ABD uyardı! Yeni kargaşalar yaratacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ortadoğu'daki "eski sorunların" çözümü için "yeni fikirlere" ihtiyaç duyulduğunu belirterek, uluslararası topluma 2020'de bitecek silah ambargosunun ardından "serbest kalacacağını" ve "yeni kargaşalar yaratacağını" iddia ettiği İran'a karşı tedbir çağrısında bulundu.

ABD uyardı! Yeni kargaşalar yaratacak
ABD uyardı! Yeni kargaşalar yaratacak
GİRİŞ 21.08.2019 13:03 GÜNCELLEME 21.08.2019 13:03
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

BM Güvenlik Konseyi'nde Ortadoğu'daki gelişmelerin görüşüldüğü oturuma katılan Pompeo, burada yaptığı konuşmada sık sık hedef aldığı İran'ın "nükleer anlaşmaya ilişkin ihlallerini" ve Hürmüz Boğazı'nda alıkoyduğu gemileri listeledi.

 

 

 İran'ı Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'da "terör ve kargaşa yaratmakla" suçlayan Pompeo, şunları söyledi:

"BM Güvenlik Konseyi'nin Ekim 2020'de bitecek İran'a yönelik silah ambargosunu ve (İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı) Kasım Süleymani'ye yönelik seyahat kısıtlamalarını yakından izliyoruz. Tüm dünya da takip edebilir. Dışişleri Bakanlığının websitesinde İran ile ilgili bölümde geri sayım yapan bir saatimiz var. İran'ın terör rejimini güçlendirme kapasitesini kısıtlamak için zaman daralıyor. Uluslararası toplumun İran serbest kaldığında yaratacağı yeni kargaşayı görmek ve bunu engellemek için yeterince vakti var."

 

 

"YENİ FİKİRLER GEREK"

Suriye, Yemen, Libya ve İran sorununun çözümü içinse Ortadoğu'da büyük bir iş birliği gerektiğini aktaran Pompeo, "Eski sorunların çözümü için yeni fikirlere ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu. 

Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Pompeo, İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığı iddia edilen tankerle ilgili bir soruya ise ABD'nin İran'ın Suriye'ye petrol göndermesini engellemek için yaptırımlar çerçevesinde her türlü adımı atacağı yanıtını verdi. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
bmgk
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
    asil size tedbir alınmalı abd olmasa dünya daha güzel fitne çıkarmada üstünüze yok4
    Cevapla
  • lkjh 2 yıl önce Şikayet Et
    pompeo iranın israil için hiçbir tehdit olmamasını istiyorki israilin önünde hiçbir tehlike kalmasınki israil büyük ortadoğu yahudi israil projesini gerçekleştirebilsin bunun için iranın hiçbir güç kazanmaması lazım iranda zerre kadar grur olsa hemen birleşmiş milletlerden daimi üyeliğini çeker böyle yalancı abd kuklası bir platformda olmaz eğer iranda grur olsa
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan paylaştı: Milletimizi bu vesayetçi zihniyetin insafına bırakmayacağız...
Bilim Kurulu'ndan Omicron açıklaması: Endişeliyiz (1 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)