Parlamentoyu tatil kararına karşı imza sayısı milyonu aştı

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın parlamentoyu 5 hafta tatil etme kararına karşı imzaya açılan dilekçeye atılan imza sayısı 1 milyon 300 bine yaklaştı.

Parlamentoyu tatil kararına karşı imza sayısı milyonu aştı
Parlamentoyu tatil kararına karşı imza sayısı milyonu aştı
GİRİŞ 29.08.2019 12:58 GÜNCELLEME 29.08.2019 12:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İngiliz parlamentosunun dilekçelere ayrılmış internet sitesinde, Johnson'ın parlamentoyu tatil etme kararına karşı imzaya açılan dilekçeye atılan imza sayısı bir günden az bir sürede 1 milyon 300 bine yaklaştı.

 

 

Dilekçede "50. madde süresi yeterince uzatılmadıkça ve İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı iptal edilmedikçe parlamento tatil edilmemeli veya dağıtılmamalı." talebi yer alıyor.

İngiltere’de 10 bin imzayı bulan dilekçelere hükümetin yanıt vermesi gerekiyor. İmza sayısı 100 bini geçtiğinde de dilekçenin parlamentoda tartışılması zarureti bulunuyor.

 

 

Ancak parlamentonun tatile girecek olması yüzünden dilekçenin milletvekillerince tartışılması ihtimali zayıf görülüyor.

Öte yandan parlamentonun tatil edilmesi kararına tepki gösteren Muhafazakar Partinin İskoçya kolunun lideri Ruth Davidson’ın bugün istifa etmesi bekleniyor. Johnson’ın anlaşmasız Brexit politikasına muhalefet eden Davidson’ın istifasının, İngiliz Başbakanı İskoçya’da zayıflatacağı belirtiliyor.

KRALİÇE'DEN ONAY MUHALEFETTEN TEPKİ

Başbakan Johnson dün Kraliçe 2. Elizabeth’ten parlamentonun 9 Eylül-14 Ekim tarihlerinde tatil edilmesini talep etmiş, Kraliçe de buna onay vermişti.

Talebin onaylanmasıyla Johnson'un, parlamentonun anlaşmasız Brexit'i önleyecek bir yasa çıkarmasını engellemesi mümkün hale gelmişti.Muhalefet ise parlamentonun tatil edilmesi girişimini "anayasal zorbalık" olarak nitelendiriyor.

Bazı milletvekilleri Johnson'ın talebini "parlamentoya darbe" diye nitelendirirken, bazıları da genel kurul salonundan polis zoruyla çıkarılana kadar ayrılmayacaklarını açıklamıştı.

MUHALEFET PARTİLERİ ARASINDA MÜZAKERE SÜRECİ

Johnson, 31 Ekim'de anlaşma olsun veya olmasın İngiltere'yi AB'den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

İngiltere muhalefet partileri, Johnson'ın ülkeyi AB'den anlaşmasız ayırmasının önüne geçmek amacıyla parlamentoda yasa çıkarmak için kendi aralarında müzakerelere devam ediyor.

Muhalefet partilerinin, Johnson'ı güven oylamasıyla devirmek ve belirlenecek bir ismin liderliğinde Brexit'i erteleyip, ülkeyi erken seçime götürecek "geçici hükümet kurma" senaryosu da tartışılıyor.

Eski Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması, parlamentoda üç kez reddedilmişti.İngiliz parlamentosu, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexit'i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB'nin de onayıyla Brexit'i 31 Ekim'e ertelemişti.

İngiltere, 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
boris
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Anti satan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam atalarıyla birlikte iblis komitesine uşaklık biatı vermiş biridir bizi ilgilendiren tek boyutu ülkemize ve islam dinine olan düşmanlıklarıdır.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Ingiltere menfaati için her şeyi yapar çünkü krallık! Şimdiye dek demokrasiyi öne sürdü çünkü diğer ülkeleri zayıf tutması gerekiyordu. Millet devlet yönetiminden ne anlar. Milletin nabzı alınır lakin işler istişare kurulunda değerlendirilir. Devletin Başı ve erkanı gerekeni yapar. Osmanlı yı yıkan Ingiltere yani Batı aynen Türklerin bin yönetimini taklit etmekte. Hatta işlerine ne geliyorsa. AB nin birbirine düşmesi sevindirici.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu topraklarda yaşayanların yararlısı kadar, zararlısı da etki bırakır.. Adamın dibi Boris, ülke batana kadar devam..
  Cevapla
 • Hamdi Ahmed 1 yıl önce Şikayet Et
  Kraliçe ne derse o. Kraliyetle yönetildiğinizin bilincinde olun ey ingiliz uşaklar.
  Cevapla
 • kayısı 1 yıl önce Şikayet Et
  inşallah sömürgeci ingilterenin sonu bu yönetimle beraber gelir
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'tan Kadıköy'de tarihi galibiyet
Ekonomide yeni dönem başlıyor! Rekorlar peş peşe gelecek