Prens Selman'dan çok konuşulacak sözler

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Amerikan CBS kanalında yayınlanan '60 Minutes' programında açıklamalarda bulundu. Selman, petrol fiyatlarının İran nedeniyle "hayal bile edilemeyecek rakamlara ulaşabileceğini" söylerken, İstanbul'da geçen yıl öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetindeki sorumluluğunu bir kez daha kabul etti.

GİRİŞ 30.09.2019 08:25 GÜNCELLEME 30.09.2019 11:08
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Krallığın fiili lideri olarak anılan Selman, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine yönelik emri kendisinin verdiği yolundaki iddiaları reddederken, “ülkenin lideri olarak tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu” söyledi.

 

 

Selman, cinayetin talimatını kendisinin verip vermediği yolundaki soruya “Kesinlikle hayır” ifadesiyle yanıt verdi ve “cinayet Suudi hükümeti için çalışan kişiler tarafından işlendiği için tüm sorumluluğu üzerine aldığını” vurguladı. Prens, “Bu bir hataydı. Gelecekte böylesi bir şeyin yaşanmasını engellemek için gerekli tüm adımları atmalıyım” dedi.

Prens Selman, Amerikan PBS televizyon kanalının Frontline haber programının yapımcısı gazeteci Martin Smith'e de geçen hafta benzer yönde açıklamalar yapmıştı.

 

 

İRAN’LA GERİLİM UYARISI

Veliaht Prens, İran’a ilişkin açıklamalarında, “Dünya İran’ı caydırmak için güçlü ve sert bir hamlede bulunmazsa, dünyanın menfaatlerini tehlikeye atacak daha çok gerilim göreceğiz. Tedarikimiz akamete uğrayacak ve petrol fiyatları hayatlarımızda görmediğimiz şekilde, hayal bile edilemeyecek rakamlara fırlayacak” ifadelerini kullandı.

Muhammed bin Selman, Suudi devletine ait petrol şirketi Aramco’nun tesislerine yönelik 14 Eylül’deki saldırıların İran tarafından gerçekleştirilen bir askeri eylem olduğunu savundu.

Barışçıl bir karar vermeyi tercih ettiğini, zira Suudi Arabistan ile İran arasındaki bir savaşın küresel ekonomiyi çökerteceğini söyleyen Selman, “Siyasi ve barışçıl bir çözüm askeri olandan çok daha iyidir” ifadesini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • saga 11 ay önce Şikayet Et
  Bu şizofreni hastası adam babasının korumasını da öldürttü muhtemelen yakın zamanda babası da kalp krizinden öldürülür :)
  Cevapla
 • Salih Doğru 11 ay önce Şikayet Et
  Güya çok üzülmüş, sorumluluğu üstüne alırmış ama asla o emretmemiş...O emretmese o kadar insan iki ayrı uçakla gelip, İstanbul'da nasıl bu cinayeti işler... Bin Selman a emredilmeseydi, kendisi bile cesaret edemezdi böyle bir cinayete...Yakın arkadaşlarına veya patronlarına bakmalı... Durumu kurtarmak için güya algı operasyonu yapıyorlar...
  Cevapla
 • Okur32 11 ay önce Şikayet Et
  Yezid i bile aratir cinsten
  Cevapla
 • hemmet 11 ay önce Şikayet Et
  Haydi ordan tasmalı çakal. Tasmanı elinde tutan ABD ne derse, yapacaksın...
  Cevapla
 • sinan 11 ay önce Şikayet Et
  hani idam?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan imzaladı! Kritik mevkilere önemli atamalar
Avrupa Ligi'nde Türk ekiplerinin rakipleri belli oldu