ABD'den ezber bozan İsrail çıkışı!

ABD'de 2020'de yapılacak başkanlık seçimi aday adaylarından Senatör Bernie Sanders, Gazze halkıyla ilişkilerini düzeltene kadar İsrail'e yapılan yıllık yardımların durdurulması gerektiğini vurguladı.

ABD'den ezber bozan İsrail çıkışı!
ABD'den ezber bozan İsrail çıkışı!
GİRİŞ 30.10.2019 05:49 GÜNCELLEME 30.10.2019 06:32
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Liberal eğilimli Yahudi kuruluşu J Street'in düzenlediği konferansta konuşan Yahudi kökenli Senatör Sanders, İsrail'in bölgedeki politikalarına değindi.

 

 

İsrail'in özellikle Gazze halkına uyguladığı insan hakları ihlallerine vurgu yapan Sanders, Gazze halkı ile ilişkilerini düzeltmediği sürece İsrail'e yapılan yıllık yardımların kesilmesi gerektiğini ifade etti.

Sanders, "İnsan hakları ve demokrasiye inanan Amerikan vergi mükellefleri olarak, İsrail hükümetinin uyguladığı ırkçılık ve otoriterliği kabul etmiyoruz. İsrail bizden her yıl 3,8 milyar dolar yardım alıyor. Şayet bu yardımları istiyorlarsa, Gazze halkı ile ilişkilerinde ciddi bir değişikliğe gitmelidir. Hatta bu 3,8 milyar dolarlık paranın bir bölümü Gazze halkına insani yardım olarak dağıtılmalıdır." diye konuştu.

 

 

''NETANYAHU VE HÜKÜMETİ IRKÇI''

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun tutumuna da sert tepki gösteren Sanders, "Netanyahu ve hükümetinin ırkçı olduğunu söylemek Yahudi karşıtlığı anlamına gelmez çünkü bu gerçeğin kendisidir." ifadelerini kullandı.

ABD'de 2020 başkanlık seçimleri için Demokrat aday adayı olarak ön plana çıkan Vermont Senatörü Sanders, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ile yarışıyor.

Sanders, sosyalist olduğu gerekçesiyle ABD kamuoyu tarafından sık sık eleştirilirken, özellikle ücretsiz eğitim ve eşit sağlık hizmetleri gibi politikaları sebebiyle genç Amerikalı nüfustan büyük destek görüyor.

YORUMLAR 30
 • Musa 8 ay önce Şikayet Et
  Sanders SOSYALİST bir adam. İktidara gelir mi ? Zor.
  Cevapla
 • Elazigli 8 ay önce Şikayet Et
  Bu bir söylem oyunu yani biz herkese ayni mesafedeyiz amac Türkiye yanilmayin
  Cevapla
 • Hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Senatör sanders daha beter komünist bir adam bu adam Türkiye'nin başına çok işler açar unutmayın ayidan post komunistten Türk'e dost olmaz Allah Türk'ü korusun ve yüceltsin
  Cevapla
 • İnandık. 8 ay önce Şikayet Et
  Oyun içinde bir oyun yada bir bit yeniği dahamı var acaba!! Ortadoğuda avrupa gibi bir devlet isteyen Bm istailin filistini sömürüp devlet kurmasını sağlamıştı.Abd kendine yeni bir oyuncak devletmi kurmak istiyor ne!! Oyun oynuyor.Algı algı
  Cevapla
 • İşlem Tamam 8 ay önce Şikayet Et
  Filistini silip süpürmüşler. Filistin toprağı Gaziantepten küçük kalmış. Şimdi de Gazze ile git arayı düzelt ha. Bu nasıl bir ikili bir dümendir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin tarihi hamleleri sonrası büyük panik! 4 ülke harekete geçti
PKK sona geldi! Akıllara zarar hamle, Karayılan talimat verdi...