Kuzey Kore'den ABD'ye çalım! Trump'a 'Artık ilgilenmiyoruz' resti

ABD Başkanı Trump ve Pyongyang liderinin görüşmesine ilişkin Kuzey Kore, ''ABD kendi lehine zaman kazanmaya çalışıyor. Bize yarar sağlamayan bu tür buluşmalarla artık ilgilenmiyoruz'' dedi.

Kuzey Kore'den ABD'ye çalım! Trump'a 'Artık ilgilenmiyoruz' resti
Kuzey Kore'den ABD'ye çalım! Trump'a 'Artık ilgilenmiyoruz' resti
GİRİŞ 18.11.2019 20:58 GÜNCELLEME 18.11.2019 20:58
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın, yakında Pyongyang lideri Kim Jong-un'la görüşebileceği imasına karşılık, ülkeye yararı olmayan görüşmelerle ilgilenmediklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Kim Kye Gwan, resmi ajans KCNA'daki açıklamasında, Washington'un nükleer müzakereleri canlı tutmak için Kuzey Kore'ye karşı düşmanca siyasetine son vermesi gerektiğini belirtti.

Tarafların geçen yıl hazirandan bu yana 3 zirve ve başka toplantılar yaptığını ancak ilişkilerde bir iyileşme olmadığını vurgulayan Kim, "ABD kendi lehine zaman kazanmaya çalışıyor. Bize yarar sağlamayan bu tür buluşmalarla artık ilgilenmiyoruz. Karşılığında bir şey almadığımız için ABD Başkanı'na sadece övünebileceği bir şey hediye etmeyeceğiz, hatta Başkan Trump'ın iftihar ettiği başarıların karşılığını alacağız." yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Trump, dün Twitter'dan paylaştığı mesajda, Kuzey Kore liderine yönelik, "Acele etmelisin ve anlaşmayı sağlamalısın. Yakında görüşürüz." ifadesini kullanmıştı.

KALICI BARIŞ ZİRVESİ

Trump ile Kim Jong-un, ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da bir araya gelmiş, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varmışlardı.

İki lider, 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha görüşmüş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız sona ermişti.

Son olarak 30 Haziran'da Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan "silahsızlandırılmış bölge"de görüşen Trump ve Kim, nükleer müzakere sürecini sürdürme kararı almıştı.

''BIKKINLIK VEREN MÜZAKERE''

Kuzey Kore ve ABD arasında 5 Ekim'de İsveç'te yapılan görüşmeler ilk gününde kesilmiş, Pyongyang yönetimi, ABD tarafının düşmanca yaklaşımını değiştirecek tatmin edici bir adım atmadığı müddetçe, Kuzey Kore'nin "bu bıkkınlık veren müzakereleri" sürdürme niyeti olmadığı açıklamasını yapmıştı.

Kuzey Kore Başmüzakerecisi Kim, müzakere sürecinin yeniden başlamasının ABD'nin tutumuna bağlı olduğunu belirterek, Washington'a yıl sonuna kadar süre vermişti.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • cuma 10 ay önce Şikayet Et
  gözü çekikler yakın dövüş iyi bilirler bu kim bu trumpı döver lider. adı kim jong. danışman.kim kye gwan admların isimleri bile yakın dövüş anımsatıyor kedi gibi kapışır bunlar
  Cevapla
 • Sevda 10 ay önce Şikayet Et
  Trump in torunu gibi duruyor.cok genc
  Cevapla
 • Sezgin 10 ay önce Şikayet Et
  Bunlar gencligin formül ünümü buldu acaba.nekadarda genc duruyor.bir markette sigara alsa eminim kimligini isterler
  Cevapla
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Kim Joung 30 lu yaşlarda genç zaten
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg görüştü!
Tam 'O an'ı yakalayan fotoğraflar!