Japonya'dan İngiltere'ye Brexit çağrısı!

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, İngiliz mevkidaşı Dominic Raab'a "anlaşmasız Brexit'e hayır" çağrısında bulundu.

Japonya'dan İngiltere'ye Brexit çağrısı!
Japonya'dan İngiltere'ye Brexit çağrısı!
GİRİŞ 19.09.2019 09:20 GÜNCELLEME 19.09.2019 09:45

Japonya'nın geçen hafta göreve başlayan yeni Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, İngiliz mevkidaşı Dominic Raab ile telefonda görüştü. Görüşmenin İngiltere'nin isteği üzerine gerçekleştiği belirtilirken Motegi'nin mevkidaşı Raab'a, "Anlaşmasız Brexit'e hayır" çağrısı yaptığı öğrenildi.

Japon firmalarının Avrupa'daki ekonomik faaliyetlerini sürdürmenin ve Brexit kararının küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmenin önemli olduğunu belirten Motegi, olası Brexit senaryolarında Tokyo'nun, Avrupa Birliği (AB) ile anlaşmaya varılarak gerçekleştirilecek bir çıkış umut ettiğini dile getirdi.
Raab, ise Brexit konusunda Londra’nın makul çıkış yolları aradığını ve Avrupa’daki Japon işletmeleri üzerinde olumsuz bir etki oluşturmamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kuzey Kore için işbirliği

Telefon görüşmesinde Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusu da gündeme gelirken Toshimitsu ve Raab'ın bu konuda yürütülen çabalara yönelik işbirliğine devam etme konusunda mutabık kaldıkları öğrenildi. Raab, Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşları sorununun çözümü konusunda Japonya’ya destek verdiklerini de ekledi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
ingiltere boris
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin beklediği fotoğraf geldi: Müsilaj çalışmalarından güzel sonuçlar
Türk SİHA'larına karşı savaşsaydık ne olurdu? Alman komutanın itirafı her şeyi özetliyor