Yahudi Konseyi'nden Trump'a suçlama

İsrail, ABD Başkanı Donald Trump'ın çağrısı üzerine, ABD Kongresi'nin Müslüman üyeleri Rashida Talib ve İlhan Omar'ın Filistin topraklarını ziyaretine izin vermemişti. İki kadın üyenin bu karara tepkisi Trump'ı daha da öfkelendirdi.

Yahudi Konseyi'nden Trump'a suçlama
Yahudi Konseyi'nden Trump'a suçlama
GİRİŞ 21.08.2019 14:59 GÜNCELLEME 21.08.2019 14:59

ABD Başkanı'nın adeta ateş püskürdüğü ve "Yahudi Düşmanlığı" ile suçladığı o dört kadın vekil. ABD Kongresi'nin Müslüman üyeleri Rashida Talib ve İlhan Omar ile onlara destek veren diğer Demokrat üyeler: Alexandria Ocasio Cortez ve Ayanna Pressley. Taraflar arasında İsrail'in Filistin'e yönelik yasadışı uygulamaları konusunda aylardır süren tartışma, Talıb ve Omar'ın boykot için İsrail'e gitmek istemesiyle yeni bir boyut kazanmıştı.

Trump'ın çağrısı üzerine Tel Aviv yönetimi, iki üyenin Filistin topraklarını ziyaretlerinin reddetmiş, sadece Talib'in büyükannesini ziyaretine izin vermişti.Karar, Talıb ve Omar'ın sert tepkisini çekti.ABD Başkanı Trump ise iki üyenin karara gösterdiği tepkiye öfkeliydi. Adeta açtı ağzını yumdu gözünü.

Trump Demokrat Parti'nin İsrail'e karşı bu iki üyeyi destekliyor olmasını da eleştirdi ve Demokratlara oy veren Yahudi vatandaşları bilgisizlik ve sadakatsizlikle suçladı.Ancak Trump'ın bu suçlamalarına ABD'deki Yahudi Demoratik Konseyi'nden yanıt gecikmedi. Konsey başkanı, Trump'ın Antisemitizmi siyasi amaçları için silaha dönüştürdüğünü söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Otobüste izdiham var: HES kodu otobüsle seyahatlerde de şart
Son dakika: ABD alev alev! Ülkede ayakta, ikinci dünya savaşından sonra ilk kez oldu...