Macron Bosna'yı saatli bombaya benzetti! Tepki yağdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Bosna Hersek'i saatli bir bombaya benzetmesinin ardından, Fransa'nın Saraybosna Büyükelçisi Guillaume Rousson istişare amacıyla Devlet Başkanlığına çağrıldı.

Macron Bosna'yı saatli bombaya benzetti! Tepki yağdı
Macron Bosna'yı saatli bombaya benzetti! Tepki yağdı
GİRİŞ 10.11.2019 11:11 GÜNCELLEME 10.11.2019 11:11
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Suriye ve Irak'taki savaş bölgelerinde bulunmuş Bosna Hersek vatandaşlarının ülkelerine geri dönmesi nedeniyle burayı saatli bir bomba olarak nitelendirilmesi büyük tepki çekti.

 

 

Bosna Hersekli siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları Macron'un açıklamalarını eleştirirken, Fransa'nın Saraybosna Büyükelçisi Guillaume Rousson da Macron'un açıklamaları nedeniyle Devlet Başkanlığına çağrıldı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, 2016'dan bu yana Suriye'deki savaş bölgelerine Bosna Hersek'ten tek bir kişinin dahi gitmediğine dikkati çekerek, ülkesinin bu sorunun çözümü için gerekli tüm önlemleri aldığını vurguladı.

 

 

Boşnak lider, Suriye'deki savaş bölgelerinde halen yarısı kadın yüze yakın Bosna Hersek vatandaşı bulunduğunu aktardı.

Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic de ülkesinin hiç kimse için bir tehdit oluşturmadığını belirterek, Bosna Hersek'in terörle mücadelede ortaya koyduğu katkının uluslararası birçok raporda yer aldığını söyledi.

DEAŞ ile mücadelede Bosna Hersek'in güvenilir bir müttefik olduğunu kaydeden Zvizdic, Macron'unki gibi açıklamaların AB ve NATO'ya üyelik hedefi bulunan Bosna Hersek'in uluslararası arenadaki imajına ciddi zararlar verdiğini ifade etti.

MACRON MÜSLÜMAN BALKAN ÜLKELERİNİN AB ÜYELİĞİNİ ENGELLEME ÇABASINDA

Bosna Hersek İslam Birliği Sözcüsü Muhamed Jusic de bugüne kadar Irak ve Suriye'ye çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 300 civarında Bosna Hersek vatandaşının gittiğini, bu sayının Fransa'da ise 2 bine yakın olduğuna dikkati çekti.

Suriye ve Irak'taki savaşlara katılmış kişilerin ülkelerine dönüşünün tüm Avrupa'nın sorunu olduğunun altını çizen Jusic, Macron'un bu tür temelsiz iddialarla nüfusun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Balkan ülkelerinin AB üyeliğini engellemeye çalıştığını dile getirdi..

Bosna Hersek'teki birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu da Macron'un açıklamalarına tepki göstererek, iddiaların asılsız olduğunu vurguladı.

Macron, The Economist dergisine verdiği röportajda, AB üyesi Hırvatistan'ın yanı başındaki Bosna Hersek'i, Suriye ve Irak'taki savaş bölgelerinden ülkelerine dönenler nedeniyle saatli bir bombaya benzetmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • balikesirli 1 yıl önce Şikayet Et
  bosna türkiyeye katilmali arnavutlukda
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Hacli fransa bosnada kalan müslümanlarada katliam yapmak istiyor ondan saatli bombaya benzetmis olmali
  Cevapla
 • sessiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalan değil ama bakış yönü farklı.Fransa yani batı her zaman kaos ortamı yaratır karşısına geçip seyreder ve sonra ölü yiyiciler gibi kanından beslenir.Batının istediği; Balkanlar kaos olmalı, kan dökmelidir. Bosna Hersek kardeşlerimiz uyanık olmalıdır. Ticarette, ekonomide, askeri yönden silah ve mühimmatta hazırlıklı olmalıdırlar. Güçlü olmalılar. Allah bir daha katliam yaşatmasın.
  Cevapla
 • Halil İbrahim sula 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyadaki tüm Müslüman alem farkına varın uyanık olun yerlimalıalın dolar veya başka parabirimi kullanmayın tüm müslümanlara ölüm olarakdönüyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 40 kişilik ekip 8 saatte tamamladı! Türkiye'de ikinci kez yapıldı
Putin'den çok konuşulacak dolar çıkışı: Hala devam ediyorlar