702 ölü 600 firar... Türkiye karşısında duman oldular

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna başlattığı operasyona ABD ile anlaşma çerçevesinde 5 günlüğüne ara verildi. 09.10.2019 tarihinde başlatılan ve 9 gün boyunca devam eden dönemde TSK ve SMO kuvvetleri çok sayıda bölgeyi terörden temizledi. ABD'nin yıllarca eğittiği ve düzenli ordu haline getirmeye çalıştığı örgüt, 9 günde Türkiye karşısında darmaduman oldu.

702 ölü 600 firar... Türkiye karşısında duman oldular
702 ölü 600 firar... Türkiye karşısında duman oldular
GİRİŞ 18.10.2019 13:26 GÜNCELLEME 20.10.2019 07:07
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin kendi ülkelerine dönüşünü sağlamak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na, 10. gün itibariyle ara verildi. Dün Mike Pence liderliğinde gelen ABD heyetiyle Beştepe'de 4 saat süren toplantı yapıldı. Görüşmeler sonunda, Türkiye operasyona 120 saat (5 gün) ara verdi. Bu zaman zarfında PKK/PYD/YPG/SDG, Suriye'nin kuzeyinde kontrol altında tuttuğu bölgelerden silahlarını bırakarak çekilecek.

HAREKATIN 9 GÜNÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 09.10.2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Barış Pınarı Harekatını başlattı. İlk önce F-16'lar havalandı ve Tel Abyad ile Rasulayn'daki YPG mevzileri bombalandı. Aynı günün gecesinde ise Tel Abyad ve Rasulayn'a kara harekatı başlatılırken sabah da obüs atışlarıyla terör mevzileri yok edildi.

Operasyonun ilk gününde TSK'nın vurduğu YPG bölgeleri (Harita: Suriye Gündemi)

İLK RASULAYN DÜŞTÜ

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kararlığında Suriye Milli Ordusunun (SMO) desteğiyle sürdürülen operasyonda ilk önce kırsal alanlarda ilerleme kaydedildi. Tel Abyad ve Rasulayn odaklı harekatta ilk olarak Rasulayn kentine girildi. Yoğun çatışmalar sonucunda kent terörden temizlendi. SMO şehir merkezine girip terör sığınaklarını, mevzilerini imha etti. Rasulayn'ın YPG'nin elinden alınmasından sonra TSK ve SMO kuvvetlerinin yönünü M-4 karayoluna doğru çevirdi. TSK ve Milli Ordu Rasulayn kırsalında ilerleyişini harekatın 9. gününe kadar sürdürdü ve M-4 karayoluna kadar ulaştı.

Harekatın 9. gününde Rasulayn bölgesinde ele geçirilen yerler... (Harita: Suriye Gündemi)

TEL ABYAD'A GİRİŞ

Tel Abyad'a yapılan harekat, Rasulayn'a yapılan operasyonla eş zamanlı olarak yürütüldü. Rasulayn'a benzer gerçekleşen harekatta, kentteki kritik mevziler hem havadan SİHA ve F-16'larla hemde karadan obüs atışlarıyla vuruldu. Daha sonra Tel Abyad kırsalında ilerleyen TSK ve SMO unsurları kenti kuşattı. Şiddetli meskun mahal çatışmaların ardından şehir merkezine girildi. SMO ve TSK unsurları ilçedeki terör sığınaklarını, mevzileri ve tuzaklanmış mayınları temizledi.

Harekatın 9. gününde Tel Abyad bölgesinde ele geçirilen yerler... (Harita: Suriye Gündemi)

M-4 İKİ FARKLI NOKTADAN ELE GEÇİRİLDİ

TSK kuvvetleri Tel Abyad ve Rasulayn'ın arasındaki kalan sahada da ilerleyişini sürdürdü. Burada terörle verilen mücadele sonunda, kırsal örgütten temizlendi ve stratejik öneme sahip M-4 karayoluna inildi. Böylelikle M-4 hem Rasulayn bölgesinden hem de bu bölgeden kontrol altına alındı.

