ABD'den 50 dolar çaldığı için 36 yıl hapis yattı

ABD'nin Alabama eyaletinde, 50 dolar çaldığı için 1983'te müebbete çarptırılan bir mahkûm 36 yıl sonra serbest bırakılacak. Alvin Kennard'ın orantısız bir cezaya çarptırılmasına sebep olan 'üç yanlış yasası' nedeniyle yüzlerce mahkûmun müebbet hapis cezası aldığı belirtiliyor.

ABD'den 50 dolar çaldığı için 36 yıl hapis yattı
ABD'den 50 dolar çaldığı için 36 yıl hapis yattı
GİRİŞ 30.08.2019 13:33 GÜNCELLEME 30.08.2019 13:33
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD’nin Alabama eyaletinde 1983’te bir fırından 50,75 dolar çalmaktan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir mahkûm 36 yıl sonra serbest bırakılıyor. İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesinin haberine göre Alvin Kennard, birinci derece soygun suçundan suçlu bulunup hapse girdiğinde 22 yaşındaydı. Bessemer’deki Donaldson Hapishanesi’nde yatan mahkûmun başvurusunu inceleyen yargıç tahliyeye karar verdi.

‘ÜÇ YANLIŞ YASASI’ İLE ORANTISIZ CEZAYA ÇARPTIRILDI

Kennard, kamuoyunda ‘üç yanlış yasası’ olarak bilinen ve günümüzde 28 eyalette farklı şekillerde uygulanan bir yasa kapsamında orantısız bir cezaya çarptırıldı. Bu yasayla üç kez hüküm giyen kişiler, ömür boyu hapis cezası alıyor. Bu mahkûmlar şartlı tahliyeden de yararlanamıyor.

Kennard’ın 1979’da üç ayrı ikinci derecede soygun suçundan üç yıl gözetim altında tutulduğu belirtiliyor. Duruşma salonuna elleri ve ayakları zincirli olarak getirilen Kennard yargıca hapse girmeden önce marangozluk ve inşaat işçiliği yaptığını, yine marangoz olarak çalışmak istediğini söyledi. Kennard’ın mahkeme salonundaki ailesi ve arkadaşları kararı sevinç çığlıklarıyla karşıladı.

‘HAKSIZ ŞEKİLDE ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞ YÜZLERCE MAHKUM VAR’

Yeğeni Patricia Jones, “20 yıl, hatta daha uzun bir süredir, serbest kalacağı günü bekliyorduk. Bir işe girmek istiyor, ona yardımcı olacağız” dedi. Avukatı Carla Crowder, Kennard’ın durumunun “merhametli bir yargıç” tarafından fark edildiğini ve bunun üzerine dava açıldığını belirterek “Alabama’da şiddet içermeyen suçlardan, haksız şekilde ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış yüzlerce mahkûm var” dedi. 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Woow 10 ay önce Şikayet Et
    Zenci bir arkadaş olmalı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD mahkemesi Trump'ın Türkiye kararını anayasaya aykırı buldu
Erdoğan'dan dikkat çeken sözler