İran'dan son uyarı: Böyle devam ederse dördüncü adım devreye girecek

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşma kapsamında verdikleri sözleri yerine getirmemeleri halinde 'dördüncü adım'ın devreye gireceğini söyledi.

İran'dan son uyarı: Böyle devam ederse dördüncü adım devreye girecek
İran'dan son uyarı: Böyle devam ederse dördüncü adım devreye girecek
GİRİŞ 31.10.2019 15:25 GÜNCELLEME 31.10.2019 15:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İran devlet televizyonuna konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, "Avrupalılar ve özellikle Fransızlar, anlaşmayla ilgili taahhütlerini yerine getirmek için gayret gösteriyorlar fakat eğer süreç böyle devam ederse nükleer anlaşmadaki taahhütlerimizi azaltmada dördüncü adımı atarız" dedi.

 

Sözcü Musevi dördüncü adımın içeriğine dair bilgi vermedi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesine göre Musevi, Tahran yönetiminin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansıyla (UAEA) yapıcı iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

 

UAEA'nın başına Arjantinli Rafael Mariano Grossi'nin getirilmesi dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada Musevi, "İran, tarafsızlık temelinde UAEA ile iyi niyet ve karşılıklı saygı çerçevesinde iş birliğini korumaya ve artırmaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

İRAN'DAN KARŞI ADIMLAR

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Anlaşma çerçevesinde İran, en çok 300 kilogram uranyumu elinde tutabiliyor.

Anlaşma İran'a 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası piyasada satarak karşılığında doğal uranyum alabilme imkanı tanıyor. İran ayrıca anlaşmaya göre, ağır su stokunu 130 tonun altında tutmak zorunda ve aşımı halinde ülke dışına çıkarmakla yükümlü bulunuyor.

Tahran yönetimi, daha önce Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmada verdiği sözleri yerine getirmediği gerekçesiyle zenginleştirilmiş uranyum seviyesi ve ağır su stokunu artırma gibi adımlar atmıştı.

İran, nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltmaya yönelik adımlarını söz konusu anlaşmanın 36'ncı maddesinde yer alan, yaptırımların kaldırılmaması durumunda İran'ın anlaşmayı kısmen veya tamamen askıya alabilme hakkına sahip olmasına dayandırıyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlari da umursayan yok dünya da gelip ikide bir saçmalayip gidiyorlar al atomunu başina çal kime ne yani vay babam
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  İran güçlü devlet olmak istiyorsa 3 şey yapmalı. 1. Türkiyenin her daim yanında yer almalı 2. 30 milyon Azeri Türklerine eşit haklar vermeli 3. Müslüman mezhep ayrımı yapmamalı, özgür hür olmalı. Allah cc buyurdu "Dinde aşırı gitmeyin ". Yoksa Iran 'dan geçmişin intikamını alırlar.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Dua et reis var Amerika ve İsrail vuracak ti reis kurtardı inşallah vurur lar hainler topluluğu
  Cevapla
 • önce vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  havlıyıp duruyonuz kimseyi ısırmıyonuz.vesselam
  Cevapla
 • Dinarlı Fahri 1 yıl önce Şikayet Et
  İran uyanda balığa gidelim bu kaypak avrupa ne zaman verdiği sözünü tuttu da size verilen sözü tutacak hep kötü gösterilen Rusya bile onlardan çok daha dürüstmüş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazze'de şartlar giderek ağırlaşıyor...
Mescid-i Aksa’da “Erdoğan” sloganları yükseldi