BM'den Türkiye çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, mülteci durumunu sonlandırmak için siyasi çözüm gerektiğini belirterek, "Bu sağlanana dek Türkiye de dahil olmak üzere ev sahibi ülkelerin uluslararası camianın yardımına ve dayanışmasına ihtiyacı vardır." dedi.

BM'den Türkiye çağrısı
BM'den Türkiye çağrısı
GİRİŞ 05.09.2019 14:43 GÜNCELLEME 05.09.2019 14:46
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Grandi'nin iki günlük Türkiye ziyareti hakkında açıklamaya yaptı. Açıklamada Grandi'nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç’in yanı sıra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Abdullah Ayaz ile görüştüğü belirtildi.

Grandi'nin ayrıca BMMYK tarafından desteklenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler  Bakanlığının sosyal hizmetler merkezinde ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın  eşliğinde belediyenin mesleki eğitim merkezinde mültecilerle bir araya gelme fırsatı bulduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, Grandi Türk hükümetinin yetkilileriyle görüşmelerinde, beş yıldır üst üste dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye’nin üstlendiği önemli rolün altını çizdi.

BMMYK'nin Türkiye ile iş birliğinin ve Türkiye’ye verdiği desteğin devamı konusunda bağlılığını  yineleyen Grandi, Türkiye’nin mültecileri korumaya yönelik kararlılığına dair mesajları takdirle karşıladı.

İnsani bir felaketin önlenmesi ve sivillerin korunmasının öncelikli olduğu İdlib'deki durum da Grandi'nin temasları sırasında gündeme geldi.

Açıklamaya göre, Grandi, "Çatışmalar devam ettikçe mülteci durumu da var olmaya devam edecektir. Mülteci durumunu sonlandırmak siyasal çözümler gerektiriyor. Ancak bu sağlanana dek Türkiye de dahil olmak üzere ev sahibi ülkelerin uluslararası camianın yardımına ve dayanışmasına ihtiyacı vardır." dedi.

Yüksek Komiser, ayrıca aralık ayında Cenevre’de düzenlenecek Küresel Mülteci Forumu’nda  Türkiye’nin üstlendiği eş başkanlık rolünü memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Açıklamada, forumun üye ülkelerin ve diğer aktörlerin bir araya gelerek, ev sahibi ülkeler üzerindeki baskıyı azaltmak, mültecilerin kendilerine yeterliliklerini sağlamak ve yeni çözüm yolları aramak için kararlılıkla yeni önlemlerin alınacağı benzeri görülmemiş bir fırsat sunacağı ifade edildi.

Grandi, forumla ilgili şu görüşlerini aktardı:

"Mülteci durumları, içinde bulundukları coğrafyalardan çok daha geniş alanları etkiler. Yerinden edilmenin zorluklarıyla baş etmek yalnız başına mümkün değildir. Gerçek ve somut eylemlerle birlikte tüm ülkeler arasında ortak bir vizyon ve kararlılık gerektirir. Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat'ın asıl amacı budur ve Küresel Mülteci Forumu süresince bu amacı gerçekleştirmek için çalışacağız." 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Dayı 3 yıl önce Şikayet Et
  Batı yalancıdır ek önlemler alınmalıdır süre tavizi verilmemeli dir.
  Cevapla
 • Ufuk 3 yıl önce Şikayet Et
  Uyu uyu yat yat uyu.sadece konuş.adından utan.dünyayı kan gölüne çevirenler senin üyen değilmi.sen ne yapıyorsun.sen özgüröüsün yoksa orada birilerinin kuklasımısın.sahi sen nesin. Ne olduğun belli değil.kimseye birşey söyleyemiyorsun.çözüm sıfır.kendinizi lağvedin .olayların çok arkasından gelmektesiniz.milyonlar ölüyor.kınıyorum.kınamanı yesinler.hele o beşler.üçünü siyonistler yönetiyor.artı birini.israil rusya için arka bahçemiz dedi.çin ne kadar etki altında bilmiyoruz ama.bu yapı siyonistlere hizmet ediyor.bir an önce bu sistem insanlğa hizmet eder duruma getirilmelidir.
  Cevapla
 • Turan 3 yıl önce Şikayet Et
  Reis bugün kapıyı açarız dedi bu yalaka hemen beyanat yapmış
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Togg paylaştı! Heyecan veren görüntüler
Nevşin Mengü Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışını yorumladı