Ayrılıkçı siyasetçilere hapis cezası

Yüksek Mahkeme, Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçiden 9'una hapis cezası verdi.

Ayrılıkçı siyasetçilere hapis cezası
Ayrılıkçı siyasetçilere hapis cezası
GİRİŞ 14.10.2019 11:58 GÜNCELLEME 14.10.2019 14:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İspanya'da Yüksek Mahkeme, Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçiden 9'una 9 ila 13 yıl hapis cezası verdi.

 

 

Ayrılıkçı Katalanlarla ilgili davaya bakan Madrid'deki Yüksek Mahkeme, eski Katalonya Özerk Hükümet Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras'a 13 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, 8 sanığı da 9 ila 13 yıl hapis cezasına mahkum etti. "İtaatsizlikten" ceza alan diğer 3 sanığa ise hapis cezası verilmedi.

 

 

KATALONYA'DAKİ SÜREÇ

İspanya'nın Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü liderinin 4 ay süren davası 12 Haziran'da sona ermişti.

Anayasa Mahkemesinin yasa dışı ilan etme kararına rağmen Katalonya özerk yönetiminde 1 Ekim 2017'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olarak suçlanan 12 sanıktan 9'u tutuklu, 3'ü de tutuksuz yargılanıyordu.

Sanıklar hakkında "anayasal düzeni kısmen ya da tamamen şiddet yoluyla yıkmak", "kanunun uygulanmasına engel olmak", "devlet kurumlarına itaatsizlik" ve "kamu malını kötüye kullanmak" suçlarından 7 ila 25 yıl hapis cezaları istenmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Eren 9 ay önce Şikayet Et
    Siyasetçi ve Yöneticileri baskı altına alan bu İnsan Hak ihlalini Endişe ile yakından Takip ediyoruz... İnsan Onuru Demokrasi Adaletli şekilde muamele bekliyoruz. Siyasilerin Serbest bırakılması Ve Hapis İşkencelere Son verilmesini bekliyoruz....
    Cevapla
  • Eren 9 ay önce Şikayet Et
    Bu Siyasi ve Özgürlük , İnsan Hakları ihlalini Kınıyoruz... Bu Siyasi baskıdan Ötürü Çok Endişeliyiz ve bunu Kabul edemeyiz...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
CHP'den dikkat çen Oruç Reis açıklaması