Hong Kong lideri konuştu: Kenti uçuruma atmayın

Asya'nın finans merkezi Hong Kong iki ayı aşkın süredir protesto gösterileriyle çalkalanırken, uluslararası havalimanı eylemcilerin işgali nedeniyle dün trafiğe kapandı. Binlerce gösterici dünyanın en yoğunları arasında yer alan havalimanında toplanırken, protestoların bugün de sürmesi bekleniyor. Hong Kong Özerk Yönetim Lideri Carrie Lam, bugün düzenlediği basın toplantısında protestoculara çağrı yaptı.

Hong Kong lideri konuştu: Kenti uçuruma atmayın
Hong Kong lideri konuştu: Kenti uçuruma atmayın
GİRİŞ 13.08.2019 09:39 GÜNCELLEME 13.08.2019 11:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Suçluların ana kara Çin dahil Tavyvan ve Makao’ya iadesini kolaylaştırılan ve sonradan askıya alınan yasa tasarısı nedeniyle başlayan ve ilerleyen süreçte polis ile protestocular arasında çatışmaya evrilen eylemler 10 haftadır sürüyor.

 

 

Hong Kong Özerk Yönetim Lideri Carrie Lam, bugün düzenlediği basın toplantısıyla göstericilere "kenti uçuruma atmayın" çağrısı yaptı. Şehrin tehlikeli bir durumla karşı karşıya kaldığını savunan Lam, şiddetin Hong Kong’u "dönüşü olmayan bir yola sokacağı" yolunda telkinde bulundu.

Basın mensupları toplantı sırasında Lam’a zor anlar yaşattı; soruların etrafından dolaşmaya çalışan Lam’ın sözleri sık sık gazeteciler tarafından kesildi.

 

 

Göstericilere "farklılıklarınızı bir tarafa bırakın" çağrısı yapan Lam’ın toplantı esnasında gözyaşlarını zor tuttuğu görüldü. Lam, "Bir dakika düşünün, kentimize bakın, gerçekten şehri uçuruma itmek istiyor musunuz" ifadelerini kullandı.

Carrie Lam, göstericilerin ana talepleri arasında yer alan sınırdışı yasasını tamamen geri çekilmesi konusunda bağımsızlığa sahip olup olmadığı yolundaki bir soruya yanıt vermekten kaçındı.

POLİSİN MÜDAHALESİNİ SAVUNDU

Hong’un en üst düzey yöneticisi olan Lam, göstericilere sert müdahalede bulunan güvenlik güçlerini ise "aşırı zor şartlarda çalışıyorlar" diyerek savundu.

Lam, polis müdahaleleriyle ilgili kararların kendisi gibi bir insan tarafından verildiğini söyleyerek, "Anlık muhakemelerde bulunmak durumundalardı" ifadesini kullandı.

HAVALİMANI TEKRAR KULLANIMA AÇILDI

 

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde suçluların Çin’e iade tasarısına karşı yürütülen protestolar nedeniyle tüm uçuşların iptal edildiği Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda uçuşlar tekrar başladı.

ÇİN "TERÖRİZM" OLARAK NİTELENDİRİYOR

Bu arada, göstericilerin eylemleri barışçıl şekilde devam ederken, Çin yönetimi protestoları "terörizm" olarak nitelendirerek kınamıştı.

Pekin’deki Hong Kong ve Macau İlişkileri Ofisi’nin sözcüsü Yang Guang pazartesi günü, "Protestocular son günlerde sıklıkla polise saldırmak için çok tehlikeli yöntemler kullanıyor, terörizmin filizlendiği ciddi suçlar işliyorlar" dedi.

Hong Kong’daki bazı uzmanlar, Pekin’den gelen bu açıklamanın terörle mücadele yasalarının devreye sokulabileceğine dair bir işaret olabileceğini söylüyorlar.

YORUMLAR 1
  • küçük hesap 3 yıl önce Şikayet Et
    bu honkonga ingilizler karışması ayıp oluyor ama napsınlar 100yıldır.sistem kurmuşlar bırakamıyorlar:)
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Derdiniz ortağınız PKK'yı kurtarmak
Son dakika: Erdoğan-Putin telefonda görüştü! Kritik 'müzakere' teklifi