küçük hesap 1 yıl önce Şikayet Et
  Filipinler Devlet Başkanı Duterte'den uyuşturu baronlarına: Eğer ülkemi mahvederseniz sizi öldürmek zorunda kalırım
  Cevapla
 • yiğidoğ 1 yıl önce Şikayet Et
  helal sana işte bu .
  Cevapla
 • Veysel 1 yıl önce Şikayet Et
  Duterte kendi ipini kendi çekti ,sen bittin duterte
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Borsa İstanbul'da pay devri tamamlandı! İşte Yüzde 10'luk pay için ödenecek bedel...
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum