Erdoğan'dan sonra o da BM'ye resti çekti! Veto yetkiniz var diye...

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed BM'de yaptığı konuşmasında İsrail'in kuruluşunda yatan İslam düşmanlığına dikkat çekti. Mahathir, konuşmasında BM'deki veto yetkisi olan ülkeler ile ilgili de sert açıklamalarda bulundu ve " Uluslararası hukukun ve normların daima üzerinde olduğunuzu düşünmeyin" dedi.

Erdoğan'dan sonra o da BM'ye resti çekti! Veto yetkiniz var diye...
Erdoğan'dan sonra o da BM'ye resti çekti! Veto yetkiniz var diye...
GİRİŞ 28.09.2019 13:10 GÜNCELLEME 28.09.2019 13:10
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu'nda konuşma yapan Malezya Başbakanı Mahathir, Filistin sorunu, Arakan'daki etnik temizlik ve BM'nin yapısına dair değerlendirmelerde bulundu.

 

 

BM'nin mevcut yapısının dünya barışına hizmet etmediğini belirten Mahathir, "Bu büyük yapılanmanın gerçek amacını hayata döndürmeliyiz. Savaş çığırtkanlarını cezalandırmalı ve dünyayı herkes için huzurlu hale getirmeliyiz." dedi.

VETO YETKİNİZ VAR DİYE HUKUKUN ÜZERİNDE DEĞİLSİNİZ

 

 

Mahathir, daha adil bir dünya için BM'deki veto yetkisinin değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve daimi üye statüsündeki 5 ülkeye hitaben, "Veto yetkisi olan devletler, uluslararası hukukun ve normların daima üzerinde olacaklarını düşünmesin. Bu devletler nereye kadar bu gücü kullanabilir?" ifadesini kullandı.

BM'deki mevcut veto yetkisinin insan hakları prensiplerine aykırı olduğunu vurgulayan Mahathir, "Daimi üyelerin her biri, diğer yaklaşık 200 üyenin isteklerini boşa çıkarabilir. Bu tamamen demokrasiyle uyuşmayan bir şey. Buna rağmen içlerinden bazıları diğer ülkeleri demokratik olmamakla azarlayabiliyor." şeklinde konuştu.

"DÜNYADAKİ SAVAŞLARIN ÇOĞU İSRAİL'İN SUÇU"

Mahathir Muhammed, İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği baskı ve insan hakları ihlaline de değindi.

İsrail'in kuruluşundan önce dünyada şimdiki kadar terörün olmadığını hatırlatan Mahathir, "Şu an dünya genelinde birçok savaş var ve bu savaşların çoğu İsrail'in kuruluşuyla bağlantılı." dedi.

Mahathir, teröre karşı askeri müdahalenin başarı sağlamayacağını belirterek, "Bunun sebebini tanımlamalı ve yok etmeliyiz fakat büyük güçler meselenin kökenine inmeyi reddediyor." şeklinde konuştu.

Bugün Filistinlilerin kendi topraklarındaki İsrail yerleşimlerine giremediğini vurgulayan Malezya Başbakanı, "Malezya, İsrail'in Filistin topraklarına bariz bir şekilde el koymasını ve Kudüs'ün işgalini asla kabul edemez." ifadesini kullandı.

Mahathir, Müslümanların dünyanın her yerinde baskı gördüğü ve yurtlarından edildiğinin altını çizerek, "İslam ve Müslüman düşmanlığı, İsrail'in kuruluşundan ötürü var. Müslümanlar hiçbir şey yapmasa dahi terörizmle suçlanıyor." dedi.

Dünyanın İsrail'in yaptıklarına karşı tepkisizliğinin adil olmadığını dile getiren Mahathir, "Arkadaşlar kendi aralarında istediği gibi kuralları çiğneyip kazasız belasız kurtulabilirler. Bu yüzden İsrail de istediği gibi dünyadaki uluslararası hukuku, normları çiğneyebiliyor ve desteklenip muhafaza edilmeyi de sürdürüyor." şeklinde konuştu.

"BATILI SÖMÜRGECİLER BİLE O KADAR ACIMASIZ DEĞİLDİ"

Malezya Başbakanı, Myanmar'daki Arakanlı Müslümanlara yönelik etnik temizliğe dikkati çekerek, "Batılı sömürgecilerin çoğu, bağımsızlıklarının ardından ülkelerindeki yerli olmayan insanları sürgün etti fakat onlar bile dünyanın hiçbir yerinde Myanmar kadar acımasız olmadı." dedi.

Myanmar yönetiminin işlediği insanlık suçlarını anlatan Mahathir, "Ülkenin yerlileri dahi katledildi, öldürüldü ve dünyanın gözü önünde tecavüze uğradı." şeklinde konuştu.

Mahathir, Arakanlıların ülkelerinden göç etmeye zorlandığını ve geri dönmeye cesaret edemediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Dünyanın çaresizliği, Myanmar'daki Arakanlılara karşı zulmün durması için BM'nin aldığı kararların itibarını azalttı. Şimdi BM'nin Cammu ve Keşmir'e dair kararlarına rağmen bu bölge işgal edildi ve hala işgal altında." 

Keşmir sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğini belirten Mahathir, "Hindistan bu sorunu çözmek için Pakistan ile çalışmalı." dedi.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Türkiye siyonizm
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Düzceli 1 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan, Mahathir ve İmran Han BM'e damga vurdu peki Arap liderler nerde? Yarın Huzuru Mahşerde hesap var.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Helall
  Cevapla
 • Cemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal sana Malezya Allah sesimizi duysun
  Cevapla
 • Ahmet Y. 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya 5 ten büyüktür sözü etkisini göstermeye başladı.
  Cevapla
 • klklş 1 yıl önce Şikayet Et
  hadi bakalım inşallah yine bir oluruz ey Ümmeti Muhammaed
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışa bağımlılığı bitirecek! Türkiye için bir ilk... Dev fabrika yükseliyor
Fenerbahçe, Papiss Cisse'yi açıkladı!