İngilizce AB'de önemini yitirebilir

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker geçtiğimiz Mayıs ayında Brexit kapsamında “Yavaş yavaş ancak emin adımlarla İngilizce Avrupa’da önemini yitiriyor” şeklinde konuşmuştu.

İngilizce AB'de önemini yitirebilir
İngilizce AB'de önemini yitirebilir
GİRİŞ 22.08.2019 11:13 GÜNCELLEME 22.08.2019 11:13

AB kurumlarına ev sahipliği yapan Brüksel’deki dil okulları bu konuda muhtelif düşüncelere sahip. Berlitz dil merkezi direktörü Serge Langerock önümüzdeki dönemlerde diğer dillerin önem kazanacağını belirtti:

"İngilizcenin aynı düzeyde kalması bekleniyor ancak diğer diller daha fazla önem kazanacak. Şu anda İngilizceye yönelik talep konusunda bir gerileme var ancak bunun Brexit kapsamında siyasi atmosfere bağlı olduğu söylenemez."

İngilizce is dünyasında ilk küresel ortak dil olarak tanımlanıyor. Ancak Brüksel’de Fransızca ve Almanca da konuşuluyor. İngiliz kültürünün ve dilinin yayılması için çalışmalar yürüten İngiliz Konseyi yetkilisi John Knagg halklar arasında iletişimin önemine vurgu yaptı:

"İngiliz Konseyi’nin görevi İngiltere ile diğer ülkeler arasındaki ilişkileri pekiştirmek. Sadece hükümete değil halka odaklanıyoruz. Bizi endişelendiren bir durum var, bunun her zaman kalıcı olacağını düşünmüyoruz."

Avrupa kurumlarında yapılan toplantılarda birçok dile yer verilmeye çalışılsa da İngilizce yerini koruyor. Belçikalı işadamı Wilfrid Huculak konu ile ilgili düşüncelerini dile getirdi:

"Brexit ile ilgili değil. Yaşadığımız dünyada diğer insanlarla iletişime geçmek için İngilizceye ihtiyacımız var."

İngilizce iletişim, bilim, havacılık, radyo ve diplomasi alanında egemen uluslararası dil olarak kabul ediliyor. Yükselen ekonomiler önümüzdeki dönemlerde İngilizce dışında başka dillerin de popülaritesini artırması bekleniyor.

KAYNAK: EURONEWS
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola, Togo ve Nijerya'ya gidecek
Temizlik işçisinden alkışlanacak hareket! Yolda bulduğu serveti sahibine teslim etti