Resmen açıkladılar: Sorumlu Suudi Arabistan'dır! İnfaz edilmiştir

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, "Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın izni olmadan işlenmiş olamaz" ifadesini kullandı. Callamard, "Bu iddiaların aksine 6 ay süren soruşturmam sonunda, Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan Krallığı'nın sorumlu olduğu bir yargısız infaz sonucunda öldüğü sonucuna ulaştım" değerlendirmesinde bulundu.

Resmen açıkladılar: Sorumlu Suudi Arabistan'dır! İnfaz edilmiştir
Resmen açıkladılar: Sorumlu Suudi Arabistan'dır! İnfaz edilmiştir
GİRİŞ 06.10.2019 12:18 GÜNCELLEME 06.10.2019 17:56
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Washington Post gazetesi için "Muhammed bin Selman Kaşıkçı cinayetinin sorumluluğunu üstlenemiyor ve emri altındaki kişileri de suçlayamıyor" başlıklı bir makale kaleme aldı.

 

 

"KAŞIKÇI'NIN YARGISIZ İNFAZ SONUCU ÖLDÜRÜLDÜĞÜ SONUCUNA ULAŞTIM"

Suudi Arabistan yönetiminin, Kaşıkçı'nın "serseri bir operasyonda öldürüldüğü" iddialarına dair ortada bir kanıt olmadığını belirten Agnes Callamard, makalesinde, "Bu iddiaların aksine 6 ay süren soruşturmam sonunda, Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan Krallığı'nın sorumlu olduğu bir yargısız infaz sonucunda öldüğü sonucuna ulaştım" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Callamard, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın geçen hafta verdiği bir röportajda Cemal Kaşıkçı cinayetindeki sorumluluğu üstlendiğini ancak bir dahiliyeti olmadığını savunduğunu anımsatarak, "Aslında, uluslararası insan hakları kanununda belirtildiği üzere, devlet sorumluluğu, hangi devlet görevlisinin infaz emri verdiği ya da infazcıların kendi başlarına mı hareket ettiğini sorgulamaz. Bir devlet, yetkililerin pozisyonlarını, devletin yolları ve varlıklarını kullanarak yaptığı her eylemden sorumludur" ifadelerini kullandı.

"SORUMLULUK SAHİBİ BİR DEVLET ADAMI 12 AY BOYUNCA İNKAR ETMEZDİ"

Raportör Callamard, "Sorumluluk sahibi bir devlet adamı, bu sorumluluğu almak için 12 ay boyunca inkar ve dezenformasyon kullanmazdı. Sorumluluk sahibi bir devlet adamı, Kaşıkçı cinayetine yol açan hoşgörüsüzlük ve baskı politikasını görmezden gelmeyi sürdürmezdi" eleştirisinde bulundu.

Bu cinayette veliaht prensin alması gereken bir çok sorumluluk olduğuna işaret eden Callamard, şu çağrıları yaptı: "Suudi Arabistan halkına, bu cinayette tam sorumluluk sahibi olunduğu bildirilmeli. Kaşıkçı'nın ailesinden ve nişanlısı Hatice Cengiz'den resmi yollarla özür dilenmeli. Bin Selman'ın söyledikleri lafın ötesine geçmeli. Şu anda Suudi Arabistan'da fikirlerini ve inançlarını barışçıl yollarla söyledikleri için tutuklananlar bir an önce serbest bırakılmalı. Kaşıkçı'nın infazına yol açan şartlar ve kurumlar, şeffaf bir şekilde bağımsız olarak incelenmeli. Suudi güvenlik ajanlarına duyurulan karar verme süreci, eğitim ve etik kurallar reformları başlatılmalı."

