İngiltere'yi karıştıran iddia: Boris Johnson'ı görevden alacak

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in, danışmanlarından ülkenin başbakanını hangi koşullar altında görevden alabileceğine ilişkin görüş istediği iddia edildi.

İngiltere'yi karıştıran iddia: Boris Johnson'ı görevden alacak
İngiltere'yi karıştıran iddia: Boris Johnson'ı görevden alacak
GİRİŞ 30.09.2019 13:53 GÜNCELLEME 30.09.2019 15:41
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

"I" gazetesinin Buckingham Sarayı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kraliçe 2. Elizabeth, danışmanlarına başbakanı hangi koşullarda görevden alabileceğini sordu. Kraliçe'nin bu adımı, İngiliz Anayasa Mahkemesinin, geçen hafta hükümetin parlamentoyu tatil kararını yok hükmünde saydığı kararını açıklamasından önce geldi.

 

Habere göre Kraliçe, 1953'te tahta çıktığından bu yana ilk kez böyle bir senaryo üzerinde durma ihtiyacı hissetti.

Başbakan Boris Johnson, geçen ay Kraliçe’den parlamentonun 5 hafta tatil edilmesi talebinde bulunmuş, Kraliçe de buna onay vermişti.

 

Johnson, parlamentoyu tatil kararına gerekçe olarak, hükümet programını hazırlamak için zamana ihtiyaç duymasını göstermişti. Ancak İngiltere’de hükümet programı hazırlamak için alınan tatil kararları geleneksel olarak 4-5 günle sınırlıyken, Johnson’ın 5 hafta süre istemesi, asıl amacının parlamentoyu Brexit sürecinde devre dışı bırakmak olduğu yönündeki iddiayı güçlendirmişti.

KRALİÇE'NİN "FERMANI" DA HÜKÜMSÜZ KALDI

Siyasi gözlemcilere göre Johnson, bu hamlesiyle Kraliçe’yi de yanılttı ve anayasal açıdan zor durumda bıraktı.

Anayasa Mahkemesinin geçen hafta salı günü açıkladığı ve Johnson hükümetinin parlamentoyu tatil etme talebini yok hükmünde saydığı kararı üzerine, Kraliçe’nin bu yöndeki “fermanı” da "boş bir kağıt parçası" diye nitelendirilmişti.

İngiltere’de Kraliçe, devletin sembolik başkanı olarak görülse de yasalar ve bazı kritik kararlar ancak onun onayıyla yürürlüğe giriyor.

Kraliçe’nin yetkileri arasında, başbakanı ve bakanları atamak da yer alıyor.

Ancak Kraliçe, teamüller gereği parlamentonun ve hükümetin kararlarıyla karşı karşıya gelmekten geri duruyor.

JOHNSON'IN İSTİFAYI REDDETME İHTİMALİ

Gazete, bununla birlikte, Kraliçe’nin danışmanlarından istediği görüşün Johnson’ın parlamentoyu tatil kararı bağlamında olmadığını ileri sürdü. Habere göre, Kraliçe 2. Elizabeth, bir güvensizlik oylamasıyla devrilmesi ancak istifa etmeyi reddetmesi durumunda, Johnson’a karşı nasıl bir yaptırım uygulayabileceğini hesaplıyor olabilir.

Başbakan Johnson, parlamentonun anlaşmasız Brexit’i engelleyen bir yasa çıkarmış olmasına rağmen İngiltere’yi 31 Ekim’de AB’den anlaşmalı veya anlaşmasız olarak ama mutlaka ayıracağını yineliyor.

Ülkede muhalefet partileri bugün ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn’in ev sahipliğinde toplanarak, Johnson’ın parlamentoyu ve yasaları yok sayması durumunda atılacak adımları görüşecek. Bu kapsamda, hafta içinde Johnson hükümetine karşı bir güvensizlik oylamasına gidilmesi de bulunuyor.

Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin 650 sandalyeli Avam Kamarasındaki milletvekili sayısı, partiden ihraçlar ve istifaların ardından son bir ay içinde 288’e kadar düştü.

Johnson’ın güvensizlik oylamasını kaybetmesi ancak istifa etmeyi reddederek fiili durum yaratması halinde, İngiltere’de bir anayasal kriz yaşanacak.

Muhalefet partilerinin böyle bir durumda geçici hükümet kurma girişimlerinde Kraliçe 2. Elizabeth’in alacağı tutum belirleyici olacak.

İngiltere 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almış ancak 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken ayrılık, parlamentonun AB ile varılan Brexit anlaşmasını reddetmesi nedeniyle 31 Ekim'e ertelenmişti.

Brexit krizinin dönemin başbakanı Theresa May'i istifaya sürüklemesinin ardından, Johnson parti üyelerinin oylarıyla temmuz ayında liderlik koltuğuna oturmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • orhan 11 ay önce Şikayet Et
  siz asırlardır böyle sorunlarla karşılaşmadığınız için nasıl baş edeceğinizi elbette bilemezsiniz. ama bu sefer siz kendi çamurunuzda boğuluyorsunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz... ve yine sizler asırlardır özellikle islam coğrafyasının saçma sapan olaylarla çamura sapladınız ve çaresizliğe ittiniz... siz de öğrenin... üstelik ne yaparsanız yapın hiç kimse sizi demokratik olmamakla suçlamayacaktır. oysa güzel ülkemde gazetecilerin yargılanmasına bile tahammülünüz yok ve hemen dikta ile suçluyorsunuz.
  Cevapla
 • Ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  Hani o kraliçe sembolikti ? hani demokrasi ? Neden seçilmiş birini kraliçe görevden alıyor ? ABD’nin, Almanya’nın, Fransa’nın ve bizim içimizde ki bazı kesimin endişe duyması lazım neden duymuyorsunuz ? Demokrasi elden gitmiş Avrupa’da
  Cevapla
 • Tarih 11 ay önce Şikayet Et
  Ali Kemalin torunu ..kafa çalışıyor...!! :-)
  Cevapla
 • Asi 11 ay önce Şikayet Et
  Hani her fırsatta avrupada diye süslü cümlelerle lafa başlayanların gözüne sokmak lazım. Düşünsrnize seçimle gelmiş birinin sembolikte olsa duran Osmanlı hanedanından gelen bir bayanın görevden aldığını. Herhalde türkiyeyi sikayet etmedik yer kalmazdı sokakta protestolardan geçilmez tvde başka birşey konusulmazdı. İngiltereyi 1953ten beri kraliyet ailesinden biri yönetiyor şu an kendi başına üç adım bile atamasada hala koca ingiltereyi yönetiyor ama saygınlığından bisey kaybetmiyor.
  Cevapla
 • blob 11 ay önce Şikayet Et
  hani demokrasi? Avrupa bir an önce heyet göndermeli, abd endişe duymalı, Çin ibretle izlemeli, Yunanistan noldu ya demeli, İsrail halay çekmelidir! bu çağ dışı insanlık dışı olay durdurulmalıdır!! pardon chp de hebelehübele hip hop demelidir konu hakkında!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: EBA çöktü mü? Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı
Yunanistan'dan yeni Doğu Akdeniz isteği! Türkiye'den talep ettiler