Harekatın 9. günü boyunca ele geçirilen yerler... (Harita: Suriye Gündemi)

YPG SINIR İLÇELERDE SİVİLLERİ VURDU

Terör örgütü PKK/YPG, Türkiye'nin harekatı boyunca "Türkler sivilleri katlediyor" yalanına sarıldı ve gerçek olmayan görüntüleri sosyal medyadan paylaşıp manipülasyon oyununa gitti. Ancak örgüt ve yandaşlarının bu saçmalıkları kısa sürede çürütüldü ve durumun tam tersi olduğu ortaya konuldu.

Sivillere asıl saldıran örgütün ta kendisiydi. Türkiye'nin sınır ilçelerine YPG tarafından yapılan saldırılarda 20'in üzerinde vatandaşımız şehit düşerken yüzlercesi yaralandı.

Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bölgelerden, Mardin'in Nusaybin ilçesine düzenlenen ve 8 kişinin şehit düştüğü, 35 kişinin yaralandığı saldırı anı bir binaya ait güvenlik kameralarınca kaydedilmişti.

702 ÖLÜ 600 FİRAR

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) dün yaptığı son açıklamada, harekatın 9. gününde etkisiz hale getirilen terörist sayısının 702'ye yükseldiğini açıkladı. Operasyon kapsamında 40'ın üzerinde PKK'lı sağ olarak ele geçirildi.

Anadolu Ajansı (AA) güvenlik kaynaklarından aktardığına göre, Barış Pınarı'nın başarısı sayesinde örgütteki moral bozukluğu ve çözülmenin iyice arttığı, bu nedenle daha güneydeki Rakka ve Tabka'da PKK'nın zorla silah altına aldığı 600'e yakın teröristin firar ettiği kaydedildi.

SMO askeri ve bölge halkının kucaklaşması...

SMO'DA ŞEHİT SAYISI 71

Türkiye'nin eğitip donattığı SMo kuvvetleri, terör örgütüne karşı kahramanca bir mücadele verdi. Kendi topraklarını TSK'nın desteğiyle terörden arındırırken çok sayıda da şehit verdi. Açıklanan son rakama göre, harekatın başından bu yana SMO kuvvetleri 71 şehit verirken, 207 SMO askeri de yaralandı.

Suriyeliler operasyon sonrası memleketlerine dönüyor...

KENTLERE DÖNÜŞLER BAŞLADI

13 Ekim'de Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Suriye topraklarındaki Tel Abyad ilçe merkezinin teröristlerden temizlenmesinin hemen ardından sivillerin evlerine dönüşü başlamıştı. Geçici olarak güvenli gördükleri bölgelere giden siviller, evlerine geri dönmeye devam ediyor. Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri de evlerine dönen sivillere harekatın amaçlarını anlatarak, güvence veriyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 22
 • Dere 2 yıl önce Şikayet Et
  Uçakla çok sorti yapılmalı karayolu kapatılmalı önemli ıkmal çephane amerika vermesin
  Cevapla
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne mutlu Türküm diyene Türkün gücünü denemek isteyen buyursun gebermek icin Allaha yalvarirsiniz
  Cevapla
 • nira 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizler Mete hanın torunlarıyız.sizler TÜRK kimdir ilk disiplin orduyu kim kurdu her halde unutmuşlardır arada bir çıkıp hatırlatmak gerekiyor.karada disiplin ordu gerekir geri dönmek kanımızda yok bizim.
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Ölü demeyin bu Soysuzlara!?.. Ya Leş yada Geberdi deyin!?.
  Cevapla
 • gerçek 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD ve Rusya silah denedi.Gücün silahda değil yürekte olduğunu gördüler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
25 Ekim'de 17 ilde temel atılıyor! Sosyal konut projesinin görselleri paylaşıldı
"Açım, ölüyorum" diyen Nurgül Sipahi’nin eşi İYİ Parti'nin tiyatrosunu tek tek anlattı