Almanya'nın Türkiye karşıtı Suriye planı ortaya çıktı

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Krarrenbauer'ın Suriye'nin kuzeyinde uluslararası güvenli bölge oluşturmayla ilgili teklifin ayrıntıları Spiegel Online sitesinde yayımlandı. Hazırlanan plana göre, güvenli bölge için 2500 asker gönderilecek ve çok sayıda ağır askeri ekipmanlarla donatılacak. Bu plan Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı sonrası hazırlandı. Berlin hükümeti operasyona karşı çıkan ülkeler arasındaydı.

Almanya'nın Türkiye karşıtı Suriye planı ortaya çıktı
Almanya'nın Türkiye karşıtı Suriye planı ortaya çıktı
GİRİŞ 26.10.2019 12:15 GÜNCELLEME 26.10.2019 12:15
Bu Habere 238 Yorum Yapılmış

Türkiye, sınırlarında terör devleti kurulmasını engellemek ve Suriyelilerin ülkelerine dönüşünü hızlandırmak için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştı. Dünyadan bu meşru harekata karşı çıkan açıklamalar gelmişti. Karşı çıkan ülkelerden biri de Almanya'ydı. Savunma Bakanı Kramp-Karrenbaur, Türkiye'nin operasyonunu engellemek için ortaya ilginç bir fikir ortaya atmıştı.

 

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Alman Ordusunun olası bir Suriye görevi için 2500 asker göndermeye hazır olduğu bildirildi. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbaur'ın teklif ettiği ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından eleştirilen Suriye'nin kuzeyinde NATO ve Rusya'nın kontrolüne güvenli bir bölge oluşturma planının ayrıntıları Spiegel dergisinde yayınlandı.

 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas (solda) ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbaur (sağda)

2500 ASKER, TANKLAR, OBÜSLER, AĞIR SİLAHLAR...

Alman ordusu Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması öngörülen güvenli bölge için 2500 asker göndermeye hazır. Hazırlanan plana göre Alman ordusu Suriye'nin kuzeyinin 40 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre derinliğinde sektörlere ayrılmasını öngörüyor. Almanya bu sektörlerden birine uluslararası birliklerden birini öncülüğünü almaya hazır. Bunun için savaş kabiliyeti olan üç tabur gönderilecek.

Ordu yetkililer olası operasyon için "komple bir paketten" söz ediyor. Muhtemel operasyon için hazır edilecek taburlarda keşif birlikleri, özel hareket birlikleri, Boxer isimli tekerli tanklar, ağır silahlar, obüsler, istihkam birlikleri ve mayın temizleme birlikleri bulunacak.

Boxer isimli tekerli tank....

SAVAŞ UÇAKLARI DA PLANIN İÇİNDE

Alman ordusu ayrıca keşif uçakları Tornado'lar ile savaş uçakları Eurofighter'ları da bu operasyon için kullanmaya öngörüyor. Orduya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Alman ordusunun helikopterler ve sıhhi tesisat konusunda ise yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

Önde Eurofighter arkada Tornado savaş uçağı...

Alman ordusunun bu zamana kadar yaptığı yurt dışı görevleri genelde süresiz görevler. Ancak muhtemel Suriye operasyonunda görev süresinin 2 yılla sınırlandırılması da öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Karrenbauer’in güvenli bölge teklifini sert bir şekilde eleştirmiş böyle bir teklif veren savunma bakanının operasyonu hangi imkanlarla yapacağını da açıkça kamuoyuna aktarması gerektiğini söylemişti. Spiegel'e sızdırılan bu bilgilerin, Karrenbauer tarafından Maas'a verilen bir cevap olduğu değerlendiriliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 238
 • mete 2 yıl önce Şikayet Et
  asla kabul edilemez....
  Cevapla
 • .... dost olmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  siyonist haçlı kafir batılının gerçek yüzünü zaten biliyoruz fransası almanyası ingilteresi abd'si israili... bütün siyonist haçlı kafir batı hiçbir zaman Müslümanın dostu değildir olamaz atalarımız ne güzelde söylemiş domuzdan post kafirden hiçbir zaman dost çıkmaz diye onlar birbirlerinin dostudur Müslümanın asla değildir onlar Müslümanın ebedi ve ezeli düşmanıdır şeytandan (iblisten) ne kadar dost olura kafir ve münafıklardan o kadar dost olur
  Cevapla
 • hayrettin alkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Hitleri hortlatmak istiyorlar.. Tarihten ders almamislar...
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Siyonist uşağı Germenler, erkekseniz bunu açıklamasaydınız o zaman Siyonizm sizi oyardı, Doğu Alman Siyonist Yahudi si Merkel sen doğru ağlama duvarı na günah çıkarmaya.
  Cevapla
 • arda 2 yıl önce Şikayet Et
  bu pkkyı koruma planları hem çavuşoğlu hemde rusya reddetti bir halt yapamazlar suriye denince rusya ve türkiyeden sorulur o kadar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 30 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı!
Biden'ı zora sokan kitap! ABD bunu konuşuyor (30 Kasım 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)