Erdoğan resmen açıklamıştı! Korkudan Türkiye'ye para teklif ettiler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu adına konuşan Maciej Popowski, Türkiye'nin Suriye'de oluşturmak istediği güvenli bölgeye AB'nin mali yardım yapmayacağını yineledi. Erdoğan'ın "Kapıları açarız. Mültecileri Avrupa'ya salarız" sözlerini de değerlendiren bazı Avrupalı vekiller, kendilerine şantaj yapıldığını iddia etti. Popowski ayrıca, mültecilerin gelmemesi için Türkiye'ye yeni bir para yardımı yapacaklarını açıkladı.

Erdoğan resmen açıklamıştı! Korkudan Türkiye'ye para teklif ettiler
Erdoğan resmen açıklamıştı! Korkudan Türkiye'ye para teklif ettiler
GİRİŞ 06.11.2019 17:45 GÜNCELLEME 07.11.2019 10:53
Bu Habere 126 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler, Adalet ve Kalkınma komiteleri, Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerin durumununu görüşmek üzere ortak bir toplantı düzenledi.

 

Toplantıda AB Komisyonu adına konuşan Maciej Popowski, AB'nin, Türkiye'nin Suriye'de operasyon düzenlediği ve yerleşim birimi kurmak istediği bölgeye insani yardım yapmasının söz konusu olmadığını söyledi. Popowski, "AB, Türkiye'nin Suriye'de oluşturmak istediği yerleşim birimlerine yardım yapamaz. Suriyeli göçmenlerin ülkelerine geri dönüşü gönüllülük esasına dayanmalı" dedi.

DOĞU AKDENİZ HAZIMSIZLIĞI

 

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonunun ve Doğu Akdeniz'deki son gelişmelerin Ankara ve Brüksel arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine yol açtığını belirten Popowski, AB'nin operasyonla ilgili Türkiye'yi kınadığını hatırlattı.

"GÜVENLİ BÖLGEYE YAPILACAK YARDIMIN HUKUKİ DAYANAĞI YOK"

AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu temsilcisi Michael Koehler, AB'nin Türkiye'nin oluşturmak istediği güvenli bölgeye mali yardım yapmasının hukuki olarak da mümkün olmadığını söyledi.

"ERDOĞAN BİZE ŞANTAJ YAPIYOR"

Toplantıda söz alan Avrupalı parlamenterlerin önemli bir kısmı Türkiye'nin düzenlediği operasyonu kınayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye politikasını eleştiren konuşmalar yaptı. Tartışmada söz alan parlamenterlerin bir bölümü, Suriyeli göçmenler konusunda "Türkiye'yi AB'ye şantaj yapmakla" ve "Suriyeli göçmenler için AB'nin yaptığı mali yardımları amacına uygun olarak kullanmamakla" suçladı.

"TÜRKİYE'YE 50 MİLYON EURO VERMEYE HAZIRIZ"

Popowski, Türkiye'de sahil güvenlik kapasitesinin artırılması ve mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için 50 milyon euroluk kaynak hazırlandığını açıkladı. Paranın bir bölümünün Türk sahil güvenliğinin arama ve kurtarma faaliyetlerindeki kapasitesinin artırılması için düşünüldüğünü, geri kalan bölümün de mülteci barınma merkezlerindeki koşulların iyileştirilmesi ve kalma izni bulunanların Türk toplumuna entegrasyonuna yardım amacıyla planlandığını kaydetti.

KAYNAK: EURONEWS, DEUTSCHE WELLE
YAZDIR
YORUMLAR 126
 • koray derik 10 ay önce Şikayet Et
  suriyeli sığınmacıları mekke ve medineye göndermeli. birleşmiş milletler güvenli bir koridor açsın.
  Cevapla
 • Amuca 10 ay önce Şikayet Et
  Pınar harekatımdaki gibi AB ine gün verip para yardımı gelmezse isteyen Suriyelilere kapıları açmalıyız dik duralım bakın nasıl diz çökecekler taviz yok.
  Cevapla
 • kayro 10 ay önce Şikayet Et
  gönüllülük esasına göre ise açalım kapıları gönlü isteyen kalsın istemeyen gönlü nereyi istiyorsa oraya gitsin
  Cevapla
 • Birisi 10 ay önce Şikayet Et
  Asıl şantacı parayla onlar bize yapioyor
  Cevapla
 • Serkan 10 ay önce Şikayet Et
  Başkan Erdoğan ın yapacağı şu:biz güvenli bölge için alan açtık 1-2 milyon suriyeli yi gönderdik diyelim geriye kalan 2 milyon u da ın kapıyı Avrupa kendi içinde güvenli bölge oluştursun kendileri baksın deyip kapıları ardına kadar açmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Doğu Akdeniz'de sıcak gelişme: 6 ülke birleşip anlaşma imzaladı
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum