AB'de çatlak derinleşiyor! Hepsinin çıkış ismi hazır

AB'den ayrılma kararı alan İngiltere'nin yaşadığı süreç diğer AB ülkeleri tarafından yakından izleniyor. İngiltere'nin Brexit adını verdiği süreç sonrasında diğer AB ülkelerinde de muhtemel ayrılık süreçlerinde kullanılacak isimler belirlendi.

AB'de çatlak derinleşiyor! Hepsinin çıkış ismi hazır
AB'de çatlak derinleşiyor! Hepsinin çıkış ismi hazır
GİRİŞ 22.08.2019 11:25 GÜNCELLEME 22.08.2019 11:27
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

İngiltere'nin 31 Ekim'e ertelediği AB'den çıkış (Brexit) dünya çapında ilgi ile izleniyor. İngiltere'nin bu hamlesi sonrasında diğer AB ülkelerinin de benzer yollara başvuracağı ihtimali gittikçe güçleniyor. AB'deki derin çatlağın günden güne büyümesi ve anlaşmasız ayrılık ihtimali sürecin ilerleyişini değiştirebilir.

 

 

2016'da halk oylaması ile AB'den ayrılma kararı alan İngiltere, bugüne kadar bir anlaşma sağlayamadı ve bu süreç 2 başbakanın istifa etmesine sebep oldu. İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson ise seçim sürecinde 'anlaşmasız ayrılık' vaadinde bulundu ve 31 Ekim'de ne olursa olsun AB'den ayrılacaklarını açıkladı.

İngiltere'nin AB'den çıkış anlamında kullandığı Brexit kelimesi, çıkış anlamına gelen 'exit' kelimesinin başına Britanya'nın ilk iki harfinin getirilmesiyle oluştu.

 

 

İNGİLTERE'NİN BREXİT'İ VAR, YA DİĞERLERİNİN?

İngiltere'nin çıkışıyla dağılma ihtimali artan AB'ye mensup diğer üye ülkelerde de benzer kısaltmalar oluşturuldu. Sarı Yelekliler protestoları ile aylardır başı dertte olan Fransa'da, protestocular AB'den ayrılık için 'Frexit' kelimesini kullanmışlardı. Yunanistan için 'Grexit', Hollanda için 'Nexit', İtalya için 'Italeave' ve Belçika için 'Byegium', Almanya için 'Deutschleave', İspanya için 'Espanope'...

Reddit'ta yayımlanan harita, sosyal medyanın gündemine oturdu. İşte, 28 Avrupa ülkesinin muhtemel ayrılık ihtimallerinde kullanacağı isimler...

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • osman 2 yıl önce Şikayet Et
  demedikmi dağıtırız dağılırsınız
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  haritaya baktığımızda Yunanistan'ın olduğu bölge bizim olmalı. bizim ülkeye çok yakışır.
  Cevapla
 • ahmedi 2 yıl önce Şikayet Et
  durun daha biz gelip karpuz gesecedik))
  Cevapla
 • türkoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  BABA VANGANIN kehaneti doğru
  Cevapla
 • Uzman. 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkçesi: köprüden önce son kaçış ! TREXIT.
  Cevapla
 • orhan 2 yıl önce Şikayet Et
  gerçekten harika...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan talimat vermişti! Kesin çözüm için harekete geçildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yurt cevabı: Hayatınız yalan!