ABD medyasında Rus Su-35 yorumu!

Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest, Rus yapımı Su-35C avcı uçağı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Analizde, uçaklardan övgüyle bahsedilirken, Su-57'ye de göndermelerde bulunuldu.

GİRİŞ 05.10.2019 20:46 GÜNCELLEME 05.10.2019 20:47
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Mark Episkopos’un National Interest için kaleme aldığı makalede, Rus Zvezda televizyonunun geçen ilkbaharda yayınlamış olduğu ve Rus pilotların Suriye’de acil durum tatbikatı yapıp havada üstünlük sağladıklarının görüldüğü bir video ile ilgili yorumlarını ortaya koydu.

 

 

"SU-27'NİN MODERNLEŞTİRİLMİŞ HALİ, YENİ ELEKTRONİK ASAM, DAHA HAFİF ŞASİ VE SİLAHLARI..."

Episkopos, “Sovyet yapımı olan güçlü Su-27 avcı uçağına yapılan derin modernizasyon olarak Su-35’te tamamen yenilenmiş elektronik aksam, yeni yapım hafifletilmiş şasi, 3 boyutlu vektörel çekiş kabiliyeti ve oldukça genişletilmiş silah yelpazesi öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Silahlardan özellikle Kalibr seyir füzelerine ve ‘havadan havaya’ Vımpel R-77 füzelerine dikkat çeken yazar, bu silahların Amerikan yapımı AIM-120 AMRAAM füzelerine iyi birer rakip olduklarını vurguladı.

"ÇOK ÜSTÜN ÖZELLİKLERE SAHİP"

Makalede, Su-35C uçağı ortaya çıkıncaya kadar modernizasyonun geçici bir çözüm olarak düşünülmüş olmasına rağmen beşinci nesil Su-57 uçağının seri üretimine geçilene kadar Su-35’in aynı sınıfa ait çok üstün özelliklere sahip bir hava aracının olduğunun altı çizildi.

Yazıda ayrıca Su-57’lere ileride eski uçakların yerine geçecek olan hava araçları gözüyle bakılırken, Su-35’lerin ise Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin havadaki üstünlüğünün bir örneği olarak Rus havacılık ve uzay sanayiinin ürün yelpazesinde yerini aldığı kaydedildi.

Episkopos, “Bir sonraki neslin platformlarında genelde olduğu gibi (Rus) Hava-Uzay Kuvvetleri, ürünün beklemeksizin değer kazanmasını dert etmez. Muhtemelen Su-57’yi, aşamalar halinde eski uçakları kullanımdan çıkaracak ve önümüzdeki 10 yılda Rusya havacılık sektörünün başlıca platformu haline gelecek olan uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendiriyorlar” vurgusunu yaptı.

Yazıda ayrıca Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin bugün Suriye’deki gerilimi azaltma bölgelerinde ihlallere imkan tanımayan kilit askeri bileşen olmayı sürdürdüğü vurgulandı.

KAYNAK: SPUTNİK
YORUMLAR 18
 • Ferhat 4 yıl önce Şikayet Et
  Bahsedilen National Interest yıllardır F35 i beğenmiyordu zaten.
  Cevapla
 • Turgay 4 yıl önce Şikayet Et
  Abd olsun rus olsun ikisinin de elinde çok müslüman kanı var bunlara mahkum olmak insana dokunuyor tahminin Erdoğan da aynı düşünçededir kendi yaptığımızı hız vermeklazım artık müslüman ülkelerde Türkiye nın arkasında saf tutsun ki canlar yanmasın
  Cevapla
 • Murtaza 4 yıl önce Şikayet Et
  Aynen katiliyorum. Fakat het iki ülkenin silahlari elinde olmasi lazim ki düsmanin zafini bilesin ve onlari onlarin düsman silahiyla vuracaksin. Yani S400 F35 icin, ve Patriot Su icin. Kendi silahin icin de ikisinin teknolojisini birlestirip mükemmel yapacaksin ki hic zaafin olmasin.
  Cevapla
 • Ertuğrul Sarıaslan 4 yıl önce Şikayet Et
  baska bir haberde su- larin takip ingiliz ucaklari tarafindan takip edildigi yazıyordu. bulamadim tekrar. bu ucaklar gözükmüyordu hani
  Cevapla
 • mahmut 4 yıl önce Şikayet Et
  Takip edilemeyen su 57, bunlar su35
  Cevapla
 • Esas 4 yıl önce Şikayet Et
  Ya aslında abd f35 ler için bu kadar para hem de boşuna harcayacak yere bizim gibi yapsın Ruslar dan alsın. Hem daha ucuz hem de işe yarar yani.
  Cevapla
 • baybars 4 yıl önce Şikayet Et
  şurdan 5 tane su 35 gönderin bu da benim kıyağım olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li Jeff Flake'ten dikkat çeken Türkiye yorumu! Afrika ve Çin detayı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş projelerini açıkladı