Ajanslar son dakika koduyla duyurdu: Erdoğan usta oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında imzalanan mutabakat, batı basınında geniş yer buldu. Konuyla ilgili yayınlanan analizlerde, "En büyük kaybeden ABD oldu" tüm medyanın ortak dili oldu. En dikkat çeken yorum ise France 24 televizyonundan geldi.

GİRİŞ 23.10.2019 14:20 GÜNCELLEME 23.10.2019 16:58
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 6 saati aşkın bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme sonrası iki lider "güvenli bölge" konusunda anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma kapsamında Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile terörden temizlediği yerler TSK'nın elinde kalacak. Sınırın diğer hattında Türk ve Rus askerleri 10 km derinlikte devriye yapacak. YPG ise 30 km'nin dışına çıkartılacak. Teröristlerin çıkartıldığı bölgeye ise Rusya ve Esad güçleri girecek.

Erdoğan ile Putin arasında imzalanan Suriye mutabakatı, batı medyasında kendisine geniş yer buldu.

İŞTE DÜNYA BASININA YANSIYAN O SATIRLAR

Amerikan yayın kuruluşu CNN International, "Putin ve Erdoğan Suriye konusunda anlaşma yaptı. ABD en büyük kaybeden" başlıklı bir analiz yayınladı.

CNN, iki liderin ana fikri belirtilmemiş 10 maddelik bir bildiri açıkladığını belirterek, bu fikri ise şöyle özetledi: "Amerikalıların Suriye'nin geleceğini şekillendirmede bir yeri yoktur."

"Putin ve Erdoğan'ın bölgede jeopolitik olarak siyasi ağırlığı olan iki lider olarak ortaya çıktığını" belirten CNN, Moskova ve Ankara'nın Suriye'de farklı pozisyonlar benimsemelerine karşın, uluslararası sınırların yeniden çizilmesini gerektirmeyen bir sonucu desteklediklerine dikkat çekti.

Amerikan yayın kuruluşu bunun iki ülkenin de karşı karşıya kaldığı ayrılıkçı hareketlerin cesaretini kırdığını vurguladı.

RUS BASINI MANŞETLERE TAŞIDI

Rus haber ajansı RIA Novosti, "Putin ile Erdoğan, kader belirleyici açıklamalarda bulundu" başlığıyla verdiği haberde, iki ülkenin de Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda kararlı olduğunu ifade etti.

Kommersant Gazetesi, görüşme esnasında imzalanan Mutabakat Muhtırasının önemine işaret ederek, "Anlaşma, Suriye'nin kaderini büyük ölçüde belirledi. Görüşme, Suriye'de yeni bir savaşı engelledi" diye yazdı.

Görüşmenin yaklaşık 6 saat sürdüğüne dikkati çeken Vedomosti gazetesi de Rusya ile Türkiye'nin Suriye'deki güvenli bölgenin sınırları konusunda anlaştığına işaret etti.

Rus haber ajansı TASS, görüşmeyi "Rusya ile Türkiye, Suriye'de ayrılıkçılığa karşı birlikte mücadele etme konusunda anlaştı" başlığıyla haberleştirdi. Haberde, "Rusya ve Türkiye terörizme karşı birlikte mücadele edecek. İki ülke, Suriyeli sığınmacılarının, kendi ülkelerine güvenli ve gönüllü şekilde dönmeleri sürecine katkıda bulunacak" ifadesini kullandı.

NYT: ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ALDI

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi ise Soçi Anlaşması'yla Rusya'nın bölgedeki nüfuzunu artıracağı yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istediği her şeyi aldığını belirten NYT, bunun ise bölgenin kontrolünü Putin ve başından beri karşı olduğu Esad ile bölgenin kontrolünü paylaşmak pahasına elde edildiğini aktardı.

Rusya lideri Putin'in Suriye'deki hakim güç ve daha geniş anlamda Ortadoğu'da önemli bir güç simsarı olarak ortaya çıktığını yazan NYT, "Giderek daha açık bir şekilde görülüyor ki son dört yıl süresince hava saldırılarıyla Esad hükümetini kurtaran Rusya, oradaki güç dengesinin de belirleyicisi olacak" ifadelerini kullandı.

GUARDİAN: ANKARA, MOSKOVA'NIN ŞAM'I İKNA ETMESİNDEN MEMNUN KALACAK

Guardian'daki haberin başlığı ise "Erdoğan ve Putin, Türkiye'nin Kürtlere saldırısının durmasını sağlayacak bir tampon bölge oluşturulmasında anlaştı."

Gazetedeki haberden bazı satırlar şöyle: "Ankara, Moskova'nın Şam'ı, Kürtlerin yerine Suriye'nin kuzeydoğusunda daha fazla alanı kontrole ikna etmesinden memnun olacaktır. Moskova'nın bunun karşılığında Türk heyetinden, Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterileceği konusunda güvence aldığı anlaşılıyor."

FT: BEDELİ ESAD REJİMİNİN TANINMASI

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde ise Philadelphia'daki Dış Politika Araştırma Enstitüsü Ortadoğu Programı Direktörü Aaron Stein'ın da görüşleri yer aldı.

Stein'a göre bu anlaşma, "Suriye'de Türk savaşının mantıklı bir sonucu anlamına geliyor, fakat bedeli Esad rejiminin fiili olarak tanınması." Erdoğan'ın önünde PKK ya da Esad seçeneklerinin olduğunu savunan Stein, Erdoğan'ın tercihini Esad'dan yana kullandığını belirtti.

