Armayı takıp gökyüzüyle buluşan Türkiye'nin 5'inci F-35'i de havalandı

Lockheed Martin'in Forth Worth Teksas tesislerinde üretimi tamamlanan ve Türk Hava Kuvvetleri için imal edilen 5 numaralı F-35 savaş uçağı ilk uçuşunu 1 Ekim'de gerçekleştirdi. 18-0005 kuyruk numaralı uçak, yaklaşık bir saatlik uçuşun ardından kalkış yaptığı Forth Worth tesislerine indi. Uçuş, Lockheed Martin test pilotları tarafından yapıldı.

Armayı takıp gökyüzüyle buluşan Türkiye'nin 5'inci F-35'i de havalandı
Armayı takıp gökyüzüyle buluşan Türkiye'nin 5'inci F-35'i de havalandı
GİRİŞ 03.10.2019 19:30 GÜNCELLEME 04.10.2019 11:31
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

F-35'in test uçuşlarının tamamlanmasının ardından diğer 4 uçakla birlikte Türkiye'nin durumunun belli oluncaya kadar tutulacağı öğrenildi. Uçak, Luke Hava Üssü'ne gönderilecek.

 

 

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Hava savunma sistemi olarak Rusya'dan S-400 alımının ardından ABD, Türkiye'nin F-35 Projesindeki ortaklığını dondurmuştu. Normalde kasım ayından itibaren imal edilen 3 ve 4 numaralı uçakların Türkiye'ye gönderilmesi bekleniyordu. Bunu 2020'de 1 ve 2 numaralı uçaklar izleyecekti. Ancak F-35 kriziyle birlikte ABD'de eğitim gören ve öğretmen pilot eğitimini tamamlayan Türk Hava Kuvvetleri'nin pilot ve bakım ekibi ülkemize dönmüştü.

 

 

ABD'DEN YENİ TEKLİF

Türkiye ve ABD ile yapılan görüşmelerde, Patriot hava savunma füzesiyle birlikte yeni bir F-35 teklifi Ankara'ya sunuldu. Halen Türkiye bu teklifin üzerinde çalışıyor. 

İMALAT SÜRÜYOR

İster sivil ister askeri olsun, imalat bandından iptal edilen bir siparişin çıkartılması ciddi sorunlara neden oluyor. Bu açıdan üretici, uçağın imalatına devam ederek tamamlama yolunu seçiyor. Halen Lockheed Martin, Türkiye'nin olası sipariş iptali ile açığa çıkacak F-35 fazlasının diğer ülkelere satışı için görüşmeler gerçekleştiriyor.

KAYNAK: DHA, KOKPİT AERO
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • kaan 2 yıl önce Şikayet Et
  Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış , varımızı yoğumuzu ortaya koyup kendi uçağımızı yapmadığımız sürece bu tantana bitmeyecek
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  İyide vermeyiz diyorlar ama biz hala üretim bandındayız.. Bizde biraz dik durmamız lazım madem öyle siz karar verince üretime destek oluruz demeliyiz.. hem üretimde bulunacaz hem vermeyecekler, hemde veridkleri ülkeler bize kullanacak zaten hepsi Türk düşmanı
  Cevapla
 • E.A 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika en iyi F35 uçaklarını İngiltere ve İsrail'e veriyor. Dünyanın diğer ülkelerine verdikleri uçakların mutlaka bir eksiği oluyor. Şimdi bize uçakları verecek ya dost düşman ayırımı yapan IFF kodunu vermeyecek ya da uçak üzerindeki silahları hareket ettiren kodu vermeyecek. Ne anladım bu işten? ama Rusya bize SU35'i tüm özellikleri ile birlikte vereceğini söylüyor. Siz olsanız hangisini alırsınız? yarım yamalak çalışacak uçak mı? yoksa tüm özellikleri çalışacak uçak mı?
  Cevapla
 • man 2 yıl önce Şikayet Et
  peki size bir soru;abd bize" f35 i vercez bak, bekleyin ama ordan çekileceksiniz size 2 tane de patriot hediye" derse biz kabul etmek zorunda kalırmıyız?
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Siper hava savunma sistemi 2022de hazir olacak. O zamana kadar s400leri tutsunlar sonra arabistana satip f35leri alsinlar!
  Cevapla
 • şems 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerikaya hiç bir vakit güvenilmez. çünkü Amerikayi amerikalılar yönetmiyor lobiler yönetiyor. global sermayenin askeri amerikadir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener'in kürsüye çıkardığı isim bakın kim çıktı!
Togg'da son durum! Görüntüler yayınlandı