Alman bakan Süleyman Soylu ile görüşüp duyurdu: Türkiye için hazırız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşen Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, mülteci mutabakatını güçlendirmeyi hedeflediklerini ve Türkiye'ye her zaman destek olmaya hazır olduklarını söyledi.

Alman bakan Süleyman Soylu ile görüşüp duyurdu: Türkiye için hazırız
Alman bakan Süleyman Soylu ile görüşüp duyurdu: Türkiye için hazırız
GİRİŞ 04.10.2019 11:05 GÜNCELLEME 04.10.2019 11:05
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türkiye’den Yunanistan’a geçen sığınmacıların sayısında son aylarda artış olması üzerine Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos Ankara'da dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir araya geldi.

 

 

Seehofer, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada ziyaretin hedefinin "Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatının güçlendirilmesi" olduğunu söyledi.

Sorunların tek bir ülke tarafından çözülemeyeceğine dikkat çeken Seehofer, "Biz Türkiye'ye her konuda her zaman destek olmaya hazırız" vurgusunu yaptı.

 

 

Türkiye'ye göç konusundaki tutumundan dolayı teşekkür eden Alman Bakan, "Türkiye olarak bütün Avrupa için önemli hizmetlerde bulundunuz. Bunun için Türk hükümetine ve Türk milletine teşekkür etmek isterim. Sizlerin dayanışması olmadan göç bizim bölgemizde bu şekilde halledilemezdi" ifadelerini kullandı.

"GÖÇ BASKISININ FARKINDAYIZ"

AB Komisyonunun Göçten Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos da, Türkiye ile işbirliği taahhüdünü devam ettirdiklerinin altını çizdi. Avramopoulos, "Hepimizin Türkiye üzerindeki göç baskısının farkında olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Türkiye'deki düzensiz göçlerin, çok ciddi şekilde Türk makamları tarafından tespit edildiğini biliyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Türkiye’nin dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu söyledi.

3 milyon 667 bini Suriyeli olmak üzere 5 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan Soylu, "Türkiye üzerine düşen bütün görevi sadece insanlık adına değil, Avrupa'yla imza altına aldığı sözleşme gereği yerine getirmektedir. Bu ülkeler konusunda Avrupa'nın da aynı çerçeve içinde olması beklentimizdir" diye konuştu.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlarin parasi onlarin olsun acin kapilarida mutlu olsunlar insan Haklari sevicileri
  Cevapla
 • nihat 2 yıl önce Şikayet Et
  gitmek isteyen göçmenleri neden tutuyoruz,tabi bizim gibi gariban ülkeye dayatıyorlar tabi memnun olurlar gönderelim göçmenleri o zaman kendileri suriyede güvenli bölge insaa ederler
  Cevapla
 • Halfetili 2 yıl önce Şikayet Et
  Salin gitsinler multeciler Petrolu gazi ve faydali is gucu aliyorlar islerine yaramayani turkiyede kalsin . Hadi ordan hadi.....
  Cevapla
 • kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  işte bu be helal olsun süleyman beye
  Cevapla
 • caylak 2 yıl önce Şikayet Et
  Tutusdunuz degilmi sanki 4,5milyon mülteciye kapinizi actiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Omicron hakkında korkunç iddia!(5 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Tunceli'de etkisiz hale getirilen 5 teröristin kimlikleri açıklandı