Trump meydan okudu! Büyük bir bedel ödeyeceksiniz

ABD Başkanı Donald Trump, büyük bir krizin eşiğinde. Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde Trump'ın görevden azli için oyalama gerçekleşecek. Trump, azil oylamasını geçeceğini ancak Senatoya geldikten sonra kazanacağını belirtti. Demokratlara meydan okuyan Trump, "Sandıkta ağır bir bedel ödeyecekler" dedi.

Trump meydan okudu! Büyük bir bedel ödeyeceksiniz
Trump meydan okudu! Büyük bir bedel ödeyeceksiniz
GİRİŞ 05.10.2019 11:36 GÜNCELLEME 05.10.2019 11:50
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratların başlattığı 'azil soruşturması' meselesine ilişkin Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı olan Nancy Pelosi'ye meydan okudur. 

Beyaz Saray'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Trump, Pelosi'ye mektup göndererek, kendisine yönelik resmi azil soruşturmasının Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylanmasını isteyeceğini söyledi.

Trump, Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılacak kendisine yönelik azil oylamasına kadar soruşturmaya hiçbir şekilde katılmayacağını vurguladı.

 

 

Bununla beraber Trump, Demokratların Temsilciler Meclisinde yeterli oya sahip olduğunu ve bir oylama yapılması durumunda bu oylamanın geçeceğini düşündüğünü kaydetti.

"BÜYÜK BİR BEDEL ÖDEYECEKSİNİZ"

Trump, "Eğer Mecliste bu oylamayı yaparlarsa yeteri kadar adamları var, hepsi aynı çizgide, oy kullanmak istemeseler bile başka seçenekleri yok, kendi parti liderliğini takip edecekler. Ondan sonra sıra Senatoya gelecek ve biz orada kazanacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Demokratların Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda azil oylamasını yapmaları durumunda ağır bedel ödeyeceklerini savunan Trump, "Demokratların sandıkta büyük bir bedel ödeyeceklerine inanıyorum." dedi.

Öte yandan, Trump, soruşturma kapsamında kendi yönetiminden isimlerin Kongreye gidip ifade vermelerine izin verip vermeyeceği konusunda net konuşmaktan kaçındı.

Trump, amacının siyasi rakiplerini soruşturmak olmadığını, "kendisine ulaşan bir yolsuzluk dosyasının üzerine gitmenin görevi olduğunu" dile getirdi.

Başkan Trump, "Biden'lar umurumda değil, ben yolsuzluğu soruşturuyorum." ifadesini kullandı.

VOLKER'IN İFADESİ GÜNDEMİ SARSTI

Perşembe günü Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisinde ifade veren Trump'ın eski Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker'ın vekillere sunduğu bazı cep telefonu yazışmaları, Amerikan medyasına da yansıdı.

Yazışmaların Volker ile Trump'ın avukatı Rudy Giuliani, ABD'nin Ukrayna Büyükelçiliği görevlisi William Taylor, ABD Avrupa Birliği nezdindeki Büyükelçisi Gordon Sondland ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in danışmanı Andrey Yermak arasında olduğu görülüyor.

Medyaya yansıyan yazışmalarda, Trump'ın Giuliani aracılığıyla Ukrayna yönetimine, Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ların bu ülkedeki iş bağlantılarının araştırılması için baskı kurmaya çalıştığı belirtiliyor.

Trump ise söz konusu mesajlaşmaların "bir şeye karşılık bir şey isteme" durumu olmadığını ve Ukrayna lideri üzerinde baskı kurmadığını savunuyor.

PENCE'E ÇAĞRI

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisinin üç ayrı komitesi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'e mektup yollayarak, 15 Ekim'e kadar Ukrayna soruşturmasıyla ilgili elindeki belgeleri komitelere vermesini talep etti.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde Pence'in bu çağrıya yanıt vermeyi henüz düşünmediği bildirildi.

TRUMP'A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

Trump ile Zelenskiy arasında temmuzda yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına neden olmuştu. Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde bu ülkeden, Joe Biden'ın oğlunu soruşturmalarını istediği öne sürülmüştü. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuştu.

Trump'ın Ukrayna liderine ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği iddia edilmiş, Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

ABD Başkanı Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını bildirmişti.

Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
pompeo
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • emin 1 yıl önce Şikayet Et
  işin içindeyiz
  Cevapla
 • Ahmed 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahudinin biri gider biri gelir. Ama abd ne kadar daha ayakta kalır bilmem. Abd nin parçalanma ihtimalini 250 sene evvel gördükleri için peşinen devletçiklere bölerek kurdular ki lokmaları küçük küçük tekrar yutabilsinler.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi Tükürüğünde boğul emi.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerle yeksan olasın abd.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu olay tamamen; seçimi kazsnmak için, Trump ın bir düzmecesi olabilir. Çünkü Amerika demek, şov demek..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 40 kişilik ekip 8 saatte tamamladı! Türkiye'de ikinci kez yapıldı
Van'ın İran sınırı modüler duvar ve teknolojik imkanlarla artık daha güvenli!