Güvenli bölgenin bilinmeyen ayrıntıları sızdırıldı

Amerikan yayın kuruluşu Bloomberg'e konuşan iki Türk yetkili, Suriye'nin kuzeyi için ABD ile yapılan güvenli bölge anlaşmasının ayrıntılarını anlattı. İsim vermeden konuşan yetkililer, güvenli bölgede her bir Amerikan askerine karşılık 2 Türk askeri konuşlandırılacağını söyledi.

Güvenli bölgenin bilinmeyen ayrıntıları sızdırıldı
Güvenli bölgenin bilinmeyen ayrıntıları sızdırıldı
GİRİŞ 26.08.2019 12:20 GÜNCELLEME 26.08.2019 12:24
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Türkiye ile ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde kurmak üzere anlaştığı güvenli bölgenin ayrıntılarına ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı. Amerikan yayın kuruluşu Bloomberg'e isim vermeden konuşan iki Türk yetkili, Türkiye'nin Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birlikleri Fırat'ın doğusuna götürmeyi önerdiğini, ABD'nin buna karşı çıktığını söyledi. Yetkililerin isimleri gizlilik gerekçesiyle paylaşılmadı.

 

 

ABD ile görüşmeler hakkında doğrudan bilgi sahibi iki yetkilinin açıklamalarına dayandırılan haberdeki iddialar şöyle:

OLUŞTURULACAK BÖLGE "SADECE" BİR BAŞLANGIÇ

 

 

Yetkililer, güvenli bölgenin sınırdaki Tel Abyad ile Rasul Ayn arasında 125 kilometre uzunluğunda ve 15 kilometre derinliğinde olacağını söyledi. Türkiye'nin oluşturulacak bölgeyi "sadece bir başlangıç" olarak gördüğünü belirten yetkililer, Ankara'nın YPG'nin daha derinlere çekilmesini istediğini vurguladı.

TEK TARAFLI OPERASYON DA MASADA

Yetkililer, "güvenli bölgenin gelecekte derinleştirilmemesi ve sınır hattı boyunca genişletilmemesi" halinde, Türkiye'nin "tek taraflı bir harekât" başlatabileceğini söyledi. Yetkililer, Türkiye'nin Irak sınırı ile Fırat Nehri arasındaki sınır bölgesinde, 15 bin YPG üyesine karşı 10 tabur asker konuşlandırdığını da ekledi.

HER BİR AMERİKAN ASKERİNE KARŞILIK 2 TÜRK ASKERİ

Yetkililerin bir diğer açıklaması da Türkiye'nin bölgeye kaç asker göndereceği ile ilgili. Buna göre, Ankara'nın "güvenliği sağlamak için gerekli gördüğü sayıda asker gönderme" talepleri reddedildi; ABD, her bir Amerikan askerine karşılık 2 Türk askeri konuşlandırılmasını kabul etti.

Bloomberg 'güvenli bölge'nin bilinmeyenlerini yazdı

"PYD DE ÇEKİLSİN" TALEBİ

Yetkililerin açıklamasına göre, anlaşma YPG'nin güvenli bölgeden hemen çekilmesini, ABD'nin DEAŞ'e karşı tedarik ettiği ağır silahları toplamasını, YPG'nin tahkim edilmiş mevzileri ile tünellerini yok etmesini öngörüyor. Buna göre, Türkiye YPG'nin yanı sıra PYD'nin de bölgeden çekilmesini istiyor.

İHALAR UÇACAK, SAVAŞ UÇAĞINA HENÜZ ONAY YOK

Anlaşmanın, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda gözlem için silahlı insansız hava araçlarını uçurmasına izin verdiği de belirtiliyor. Yetkililerin açıklamasına göre ABD, Türk savaş uçaklarının bu bölgede uçmasına ise henüz onay vermedi.

ÖSO ÖNERİSİ RET, SIĞINMACI ÖNERİSİ KABUL EDİLDİ

Yetkililere göre ABD, Türkiye'nin ÖSO'yu bölgeye taşıma önerisine de karşı çıktı. Bununla birlikte ABD, Türkiye'de yaşayan sığınmacıların buraya dönmesine onay verdi.

TÜRKİYE 4 ÜS KURACAK

Yetkililer, ABD ile Türkiye arasındaki ortak devriye görevlerinin bir ay içinde başlayacağını, bölgede yerel bir güvenlik gücü oluşturulmadan önce Türkiye'nin dört üs kuracağını söyledi. 

YORUMLAR 23
 • Hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Abd ile yapılan işin sonu kötü biter.
  Cevapla
 • cevat 3 yıl önce Şikayet Et
  Bindik alamete.. Amerika kendi askerini sokmuyor zaten. Bu iş çekiç güce benziyor. Allahım sonumuzu hayırlı kıl..
  Cevapla
 • işin aslı 3 yıl önce Şikayet Et
  Ayıdan post kafirden dost olmaz
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  bir türk dünyaya bedeldir ama burada daha fazla asker olsa dah iyi ve amerikan askerlerini dinlemeyin onlar kalleştir.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD ye güvenilmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika deprem haberi: İstanbul'da deprem!
Biden'dan Çin balonuyla ilgili ilk yorum: İcabına bakacağız