ABD açıkladı: 5 üsten 5 bin askerimizi geri çekiyoruz!

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Halilzad, 'Taliban ile yaptığımız anlaşma gereği ilk etapta Afganistan'da bulunan 14 bin askerimizden, 5 üssümüzden 5 bin askerimizi çekiyoruz' dedi.

ABD açıkladı: 5 üsten 5 bin askerimizi geri çekiyoruz!
ABD açıkladı: 5 üsten 5 bin askerimizi geri çekiyoruz!
GİRİŞ 03.09.2019 00:10 GÜNCELLEME 03.09.2019 00:14
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban ile yapılan son barış görüşmesi sonucu prensip olarak uzlaşmaya vardıklarını söyledi.

 

 

Halilzad, Afganistan'da yayın yapan özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Taliban ile uzlaşma sağladıklarını ve anlaşma metnini ABD Başkanı Donald Trump'ın onayına sunacaklarını belirtti.

"5 BİN ASKERİMİZİ ÇEKİYORUZ"

 

 

Anlaşma şartları sırasıyla yerine getirilirse 135 gün içinde Afganistan'daki 5 üssü terk edeceklerini dile getiren Halilzad, ''Taliban ile yaptığımız anlaşma gereği ilk etapta Afganistan'da bulunan 14 bin askerimizden 5 üssümüzden 5 bin askerimizi çekiyoruz.'' dedi.

Halilzad, yine anlaşma gereği ilk etapta Kabil ve Parvan vilayetlerinde şiddetin azaltılacağını vurguladı.

Dokuzuncu kez Taliban temsilcileriyle Katar'da barış görüşmesi yapan Halilzad, dün akşam başkent Kabil'e gelmiş ve Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüşmüştü.

BARIŞ SÜRECİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru olan Taliban örgütü, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesine ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz bir sonuca ulaşılamadı.

ABD ile Taliban arasındaki son görüşmeler, "Afganistan topraklarının özellikle Taliban'ın kontrolündeki kısımlarının terör örgütleri için güvenli bölge haline gelmeyeceği garantisine karşılık, ABD askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi sözü" çerçevesinde yürütülüyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 47
 • Hakan can 4 yıl önce Şikayet Et
  Abd nereye girerse girsin ilk hedefi insan öldürmektir.Rabbimden tek dileğim ben ölmeden önce abd halkının kitleler halinde acı çekerek öldüğünü goreyim..amiiin
  Cevapla
 • adilce 4 yıl önce Şikayet Et
  çok kötü çok o askerleri suriyeye kaydıracaklar keşke afganistanda batsalardı
  Cevapla
 • Hüseyin 4 yıl önce Şikayet Et
  Arabul yok etten korktular En baştan öyle olmalıydı
  Cevapla
 • ertuğrul 4 yıl önce Şikayet Et
  He he bizde inandık deccalin ordusu
  Cevapla
 • Göktürk 4 yıl önce Şikayet Et
  aşağılık terörist kuduz it sürüsü Amerika
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti’den İstanbul aday adaylığında sürpriz rakamlar... En az aday başvurusu o 2 ilçede
Erdoğan'ın Yunanistan'a ziyareti Yunan medyasında büyük ses getirdi