ABD'den açıklama: Türkiye ile savaşacak değiliz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Başkan Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararına yönelik eleştirilere cevap vererek, “Kürtleri savunmak için, uzun süredir NATO’da bizimle müttefik olan Türkiye’ye karşı savaşmak niyetinde değiliz” dedi.

ABD'den açıklama: Türkiye ile savaşacak değiliz
ABD'den açıklama: Türkiye ile savaşacak değiliz
GİRİŞ 23.10.2019 00:39 GÜNCELLEME 23.10.2019 00:41
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, "Uzun süredir NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı Kürtleri (YPG/PKK) savunmak ya da otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye onlara yardım etmek üzere görevlendirilmedik." dedi.

 

 

Amerikan CNN kanalından Christiane Amanpour'a Suudi Arabistan'da özel bir mülakat veren Esper, Suriye'nin kuzeyindeki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD'nin Suriye'de YPG/PKK ile iş birliği yapmasının temel nedeninin DEAŞ'la mücadele olduğunu söyleyen Esper, söz konusu ilişkinin önceki Başkan Barack Obama döneminde kurulduğunu kaydetti.

 

 

Esper, "Uzun süredir NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı Kürtleri (YPG/PKK) savunmak ya da otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye onlara yardım etmek üzere görevlendirilmedik." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin YPG'ye karşı olduğunu ve Ankara'nın Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla mevcut durumun ortaya çıktığını, Rusya ile Esed rejiminin de buna dahil olduğunu belirten Esper, "Amerikan askerlerinin içinde olmasını istediğimiz durum bu değil." dedi.

'OPERASYONDAN HABERDARDIK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında 6 Ekim'de yapılan telefon görüşmesinde kendisinin de hazır olduğunu dile getiren Esper, "O görüşmeden birkaç gün önce Türk muhatabım bana operasyona başlayacaklarını ifade etmişti. O görüşmede de Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sürece başlayacakları konusunda bize uyarıda bulundu. Türkiye bir NATO müttefiki ve bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz." değerlendirmesini yaptı.

'TOPLU FİRAR İDDİALARI GERÇEK DEĞİL'

Esper ayrıca, Türkiye'nin operasyonu dolayısıyla "binlerce" DEAŞ tutuklusunun kaçtığı yönündeki haber ve iddiaları reddederek, "Suriye'nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan 11 bin civarındaki DEAŞ'lıdan sadece 100'den biraz fazlasının kaçtığı bilgisine sahibiz. Dolayısıyla şu anda herkesin beklediği gibi bir toplu firar durumuyla karşı karşıya değiliz." şeklinde konuştu.

Esper bu açıklamasıyla özellikle Batı medyasında yer alan "Türkiye'nin operasyonu dolayısıyla binlerce DEAŞ tutuklusu kaçtı" şeklindeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını da teyit etmiş oldu.

ASKERLER ABD'YE DÖNECEK

ABD Savunma Bakanı ayrıca, Suriye'nin kuzeyinden Irak'a nakledilecek bin civarındaki Amerikan askerinin burada bir süre kaldıktan sonra ABD'ye döneceğini de açıkladı.

Henüz bu planın detaylarını dile getirmeyeceğini belirten Esper, "Bu aşamalı bir plan, her aşamada gereken adımları atıyoruz. Şimdilik geçici olarak Irak'a gönderilecekler, sonra da ABD'ye dönecekler." yorumunu yaptı.

Esper ayrıca, petrol bölgelerinin korunması ve DEAŞ'la mücadele amacıyla Suriye'nin doğusundaki belli bir bölgede sınırlı sayıda ABD askerinin kalacağı şeklindeki sözlerini tekrarladı.

YORUMLAR 41
 • Davut 3 yıl önce Şikayet Et
  YUREGİNİZ varsa buyurun gelin...Turkiye İraka Misira benzemez ezer geceriz...
  Cevapla
 • ottomans 3 yıl önce Şikayet Et
  Valla bencede bizimle savasmayin deriz biz savasa girersek geri donmeyi dusunmeyiz asla ama sizleri bilmem bizde olmek demek seref demek namus demektir yani siz gavurda olmayan seydir bizdekiler bilmem anlatabiliyormuyum.
  Cevapla
 • DELULER 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten Türkiye ile savaşmanız için mangal gibi yürek ister, bizim le savaşmanız için o göz var ama o şey yok.
  Cevapla
 • Kemal Yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  Hak geldi batıl zail oldu.. hz.ömerin ,halid bin velidin ,selahaddin-i eyyubinin ,şeyh şamilin torunları geldi..Abd li joni Avrupalı Hans Fransuar İsrailli siyonist, ayak altında dolaşmayın bakim.
  Cevapla
 • agah 3 yıl önce Şikayet Et
  Ortada kuyu var yandan geç...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Bilecik'te gençlerle buluştu! Altılı masa ile ilgili gerçeği açıkladı
Valencia şov yaptı! Fenerbahçe zirveye göz kırptı