Dünya siyasetine bomba gibi düştü! ABD'den Almanya'ya açık tehdit

ABD, Almanya'ya karşı NATO'ya askeri harcamalarını artırması konusunda sesini yükseltti. ABD'nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell, artış olmaması durumunda Amerikan askerlerini Almanya'dan kısmen çekeceklerini söyledi.

Dünya siyasetine bomba gibi düştü! ABD'den Almanya'ya açık tehdit
Dünya siyasetine bomba gibi düştü! ABD'den Almanya'ya açık tehdit
GİRİŞ 10.08.2019 17:38 GÜNCELLEME 10.08.2019 20:32
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Belçika'nın başkenti Brüksel'de geçtiğimiz yıl düzenlenen NATO zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump üye ülkelerin savunma harcamalarını milli gelirlerinin yüzde 4'üne çıkarmaları gerektiğini savunmuş, "NATO üyeleri DAHA FAZLA ödeme yapmalı. ABD DAHA AZ. Çok adaletsiz!" demişti.

 

 

ABD'nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell, "Amerikalı vergi mükelleflerinin 50 binden fazla ABD askerinin mali yükünü ödemeye devam etmesini beklemek gerçekten hakaret gibi" ifadesini kullandı.

Büyükelçi Grenell, ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupa seyahati öncesi Alman Haber Ajansı DPA’ya açıklamalarda bulundu.

 

 

Almanya'nın dış ticaret fazlasını yurt içi amaçlar için harcadığını kaydeden Grenell, "Amerikalı vergi mükelleflerinin 50 binden fazla ABD askerinin mali yükünü ödemeye devam etmesini beklemek gerçekten hakaret gibi" dedi.

"ASKERLERİ ÇEKERİZ" SİNYALİ

Grenell, ABD’nin Varşova Büyükelçisi Georgette Mosbacher'in, "Polonya, Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYH) yüzde 2'sini NATO'ya askeri harcamalar için ayırma taahhüdünü yerine getiriyor. Almanya ise bunu yapmıyor. Biz, Almanya'daki Amerikan askerlerinin Polonya'da konuşlandırılmasından memnun oluruz" ifadelerine atıfta bulunarak, "Başkan Trump haklı, Georgette Mosbacher de haklı" diye konuştu.

AVRUPA'DA EN FAZLA ABD ASKERİ ALMANYA'DA

ABD'nin, Almanya'da 35 bin asker ve 17 bin sivil personeli bulunuyor.

ABD’nin Avrupa ve Afrika’daki askerlerinin komuta merkezi Almanya'nın Stuttgart kentinde yer alıyor. ABD'nin Almanya'daki en önemli üssü Ramstein'de ve Avrupa’da en büyük askeri eğitim yeri ise Bavyera eyaletindeki Grafenwöhr’de bulunuyor.

ABD, Almanya'dan GSYH'sinin yüzde 2'sini askeri harcamalara ayırmasını istiyor.

Almanya ise GSYH'sinin yüzde 1,36’sını askeri harcamalara ayırıyor.

Almanya'nın Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinde de çekilmesini isteyen ABD, ayrıca, Almanya'dan, Suriye'de kara birliğine ve Hürmüz Boğazı’nda ise askeri deniz gücü misyonuna destek vermesini de talep ediyor.

ABD Başkanı Trump, 24 Ağustos'ta, G7 Zirvesi'ne katılmak amacıyla Fransa'nın sahil beldesi Biarritz'e gelecek ve burada Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşecek.

Zirve sonrasında Trump'ın, Danimarka ve Polonya'yı da ziyaret etmesi bekleniyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Richard Grenell
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  almanya korkmasin cekerse ceksin abd askerini 3 milyon musluman var almanyada
  Cevapla
 • Smart 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizi gidi teneke panzerleri sizi. 2.dünya savaşından beri amerikanın sömürgesi olduğunuzu itiraf edin. Bak biz itiraf ettik. Bize düşman oldular...
  Cevapla
 • ugur Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd iflas etmiș ama dünya bunun farkinda değil bence....
  Cevapla
 • Masonbuster 1 yıl önce Şikayet Et
  II. dünya savaşından beri işgal altındaki Almanya dan 50.000 amerikan askeri hakkında hala bir gıkı çıkmıyor. Hem işgal et hemde işgal askerlerinin masraflarını işgal ettiğin ülkeden 70 yıldır tahsil et. Böyle bir sömürü düzeni görülmemiştir. Tam bir amerikan emperyalizmi. Avrupa acaba pişmanlık hissediyor mu? Osmanlıları viyanada niye durdurduk diye? Polonyalılar çok hissetti. 2. dünya savaşı sırasında bir taraftan alman bir taraftan rus tokatı yedikçe ah keşke osmanlıları durudurmak için viyanaya yardıma gitmeseydik diyerek çok pişman oldular.
  Cevapla
 • Analist 1 yıl önce Şikayet Et
  Viyanada eşeğin teki yüzünden askerler bekliyor, bekleyen koca bir ordu. Sonuç hastalık içe doğru yıkım. Osmanlı ordusunu durduran baştaki entel eşşek kumandan. Viyana kapısı değil bu arada sıralı geçişlerin bulunduğu kara parçaları.
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Nooluyo araçlarında paraları etmiyor artik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Michael Frey kiralık gönderildi!
İran, ABD ve Rusya'dan Ermenistan-Azerbaycan açıklaması! Merkel'e ağladı: Türkiye'yi durdurun