Macron'dan Türkiye'ye karşı tehdit

Macron’dan Miçotakis’e Doğu Akdeniz desteği geldi. Türkiye'nin bölgede usulsüz davrandığını belirten Macron, Yunanistan'ı desteklediğini belirtti.

Macron'dan Türkiye'ye karşı tehdit
Macron'dan Türkiye'ye karşı tehdit
GİRİŞ 23.08.2019 16:15 GÜNCELLEME 23.08.2019 16:21
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Elysee Sarayı’nda bir araya geldi.

 

 

Macron görüşme öncesi düzenledikleri ortak basın açıklamasında Miçotakis ile AB ve Yunanistan’ı ilgilendiren pek çok konuyu ele alacaklarını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e Doğu Akdeniz’deki petrol arama çalışmaları nedeniyle Yunanistan ve Türkiye arasında yaşanan krizde AB ve Fransa olarak Yunanistan’ın yanında olduklarını, Türkiye’nin uluslararası hukuka aykırı davrandığını söyledi.

 

 

"TÜRKİYE HUKUKA AYKIRI DAVRANIYOR"

Avrupa Bütçesi, Yunanistan’ın ekonomik durumu ve Avrupa savunması gibi pek çok önemli konunun konuşulacağını belirten Macron, "Elysee Sarayı’nda Ayrıca Doğu Akdeniz’deki gerginliği de konuşacağız. Türkiye’nin son girişimini uluslararası hukuka aykırı buluyoruz. Bu konuda Yunanistan, AB ve Fransa olarak tam bir koordinasyon içindeyiz. Ve sorunun çözümü için bu konuda koordineli kalmaya devam edeceğiz" dedi.

"Fransa, Türkiye'nin Kıbrıs'taki ihlallerini tolere etmeyecek" diyen Macron ayrıca "Zayıflık göstermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN İLE ÇALIŞMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM"

Basın açıklamasında konuya değinmeyen Miçotakis ise, görüşme öncesi Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, "Yunanistan her zaman diplomatik ilişkilerini iyi komşuluk ve uluslararası hukuka dayanarak barışçıl bir şekilde yürüttü. Bu yaklaşım bizim dış politikamızın da temel taşı olacak. Türkiye önemli bir komşu ve NATO üyesi. Türkiye ile göçmen krizi gibi örneğin, çözülmeyi bekleyen pek çok ortak konu var. Bu konularda Sayın Erdoğan ile çalışmak için sabırsızlanıyorum ama bizim eylemlerimizi uluslararası hukuk belirleyecek" dedi.

Miçotakis, Fransız petrol şirketi Total’in varlığının, bu alanda yatırım yapma ve işbirliği potansiyeli olan Doğu Akdeniz'deki enerji sorunlarına olan ilgiyi yansıttığını, "müttefik ülkelerin, büyük Avrupalı şirketlerin varlığı, bölgedeki güvenlik ve istikrar ortamının korunmasına katkıda bulunuyor" diye konuştu.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • Derman 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin lozan anlasmasi sinirlari 2023. kadar 2023 de bitiyor korkulari bu o yüzden açele davranip simdiden anlasarak dogu akdeniz halanlarini paylasmak isterler ama bu da pek mümkün görünmüyor çünkü karsilarinda ormanin krali Aslan Var türk milleti 15 temmuz bunlari ürkütmüs nasil bir yol izleyeçeklerini bile sasirmislar elinde sonunda nasil olaçagini ben size diyeyim israeli misiri yunanistana kibrisi devre disi birakip türkiye île anlasaçaklar baska bir yolu yok ve 2023 . irakta suriyede yunanistana kibrista ki hak etigimiz topraklari oy birligi île türkiye ye verilmesine karar vereçekler çünkü buna meçburdular baska yolu yok güçlü bir türkiyenin karsisinda durmak istemeyeçekler
  Cevapla
 • Derman 1 yıl önce Şikayet Et
  Köpeklerin havlamasi aslani görene kadar
  Cevapla
 • Çiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde Afrika halkın ın yanındayız onlardan çaldıgınız topraklar sömürdüğü nüz insanlar köle olarak insanlarını çaldınız hayatlarını özgürlüklerinin ve elmaslarını topraklarını biz sizin aç gözlü olduğunuzu biliyoruz
  Cevapla
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  kapılar açılsa yunanistan ebediyyen tarihten silinir ve bizimle barış konuşacak bir komşu kalmaz. fransa bile manş denizine gömülür. şimdi adam gibi durun durduğunuz yerde...
  Cevapla
 • omerex 1 yıl önce Şikayet Et
  hukaka ne kadar bagli kaldiginizi Afrika'da butun dunya gordu onun icin hukuk adalet konusunda Türkiye ye konusacak enson ulke bile degilsiniz!!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Antalyaspor'dan koronavirüs açıklaması: Maç oynanacak mı?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye genelinde yatak doluluk oranı %48.5