DAİLY TELEGRAPH: RUSYA ABD'NİN YERİNİ ALDI

Daily Telegraph'daki haberin başlığı, "Türkiye ve Rusya, Suriye'deki askeri harekâtı durduracak şekilde anlaştı."

Gazeteye göre Soçi'deki görüşmeler, Rusya'nın, Suriye'nin kuzeydoğusunda en fazla siyasi ağırlığı olan güç olarak hızla ABD'nin yerini aldığını gösteriyor. Daily Telegraph, Erdoğan ve Putin arasında varılan mutabakatla Kürtlerin Kobani ve Tel Rıfat'tan da çekileceklerini belirtiyor, Türkiye'nin 1 yıldan uzun süredir bunu talep ettiğine dikkat çekiyor.

WP: PUTİN'İN ROLÜNÜ SAĞLAMLAŞTIRDI

Amerikan Washington Post (WP) gazetesi de "Rusya ve Türkiye Kürt güçlerinin kuzey Suriye'deki alandan çıkarmak için anlaşamaya vardı" başlığıyla gelişmelerini okurlarına duyurdu.

WP, Soçi Anlaşması'nın Amerikan askerleri bölgeden ayrılırken ve ABD'nin nüfuzu azalırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'deki üstün rolünü sağlamlaştırdığını yazdı.

AP: EN BÜYÜK KAZANAN TÜRKİYE VE RUSYA

Amerikan haber ajansı Associated Press (AP) haberini "Türkiye ve Rusya Suriye'de yeni bir anlaşma imzaladı" başlığıyla verirken, "En büyük kazananlar Türkiye ve Rusya. Türkiye sınırında kontrolü eline alırken, Suriye ve Rusya sınırın geri kalanını denetleyecek" yorumunu yaptı.

BBC VE FRANCE 24'TEN ANALİZ: ERDOĞAN USTA OLDU

İngiliz haberin önemli haber kanalı BBC'de yer alan haberde "Analistlere göre bu anlaşma bölgedeki Türk ve Rus nüfuzunu pekiştirdi" denilirken, France 24 televizyonu, "Erdoğan, Rusya ve ABD'yi birbiri ile dengeleyerek Ankara'nın hedeflerini elde etmenin ustası oldu" yorumunu yaptı.

THE TİMES: TÜRKİYE HEMEN HEMEN İSTEDİĞİNİ HER ŞEYİ ELDE ETTİ

Times'taki haberin başlığı ise "Rusya ve Türkiye, Suriye'deki 'güvenli bölge'de ortak devriye için anlaştı."

Gazete, anlaşmanın, Rusya'nın bölgedeki hakimiyetini bir kez daha gözler önüne serdiği kanısında. Times'taki haberde vurgulanan bir diğer nokta da, Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik taahhütlerini yeniden dile getirmeleri.

Haberden bazı satırlar şöyle: "Sayın Erdoğan, varılan anlaşmayı Türkiye'de bir zafer olarak lanse edecektir. Artık Türkiye'nin güney sınırında, Rojava'da, Kürtlerin liderliğindeki devlete benzer bir oluşum yok. En azından askeri açıdan durum bunu gösteriyor. Barış Pınarı Harekatı, 2 haftadan az bir süre içinde tamamlandı. Türkiye hemen hemen istediği her şeyi elde etti. Sayın Erdoğan şimdiden kendisini önümüzdeki hafta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında ulusa hitaben zafer konuşması yapacak şekilde konumlandırdı."

DER SPİEGEL: TÜRKİYE GÜÇ KAZANDI

Alman Der Spiegel, "Suriye’nin kaderi belirlendi" başlığını verdiği analizinde, bölgede tek kaybedenin YPG terör örgütü olduğunu söyledi. Türkiye'nin önce ABD, ardında Rusya ile yaptığı anlaşmalar sonucunda güç kazandığının belirtildiği yazıda, teröristlerin buna boyun eğmekten başka bir çaresi olmadığı çıkarımına da yer verildi.

KAYNAK: HABER7, BBC TÜRKÇE, AA
YORUMLAR 48
 • Bilal 4 yıl önce Şikayet Et
  Esed tekrar Esad olmuş...
  Cevapla
 • Fehmi 4 yıl önce Şikayet Et
  Once turkiyede birlik sonra dunyada birlik yasasin turk islam liderine selam olsun
  Cevapla
 • alim aa 4 yıl önce Şikayet Et
  Seçim zamanı soğan 7 lira yapılır. Sırf soğan 7 lira diye millet oy vermez... Seçimden sonra 2 liraya düser ama akılsız sazanlar yemi yemiştir çoktan... Reisimizi iki kilo soğana satanlara yazıklar olsun
  Cevapla
 • Biri 4 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun işte çizgimiz bu olsun!
  Cevapla
 • Bitikçi1453 4 yıl önce Şikayet Et
  Düşmanınız sizi övüyorsa mutlaka bir yerlerde hata yapmışsınızdır.
  Cevapla
 • burhan 4 yıl önce Şikayet Et
  Mert düşman mertçe konuşmur.sen demek istiyorsun açabilir misin.
  Cevapla
 • kotay 4 yıl önce Şikayet Et
  100 yılın lideri milli egitim bakanlığı harekete geçsin Recep Tayyip Erdoğan adı tarih kitaplarında yerini alsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aziz Yıldırım yönetim kurulu listesini açıkladı! A Milli Takım'ın eski kaptanı da listede
El Etreby: Türkiye'de yatırım her zaman cazip