Sisi yönetimi saklıyor! Mısır'da sayı 300’ü aştı

Mısır halkı, darbeyle iktidara gelen Abdülfettah es-Sisi’yi protesto için sokağa döküldü. Protestoların ikinci gününde polis göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermiyle sivilleri hedef aldı. Mısır'dan gelen son dakika bilgilerine göre gözaltı sayısı 300'ü aştı.

GİRİŞ 23.09.2019 07:46 GÜNCELLEME 23.09.2019 09:20
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Başkent Kahire dâhil birçok şehirde asker meydanları kuşattı. Mısırlılar tehditlere rağmen Sisi istifa” sloganları atmaya devam ediyor. Mısır İçişleri Bakanlığından cuma günkü gösterilerde gözaltılar olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmazken, Kahire merkezli Mısır Ekonomik ve Sosyal Haklar Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, cuma günkü gösterilerden bu yana 356 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 


Mısırlı avukat ve insan hakları aktivisti Halid Ali de sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, şu ana kadar gözaltına alınanların sayısının 300 olduğunu, ancak isimlerin henüz netleşmediğini ifade etti.

Ulusal güvenlik meseleleriyle ilgilenen Yüksek Devlet Güvenlik Savcılığı’nın, gözaltına alınanları sorgulamaya başladığı aktarılan açıklamada, gözaltındakilerin arasında öğrenciler, gazeteciler, aktivistler ve avukat Mahinur el-Masri’nin de bulunduğu aktarıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Mısır resmi makamlarından ya da yargı kaynaklarından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

“KORKU DEVRİ SONA ERDİ”

Paylaştığı yolsuzluk videolarıyla protestoların başlamasında etkili olan İspanya’da yaşayan Mısırlı müteahhit Muhammed Ali de Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi görevi bırakmadığı takdirde cuma günü Mısır’da milyonların iştirak edeceği bir gösteri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Demokratik Mısır Partisinden yapılan açıklamada siyasi tutukluların serbest bırakılmasını da kapsayacak şekilde “kapsamlı siyasi reform” çağrısında bulunuldu.

Devrimci Sosyalist Hareket’in açıklamasında ise “korku devrinin sona erdiği ve Sisi’nin görevi bırakmasının zor değil bilakis her zamankinden daha kolay olduğu” belirtildi.

YAZDIR
YORUMLAR 57
 • Bolvadinoli03 9 ay önce Şikayet Et
  abd ile israilin arasi bozuldu ve abd orada tek hakim olmak istiyor
  Cevapla
 • Erdoğan 9 ay önce Şikayet Et
  Mısırlım kafirlere münafıklara firavunlara karşı tarih yazın İNŞALLAH
  Cevapla
 • bamsı 9 ay önce Şikayet Et
  burada bence siyasi kimlikli biri değilde sivil bir kişiliğin öne çıkması kitleleri harekete geçirebilir sonrasın da iş daha kolay olacak gibi. Şunu da belirtmeliyim ki müslüman kardeşler herşey netleşmeden olaya müdahil olmamalılar bir oyunda olabilir yerine gelecek şahısın ne olacağı belli olmaz gündemi iyi okumalılar diye düşünüyorum
  Cevapla
 • Gazi 9 ay önce Şikayet Et
  Mısır kendi iradesiyle özgür ce kendi bağrından çıkartacağı bir lideri seçecektir.
  Cevapla
 • ismail hakki efendi 9 ay önce Şikayet Et
  dogrudur misirli arkadaslardan ögrendigim co ölude var ama dunya medyasi aciklamiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ne yazık ki aralarında Müslüman ülkeler de var! 46 ülkeden skandal imza
8 Temmuz gazete manşetleri