'Türkiye ile iş birliği yapabiliriz'

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, "Eğer Türkiye, Suriye'yi terk etmek zorunda kalan ailelerin geri dönebilmesi için Suriye'de güvenli bir gölge oluşturursa Macaristan, Türkiye ile memnuniyetle iş birliği yapar" dedi.

'Türkiye ile iş birliği yapabiliriz'
'Türkiye ile iş birliği yapabiliriz'
GİRİŞ 15.10.2019 14:07 GÜNCELLEME 15.10.2019 15:59
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) 7'nci Zirvesi'ne katılmak üzere Azerbaycan'da bulunan Peter Szijjarto, Macar kamu medyasına, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

Szijjarto, Macaristan'ın, mültecilere kendi ülkelerinde destek verme politikası izlediğini ve bundan dolayı Türkiye'nin Suriyeli mülteci problemini, Suriye'de çözebilmesinin Macaristan'ın çıkarına olduğunu söyledi.

Bakan Szijjarto, "Eğer Türkiye, Suriye'yi terk etmek zorunda kalan ailelerin geri dönebilmesi için Suriye'de güvenli bir gölge oluşturursa Macaristan, Türkiye ile memnuniyetle iş birliği yapar." ifadesini kullandı.

 

 

Türkiye'nin bugüne kadar 4 milyon mülteci için 40 milyar dolar harcadığına işaret eden Szijjarto, şunları söyledi: "Türkiye Cumhurbaşkanı da açık bir şekilde ülkesinde yaşayan 4 milyon mülteci için 40 milyar dolar harcadıklarını açıkladı. Kendisinin de kendi kamuoyuna bu durumu ne zamana kadar sürdürebileceğini açıklaması ve cevap vermesi gerekiyor. Bu yüzden Suriyelileri güvenli ortamda geri yollama yolunu seçti."

"Türkiye, göçmenleri Suriye'ye geri yollasın"

Szijjarto, Macaristan'ın kendi sınırına yüz binlerce ya da milyonlarca göçmenin gelmesini istemediğini vurgulayarak, "Eğer bize şunu sorarlarsa, 'Türkiye, göçmenleri geri Suriye'ye mi yollasın, yoksa kapıları açsın Avrupa'ya mı gelsinler?' Bizim cevabımız tabii ki, 'Türkiye, göçmenleri Suriye'ye geri yollasın ve 4 milyon mülteci için Avrupa kapılarını açmasın' şeklinde olur." değerlendirmesinde bulundu.

Daha önceki açıklamasında da Szijjarto, Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yayımlamak istediği ortak deklarasyonu Macaristan'ın uzun süre bloke ettiğini belirtmiş, "Türkiye'de yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmen ve mülteci var. Türkler, onların geri dönmesi için çalışıyor." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • kul ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  aba altından sopa gösterdik anlamadılar şimdi bir kısım suriyeliyi salın bakalım sesleri nasıl çıkıyor görelim haklı mıyız- haksız mı o zaman söylesinler
  Cevapla
 • almanyadan 8 ay önce Şikayet Et
  hele bir tanesi ciksin mülteci korkusundan en azindan dogru olani yapiyor
  Cevapla
 • süleyman 8 ay önce Şikayet Et
  arkadaş askeri olarak yardım edebiliriz demiyor ,uyanığa bak.Güvenli bölge oluşursa işbirliği yapabiliriz diyor,yani inşaat sektörü hesabı.Yardıma ihtiyacımız yok EVVELALLAH
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Kapıları açsak da Macaristan'ın dışındaki ülkelere gidin deriz onlara, özellikle almanya ve fransa ya
  Cevapla
 • Müdavim 8 ay önce Şikayet Et
  Bu macarlar kadar Türk düşmanı bir millet yoktur herhalde. Adamlar yeter ki hiç mülteci gelmesin diye düşman gördükleri Türklere bile yalakalık yapıyorlar. Macar sınırına varmayan bilmez bunların ne mal olduklarını. Yolunuz düşerse o taraflara bir uğrayın da kendiniz verin ülke notunu.
  Cevapla
 • Hamdi 8 ay önce Şikayet Et
  Ne düşmanı arkadaş, adamlar Türk konseyine bile katılıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Mahmut Tanal yine polislere saldırdı: Barikatları yıktı!
Çiftçinin sıra dışı keşfi! Öyle bir şey buldu ki...