Barzani modeli! ABD'den Türkiye'ye karşı F-35, S-400 ve Patriot planı

Genelkurmay eski Şube Müdürü Ünal Atabay, Güvenli bölge hakkında uyarılarda bulundu. Atabay, "ABD'nin, Türkiye'yi aşmak için üç aşamalı planı var. Suriye'de DAEŞ bahanesiyle nasıl YPG yaratıldıysa, Irak'ta da benzer taktikle yeni bir koridor hazırlanıyor" dedi.

Barzani modeli! ABD'den Türkiye'ye karşı F-35, S-400 ve Patriot planı
Barzani modeli! ABD'den Türkiye'ye karşı F-35, S-400 ve Patriot planı
GİRİŞ 16.09.2019 09:32 GÜNCELLEME 16.09.2019 09:32
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

ABD'nin Suriye'de güvenli bölgeye dair tavrı, Türkiye'nin endişelerini artırdı. ABD'nin samimi olmadığını, aksine terör örgütü YPG/PKK'yı korumaya devam edeceğini belirten Genelkurmay Başkanlığı İç Güvenlik Dairesi Şube eski Müdürü emekli Kurmay Albay Ünal Atabay, "ABD, terör örgütü ile Türkiye'yi aynı kefede görüyor. ABD bu tutumdan vazgeçmeyecek" dedi.

 

 

ABD'nin oyalama taktiği ile hareket ettiğini belirten Atabay, gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

"BARZANİ PLANI"

 

 

ABD, Kürt etnik unsurlarını ayrı ideoloji ve bölgelerde ama birbirleriyle dayanışma içerisinde olacak şekilde, bir dengede tutmaya çalışıyor. ABD bu modellemesini, İran'da Barzani destekli Kürdistan Demokrat Partisi-İran (KDP-İ) ve PKK'nın İran kolu PJAK ile oluştururken, Kuzey Irak'ta da Barzani'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve terör örgütü PKK ile oluşturuyor.

- Aynı modelleme ile Suriye'ye YPG'nin yanı sıra, Kürdistan Demokrat Partisi-Suriye yani Roj Peşmergeleri konuşlandırılacak. Suriye'nin kuzeyinde iki hakim grup olacak. Alan da buna göre tanzim edilecek.

"F-35, S-400 VE PATRİOT MESELERİNDE YUMUŞAK SİYASET UYGULANACAK"

Atabay, ABD'nin Türkiye'nin güvenli bölgeye yönelik hamlesini üç aşamalı planla aşmaya çalışacağını söyledi.

Atabay, bu planı şöyle anlattı:

1- Türkiye-ABD arasında devam eden Tel Abyad-Resulayn arasındaki ortak devriye, 5-10 km'lik derinlikte sınırlandırılacak. Türkiye'nin bunu kabul etmesi için de F-35, Patriot ve S-400 meseleleri üzerinden yumuşak bir süreci geliştirecek.

2- Doğrudan tehdit oluşturmayacağı yaklaşımı ve Türkiye'nin sıcak bakabileceği düşüncesiyle, Barzani'nin Suriye uzantısı olan Roj Peşmergeler, Resulayn'dan Irak sınırına kadar olan alana yerleştirilecek.

3- Türkiye'yi ikna için Süleyman Şah Türbesi yerine nakledilecek ve sınırdan bu noktaya güvenli bir koridor kurulacak.

"İRAN'A UZANACAK"

Atabay şu uyarıları da yaptı: "ABD, güvenli bölgeyi Suriye ile sınırlı görmüyor. Irak-İran ekseniyle bütün bakıyor. Roj Peşmergeleri üzerinden Barzani bölgesine uyumu, YPG üzerinden de IKBY'nin güneyini kuşak gibi saran ve "tartışmalı bölgeler" olarak adlandırılan koridor üzerinden de İran'a kadar eklemlenmeyi düşünüyor. Tartışmalı bölgelerde artan DAEŞ faaliyetlerine dikkat etmek gerek. Suriye'de DAEŞ bahanesiyle nasıl YPG yaratıldıysa, Irak'taki tartışmalı bölgelerde de DAEŞ bahanesiyle yeni bir koridor hazırlama niyeti var."

KAYNAK: SÖZCÜ GAZETESİ
YORUMLAR 51
 • ADANASPOR lu Emin 10 ay önce Şikayet Et
  Barzani eger f 35 ve s 400 e esdeger cihaz ve araclar aliyorsa ve veya herhangi ulke veriyorsa bu ve bu ulkelere direk savas ilanidir.
  Cevapla
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ve İranın çok yakın zamanda rusyayla anlaşıp israille komşu olması gerek.Ancak şunu görüyoruz amerikayla rusya arasında gizli bir ittifak var.Nedir o Amerika korkutunca rusayadan silah al,rusya korkutunca amerikadan silah al yani eski düzen.Bu arada ikisinin paylaşacağı bir düzen tabiki.
  Cevapla
 • Yıldırım 10 ay önce Şikayet Et
  Bedavaya maşa buluyor kendine. Kürt kardeşlerimiz gözünü açmalı artık. Gerek Türkiye içinde gerekse komşu ülkelerde hep canları yanıyor. İsrail'e karşı bir saldıran yok. Vuran müslüman vurulan müslüman. Halbuki birlik olsak hepimize yeter bu Allah'ın verdiği nimet. Allah hepimize akıllı olmayı nasip etsin.
  Cevapla
 • Çavuş 10 ay önce Şikayet Et
  Evet mert kardeşim, model köküne kıran girmiş haklısın her tarafı çakal dolu ABD oyuncak lazım oynasın, Bizim oyun oynayacak zamanımız yok sabrımızda yok, TÜRKİYE ile dost olan kazanır, düşman her zaman kaybeder.
  Cevapla
 • Ali AVCI 10 ay önce Şikayet Et
  Maşallah Kürtlerde bu bölgelerde amerika -ab-israil planlarını gerçekleştirmek için canla başla ölümüne çalışıyor gönüllü tetikçilik yapıyor komşularını öldürüyor bu bölgede genç bırakmadı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronavirüste yeni gelişme: Bilim Kurulu kritik kararı almaya hazırlanıyor
ABD'den skandal Doğu Akdeniz hamlesi! Gerilimi tırmandıracak