"CİNAYETİ İŞLEYENLERLE SELMAN ARASINDA YAKIN BİR İLİŞKİ VAR"

Agnes Callamard, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın açıklamalarının, Suudi Arabistan'daki emir-komuta zincirinin işleyişine dair de soru işaretleri doğurduğunu belirterek, "Benim soruşturmam, cinayeti işleyenlerle Muhammed bin Selman arasında onun kabul ettiğinden daha yakın bir ilişki olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Kaşıkçı cinayetinin devlet planlaması, kaynakları ve varlıkları ile işlendiğine dair kanıtlar olduğuna işaret eden Callamard, "Bu cinayet, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın izni olmadan işlenmiş olamaz" şeklindeki görüşünü paylaştı

Bin Selman'ın, ülkedeki yargısız infaz ve işkence gibi sorunlara göz yummasının da cezai bir sorumluluk doğurduğuna vurgu yapan Callamard, makalesinde şu ifadelere yer verdi: "Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin sorumluluğu hem ihmal hem de görev vermek ile ilgili. Bu eylemler ile ilgili adalet kendi kendine sağlanamaz. Muhammed bin Selman'ın kendi kendine ısmarladığı adaletle mi adalet sağlanacak? Bu adalet değil. Bu sorumluluğu almıyor. Ancak, Kaşıkçı cinayetinin arkasındaki emir-komuta zincirindeki üst düzey yetkililerin cezai sorumluluklarına yönelik düzgün bir soruşturma, Muhammed bin Selman'ın kişisel sorumluluğunun ne kadar büyük olduğunu belirleyecektir. Ve Muhammed bin Selman gelecekte bu tür eylemlerin önlenmesini sağlamalıdır."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  biliyorlarda kendileri bunu mallarini cehennem odunu olarak kullanacak allah bunlara allahim sana sikayetciyiz bu munafiklari butun musluman garibanlara yapilan eziyet olum arkasinda sudii parasi var bu paralari dunyada fakir ulke kalmaz savasa degilde gariban ulkelere yagirim yapsalar hic bir yerden gocler olmaz
  Cevapla
 • Hak Bellidir 2 yıl önce Şikayet Et
  Aklın yolu bir. Suudi Arabistan gibi bir çadır devletinde böylesi mafia tarzı uygulamalar normal. Destekleyeni kim belli. Hepsini toplasan Osmanlı’nın kestiği tırnak olamaz. Zulüm ile Abad olunmaz. Bu dünyadan Osmanlı gibi bir devlet geldi geçti. Bunun gibi devlet müsvetteleri mi kalacak? Elbette zamanı gelince zilletin acı tokatını tadacaklar. Bu Allah’ın bir vaadidir. Asla şaşmaz.
  Cevapla
 • Analız 2 yıl önce Şikayet Et
  Turkıye suudı arabıstanın yaptıgını yapsaydı bu gun belkıde bızı uluslararası dıvandan dıslamıslardı bıze gelınce bu ınsan hakları devreye gırıyor dıgerlerıne serbest .
  Cevapla
 • idam -gelmeli 2 yıl önce Şikayet Et
  bizim apovefeto hainine yapamadigimizi yapmis amerikan usagi vahabi bu yönü tekbiri hak ediyor hic sevmesemde münafigi
  Cevapla
 • Marjınal 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamın olumu kıme ne fayda saglar suudı yonetımıne elestırı sımdı daha fazla bu adamlar bu kadar aptalmı bunları dusunemedılermı cadır devletıde yonetseler 1 mantık var kardesım ..
  Cevapla
 • Martın 2 yıl önce Şikayet Et
  Salmanı kım ıdam edecek dayı adam prens..
  Cevapla
 • Analız 2 yıl önce Şikayet Et
  Turkıye suudı arabıstanın yaptıgını yapsaydı bu gun belkıde bızı uluslararası dıvandan dıslamıslardı bıze gelınce bu ınsan hakları devreye gırıyor dıgerlerıne serbest .
  Cevapla
 • Hüseyin ÇİÇEK 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah söyletiyor işte yoksa kendi yumurtlayan tavuklarına Söz söylemezler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kemal Kılıçdaroğlu yine tarafını belli etti
Elon Musk'a büyük şok! En gizli şifresi çözüldü