Hong Kong geri adım attı: Resmi açıklama bekleniyor

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam'in bugün şüphelilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısının resmen geri çekildiğini açıklamasının beklendiği bildirildi.

Hong Kong  geri adım attı: Resmi açıklama bekleniyor
Hong Kong geri adım attı: Resmi açıklama bekleniyor
GİRİŞ 04.09.2019 10:25 GÜNCELLEME 04.09.2019 11:21
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

South China Morning Post'un adı açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Carrie Lam'in gelecek saatlerde bölgede üç aydır gösterilere neden olan yasa tasarısının resmen geri çekildiğini açıklaması bekleniyor.

 

 

Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticiliğinden ise konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

"ŞÜPHELİLERİN İADESİ" YASA TASARISI

 

 

Protestolara sebep olan, şüphelilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı, 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu. Düzenlemeler, zanlıların Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştırıyor.

Hong Kong parlamentosunda, değişikliğe karşı çıkan milletvekilleriyle değişiklik yanlıları arasındaki kavgada çok sayıda milletvekili yaralanmıştı.

Muhalifler, iade yasasında yapılacak bu değişikliğin, Hong Kong'un özgürlüklerini ortadan kaldıracağını savunurken Hong Konglu yetkililer bir cinayet zanlısının Tayvan'a iadesi için bu değişikliğin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam, daha önce toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol açtığını ifade ederek yasal düzenlemenin askıya alındığını duyurmuştu. Bu kararı yeterli bulunmayan göstericiler tasarının tamamen iptal edilmesini istiyor.

Hong Kong, 1898'de imzalanan "kira sözleşmesiyle" uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997'de Çin'e devredilmişti. İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong'a, 2047 yılına kadar Çin'e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak "tek ülke, iki sistem" politikasıyla idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanınmıştı.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde Mart 2017'de yapılan başyönetici seçiminden zaferle çıkan Carrie Lam, Temmuz 2017'de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in huzurunda Pekin merkezi hükümeti ve Hong Kong halkına bağlılık yemini ederek görevi selefi Leung Chun-ying'den devralmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
    Ingiltere ta Çini karıştırıyor. Bu Ingilizler 'in sonu feci olacak inşaAllah. Ey dünya uyanın. Bütün dünyanın başı Ingiltereden, Avrupa, Amerika ve Israilden başı belada! Fiziki yapıları laf ebelikleri sizleri aldatmasın. Artık şeytanı havada sağda solda aramayın insanlar beşer olunca şeytanlaştı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bosna Hersek'te dikkat çeken sokak röportajı: Çoğunluk 'Erdoğan'ı istiyoruz' dedi!
İddianame tamamlandı! HDP'li Semra Güzel için istenen ceza