Litvanya'dan Çin'e protesto notası

Litvanya, bazı Çinli diplomatların geçen ay Hong Kong'daki gösterilere destek veren protestocularla kavga ettiğinin ortaya çıkması üzerine Çin'in Vilnius Büyükelçisi Şın Cıfey'e protesto notası verdi.

Litvanya'dan Çin'e protesto notası
Litvanya'dan Çin'e protesto notası
GİRİŞ 02.09.2019 16:25 GÜNCELLEME 02.09.2019 16:35

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, gazetecilere yaptığı açıklamada, barışçıl gösteride protestocularla itiştiği görülen Çinli diplomatların "belli başlı çizgileri aştığını ve bu tür olayların bir daha yinelenmemesini ümit ettiklerini" açıkladı. 

Linkevicius, konuyla ilgili Çin'in Vilnius Büyükelçisi Şın Cıfey'e protesto notası verildiğini, öte yandan olayın Pekin yönetimiyle ilişkilerine zarar vermeyeceğini kaydetti. 

Çinli diplomatların, 23 Ağustos'ta Litvanya'da Hong Konglu aktivistlere destek için gösteri düzenleyenlerle kavgaya tutuşan Pekin yönetimi yanlısı protestocular arasında yer aldığı video görüntülerinde ortaya çıkmıştı. 

Litvanya polisi iki Çinliye kamu düzenini bozmaktan ceza vermişti. 

ÇİN'E İADE TASARISI

Hong Kong'da hüküm giyen veya hakkında suçlama bulunan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdare Bölgesi'ne ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu.

Tasarı politik suçları kapsam dışında tutuyor ancak 7,4 milyon nüfuslu Hong Kong'da halkın büyük bölümü, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılara, adil olmayan yargı süreçlerine ve hatta işkenceye maruz kalacağı kaygısını taşıyor.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

TASARI ASKIYA ALINMIŞTI

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 15 Haziran'da düzenlediği basın toplantısında, tasarının toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını, bu nedenle askıya alındığını açıklamıştı.

Protestolara yol açan yasal düzenleme süreciyle ilgili özür dileyen Lam, tasarının bu yasama döneminde gündeme gelmeyeceğini belirtmişti.

Gösterilerine devam eden protestocuların liderleri ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
S&P'den Türkiye açıklaması
ABD'yi Ian vurdu: Tarihin en ölümcül kasırgası