Trump’tan Hong Kong açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’da hükümete karşı devam eden protestolar sebebiyle ABD’nin suçlu gösterilmesini ‘anlayamadığını’ söyledi.

GİRİŞ 13.08.2019 22:11 GÜNCELLEME 13.08.2019 22:37
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, Çin yönetiminin Hong Kong sınırına askeri birlikler sevk ettiği konusunda bilgilendirildiğini açıkladı.

 

 

Trump, Twitter hesabından, Hong Kong'da devam eden protestolara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hong Kong'daki protestolar için bazı kesimlerin kendisi ile ABD'yi suçladığını, ancak bunun nedenini anlayamadığını belirten Donald Trump, "İstihbaratımız bizi, Çin hükümetinin Hong Kong sınırına askeri birlikler sevk ettiği konusunda bilgilendirdi. Herkes sakin ve güvende olmalı." ifadesini kullandı.

 

 

Trump ayrıca, Çin ordusuna ait bazı kamyonların Hong Kong sınırına sevk edildiğini gösteren bir videoyu da Twitter hesabından takipçileriyle paylaştı.

ABD Başkanı Trump, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, "Çin çok zor bir durumla karşı karşıya. Bir çözüm yolu bulunacağına inanıyorum. Umarım kimse zarar görmez, kimse ölmez." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ÇİN ORDUSUNDAN YIĞINAK

Diğer yandan, Çin ordusundan çok sayıda zırhlı araç ve üstü kapalı kamyonların dün Hong Kong'un sınırında bulunan Şıncın kentine gelişine ilişkin görüntüler, Çin'in sosyal paylaşım medyası Veybo'ya düşmüştü.

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin Baş Editörü Hu Şicin, Twitter'dan, askeri araçların Şıncın'a gönderilmesinin protestoculara "uyarı" olduğunu öne sürmüştü.

Şıncın'da geçen hafta 12 bin polisle "isyanla mücadele" senaryolarına yönelik tatbikatların ardından söz konusu takviye dikkati çekti.

ÇİN'E İADE TASARISI

Hong Kong'da hüküm giyen veya haklarında suçlama iddiaları bulunan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdari Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu.

Tasarı politik suçları kapsam dışında tutuyor, ancak 7,4 milyon nüfuslu Hong Kong'da halkın büyük bölümü, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılara, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını taşıyor.

Muhalifler, yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

TASARI ASKIYA ALINMIŞTI

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 15 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını, bu nedenle askıya alındığını açıklamıştı.

Protestolara neden olan yasal düzenleme süreciyle ilgili özür dileyen Lam, tasarının bu yasama döneminde gündeme gelmeyeceğini belirtmişti.

Gösterilerine devam eden protestocuların önderleri ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.

YORUMLAR 19
 • Realist 4 yıl önce Şikayet Et
  Dünya daki barış devletlerinde anket yapılsın ''dünyada teröristleri yöneten, besleyen, terör olaylarında kullanan , insanları katleden ülkeler hangileridir'' Bu anket sonuçlarıyla İnsanhakları mahkemesi göreve çağırılsın. Varlığından ve amacından sapmış abd ve israilin batışını biraz daha hızlandırmak için her ülkenin insanlık adına sorumluluk alması kaçınılmaz olmuştur.
  Cevapla
 • adboz40 4 yıl önce Şikayet Et
  çin hongkok nere ingiltere nere,adamlar gitmiş sömürge edinmiş,bu günleri hesap etmişler şimdide orayı karıştırıyorlar.
  Cevapla
 • c.cey 4 yıl önce Şikayet Et
  dünyada terör ayaklanma gibi faaliyetlerin en büyük aktörü ABD hangi devlette olay olsa terör faaliyeti olsa ayaklanma olsa arkasından ABD çıkıyor, Dünya artık olayların farkında ABD etkin gücünü kaybetmeye başladığından beri dünyanın dört bir yanında terör yada savaş var darbe var, silah satışını artırmak için herşeyi yapıyorlar, Gizlemedikleri bir gerçek artırmak içinde suriyedeki gibi terör örgütlerine birlerce tırlık silah gönderiyorlar basit bir örneği arkasından teröre karşı savaşıyoruz diyorlar hangi teröre karşı
  Cevapla
 • enver 4 yıl önce Şikayet Et
  senin neden haberin varki, herkes, başta pentagonun; bildiğini yapıyor...
  Cevapla
 • vatan sever 4 yıl önce Şikayet Et
  Sende yapıyorsun galiba kelleni ver istersen
  Cevapla
 • vatan sever 4 yıl önce Şikayet Et
  Abd batıyor buzullar eridikçe bu en uygun yerlerden birseyler kapmaya çalışıyorlar ingilizler zamanında nasıl bir kolonilesme yaptıysa onlarda onu yapıyor bizlerde seyretmekle yetiniyoruz ne yazıkki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özgür Özel’den Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması
Ali Koç transfer şartını açıklamıştı! Dünya devi Ferdi Kadıoğlu için temaslara başladı