Türkiye'den çok sert tepki: Siz galiba idrak edemediniz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, GKRY'nin 7 numaralı sözde ruhsat sahası için uluslararası şirketlerle anlaşma imzaladığına dair haberlere dair açıklama yaptı.

Türkiye'den çok sert tepki: Siz galiba idrak edemediniz
Türkiye'den çok sert tepki: Siz galiba idrak edemediniz
GİRİŞ 19.09.2019 20:20 GÜNCELLEME 20.09.2019 14:49
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, GKRY'nin 7 numaralı sözde ruhsat sahası için uluslararası şirketlerle anlaşma imzaladığına dair haberlere dair açıklama yaptı.

 

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Kıbrıs Adası'nın tamamı üzerinde meşru hakları bulunan Kıbrıs Türklerini yok sayarak sınırlandırdığı 7 numaralı sözde münhasır ekonomik bölge parseli için Fransız Total ve İtalyan ENI ile anlaşma imzaladığına dair basında yer alan haberler, tüm uyarılarımıza rağmen GKRY'nin bu konudaki kararlılığımızı idrak edemediğini göstermektedir.

 

 

7 numaralı sözde ruhsat sahasının bir bölümü, daha önceden de defalarca dikkate getirdiğimiz ve uluslararası kamuoyuyla paylaştığımız üzere, ülkemizin bölgedeki, BM nezdinde de kayda geçirilen kıta sahanlığı içinde kalmaktadır.

Ülkemiz, hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama/çıkarma faaliyetlerinde bulunmasına, bundan sonra da hiçbir şekilde fırsat vermeyecek, hak ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir.

GKRY'nin, Kıbrıs Türkleri'nin haklarını gasp etmeyi hedefleyen tek taraflı eylemlerinin, Doğu Akdeniz’deki barış ve istikrara katkıda bulunmadığı konusundaki güçlü uyarılarımızı yapmayı sürdürüyoruz. Ada'nın hidrokarbon kaynaklarının hakça paylaşımına yönelik Kıbrıs Türk tarafınca yapılan öneri halen masadadır. Atılan bu imza, GKRY'nin, Kıbrıs Türk tarafının Ada'daki ve etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki eşit, ayrılmaz hak ve çıkarlarını hiçe sayan sorumsuz tutumunu sürdürmekte maalesef ısrarlı olduğunun kanıtıdır.

Bölgeye ilgi duyan şirketleri, GKRY'nin hükümsüz ruhsatlarına dayanarak Türk kıta sahanlığında herhangi bir hidrokarbon arama çalışması yapılamayacağı konusunda tekrar uyarıyoruz.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • tim 8 ay önce Şikayet Et
  Ortadogu halki kendi zalim yoneticilerini benimsemiyor isler sarpa sararsa turkiye bu halklari ayaklandirarak bu zalim yoneticileri devirmelidir...gerisini bu kansiz siyonistler dusunsun bakalim bi karis topraklari kalacakmi...
  Cevapla
 • Yistif - Rize 8 ay önce Şikayet Et
  Ateşe el tutulmaz, ateşle de oynanmaz. Bir yeriniz yanabilir, illaki denemek istiyorsanız da çok iyi önlemler almanız gerekir. Yoo bişey olmaz derseniz de hayatınız tehlikeye girer.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 8 ay önce Şikayet Et
  Emperyalizmin şimarık çocuğu olan Yunanistan'a yine destek verilmektedir. Zira "Ortadoğuda Üst Aklı dinlemeyen Türkiye'nin Yunanistanla dalaştırılarak 2 cepheli savaşa zorlanmaktadır. Kıbrıs güneydoğu "petrol/doğalgaz yatakları" konusunda İsrail, Mısır ve Yunanistan arasında Türkiye'ye karşı ittifak oluşturulmuştur...!!
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Yanlışla vurursunuz anlarlar.
  Cevapla
 • ugur Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Iște onun icin oylarımız helali hiș olsun Rte! Allah'in gurban!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump dediğini yaptı...Sosyal medyaya ayar!
Fetih Suresi'nin okunmasına alçak tepki: İşgalcilik ve sömürgecilik benzetmesi