Hürmüz Körfezi'nde ortalığı karıştıracak açıklama

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Hürmüz Boğazı'nın güvenliğinin Tahran için kırmızı çizgi olduğunu söyledi.

Hürmüz Körfezi'nde ortalığı karıştıracak açıklama
Hürmüz Körfezi'nde ortalığı karıştıracak açıklama
GİRİŞ 12.08.2019 14:37 GÜNCELLEME 12.08.2019 14:44
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İran devlet medyasına göre İshak Cihangiri, Türkmenistan'ın Türkmenbaşı şehrinde düzenlenen Birinci Hazar Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

ABD'nin Basra Körfezi'ndeki varlığının tahrik edici olduğunu belirten Cihangiri, Washington yönetimini bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik ortamı yaymakla suçladı.

Cihangiri, "Uluslararası suların, kuzey-güney kıyılarının ve Hürmüz Boğazı'nın güvenliği İran'ın kırmızı çizgisidir. Basra Körfezi'ndeki yabancı askeri güçler, istikrarsızlığı ve gerginliği artırıcı bir faktördür" dedi.

 

 

ABD'nin yaptırım ve tehditlere başvuran tek taraflı politikasının bölgenin istikrar ve güvenliğini tehlikeye attığını ifade eden Cihangiri, bu durumun uluslararası arenada ciddi bir soruna dönüştüğüne dikkati çekti.

Cihangiri, şunları kaydetti: "Bölgenin güvenliği sadece bölge ülkeleri tarafından sağlanabilir. Hangi isim altında olursa olsun bölge dışı herhangi bir gücü ve bu gücün gerçekleştireceği müdahaleyi bölgenin barış, istikrar ve güvenliği için büyük bir tehlike olarak görüyoruz."

Türkmenistan'ın Türkmenbaşı şehrinde bu yıl ilki düzenlenen Hazar Ekonomik Forumu'na, Hazar Denizi'ne kıyısı olan Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan katılıyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Yüce Allah Amerika ve israili ve onları gizlide ve aşkarda sevenleri kahır ve perişan eylesin Yinede Amerika ve gasip Israile yardım edip onlarla gizli ve aşkarda iş birliği yapanları kahır ve perişan eylesin inşallah Amin ya rabbel âlemin
  Cevapla
 • bkt 3 yıl önce Şikayet Et
  komedi-dram tadındaki iran abd çılgın aşk tiyatronun 25432689436ıncı perdesinde bu hafta iranın gizli aşkı abdye sahte çemkirmelerini izlediniz. haftaya bu sahte kavgaların devamını izleyeceksiniz. iran abdyi seviyor.
  Cevapla
 • Muhammed 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun. Amerika ve İsrail sizin elinizle kahretsin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kanserde devrim! Türk bilim insanları dünyada bir ilke imza attı
İsmail Saymaz'dan 6'lı masa eleştirisi: Bu sisteme ben de oy vermem