Rumların 'Yavuz' korkusu! Alarma durumuna geçtiler

Sondaj gemimiz Yavuz’un rotasını Kıbrıs adasının güneybatısındaki 7’nci parsele çevirmesi, Rum kesiminin alarma geçmesine sebep oldu.

Rumların 'Yavuz' korkusu! Alarma durumuna geçtiler
Rumların 'Yavuz' korkusu! Alarma durumuna geçtiler
GİRİŞ 05.10.2019 06:56 GÜNCELLEME 05.10.2019 06:56
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi ‘Yavuz’un Mersin’den ayrıldıktan sonra Kıbrıs adası güneybatısında çizdiği rota Kıbrıs Rum Kesimi’ni tedirgin etti. Yavuz’un rotasını, Kıbrıs adasının güneybatısında bulunan 7’nci parsele çevirmesi Güney Kıbrıs Rum tarafının kırmızı alarm vermesine sebep oldu. Yavuz sondaj gemisinin şu an Kıbrıs’ın Baf açıklarında iki Türk savaş gemisi eskortluğunda doğalgaz çalışmaları yapılacak bölgeye doğru ilerlediği belirtilirken Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis “Yavuz sondaj gemisinin hareketlerini yakından takip ediyoruz ve uluslararası hukuka uygun bütün tedbirleri alıyoruz” dedi. Anastasiadis, daha sonra akşam saatlerinde hükümet ortaklarıyla başkanlık sarayında acilen toplandı. Rum tarafının, Yavuz’un bölgedeki faaliyetleri yönelik atılacak adımlar konusunu isti istişare ettikleri öğrenildi. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in bugün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşeceği ve Miçotakis’in ABD’li mevkidaşından Rum yönetimine destek vermesini isteyeceği tahmin ediliyor.

7 EKİM’DE SONDAJ BAŞLIYOR

Bu arada Yavuz sondaj gemisinin 7 Ekim’de Kıbrıs adasının güneybatısında Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde sondaja başlayacağı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Çağatay Erciyes, Twitter’da yaptığı açıklamada, sondajın Türkiye’nin Birleşmiş Milletlere kayıtlı kıta sahanlığı ve Türk hükümetinin Türk Petrollerine 2012’de verdiği Resmî Gazete’de de yayımlanan ruhsat sahalarında yapılacağı bilgisini paylaştı. Kıbrıs Rum yönetiminin 2003’ten beri Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) haklarını ihlal ettiğini vurgulayan Erciyes, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeler konusundaki deniz hudut iddialarını tanımadığını ifade etti.

KIBRISLI TÜRKLERİN HAKKINI YEDİRMEYİZ

Yavuz sondaj gemisinin yeni sondaj çalışmalarına başlayacağının açıklanmasının ardından İHA’ya konuşan KKTC Başbakanı Ersin Tatar “Yavuz gemisinin 7. parsele doğru hareket etmesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Kıbrıslı Rumların bu denizdeki zenginlikleri sadece kendilerine aitmiş gibi tek taraflı anlaşmalarla gasbetmelerini asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

YORUMLAR 18
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Şikayetci Yunan. Korkak Rumlar. Siz gidin sahibiniz gelsin o zaman diyoruz.
  Cevapla
 • ahmed 2 yıl önce Şikayet Et
  çok değil sayılı günler içinde fıratın doğusu fethedilecek,akdeniz Türk gölü haline gelecek.bakalım rumlar nereye kaçacak..
  Cevapla
 • REİS SEVDALISI 2 yıl önce Şikayet Et
  ne korkak millet ya ülkemiz gibi yalnız bırakılsalar herhalde korkudan ölürlerdi o da imanla alakalı
  Cevapla
 • Hakikat 2 yıl önce Şikayet Et
  Koşun babanıza pyd lileri ne kadar koruyabildiyse sizi de o kadar koruyacak
  Cevapla
 • byx68 2 yıl önce Şikayet Et
  Öyle kaziyoruz ama maglesef bu petrol yada dogal gaz bizden kaciyor galiba. Yahu nerde bu madenler hani?
  Cevapla
 • Ramazan 2 yıl önce Şikayet Et
  Gecen sene alanya da sondaj yapildi sonuc aciklanmadu olumlu veya olumsuz
  Cevapla
 • Tekel 2 yıl önce Şikayet Et
  Bulunsa bile bildireceklermi sanıyorsun?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Referandum sonuçları açıklandı: NATO'dan çok sert açıklama!
İBB'nin Bizans'ı diriltme hayali! Sultanahmet Meydanı'nda ihanet projesi