Gürcistan'da 'erken seçim' protestoları devam ediyor

Gürcistan'da göstericiler erken seçim taleplerini yinelerken pazartesi günü tekrar parlamentoyu kuşatacaklarını söyledi

Gürcistan'da 'erken seçim' protestoları devam ediyor
Gürcistan'da 'erken seçim' protestoları devam ediyor
GİRİŞ 20.11.2019 00:46 GÜNCELLEME 20.11.2019 00:48

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, erken seçim talebiyle yeniden toplanan göstericiler, pazartesi günü yeniden parlamento binasını kuşatacaklarını duyurdu.

 

 

Parlamento önünde toplanan göstericiler, seçimlerin nispi temsil sistemine göre ve erken yapılması isteklerini yineledi. 

Göstericiler, pazartesi günü bir kez daha parlementonun giriş kapılarını tutarak, milletvekillerinin girişlerini engellemeye çalışacaklarını söyledi. 

 

 

GÖSTERİCİLER VEKİLLERİ MECLİSE SOKMAMIŞTI

Seçimlerin nispi temsil sistemine göre yapılmasını isteyen protestocular, pazar ve pazartesi parlamento binası önünde bir araya gelmişti. Protestocular, vekillerin parlamentoya girişine izin vermemişti. 

Polisin dağılın uyarısını dikkate almayan göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmıştı. 

Polis, kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullanmıştı. 

GÖSTERİCİLER VERİLEN SÖZÜN TUTULMASINI İSTİYOR

Tiflis'te haziranda düzenlenen 26. Ortodoks Parlamentolar Arası Genel Asamblesi'nin oturumuna, Rusya heyetindeki Rus Komünist Partisi Üyesi ve Rusya Devlet Duması Milletvekili Sergei Gavrilov'un, parlamento başkanının koltuğuna oturup konuşması üzerine ülkede protestolar başlamıştı.

Haftalarca süren gösterilere katılan protestocuların taleplerinden biri olan seçim sisteminin değişmesi konusu, Gürcistan hükümetince kabul edilmişti.

Gürcü Hayali Partisi Başkanı Bidzina İvanişvili, 2020'deki genel seçimlerin çoğunluk sistemi yerine, nispi temsil sistemine göre yapılmasına karar verdiklerini ifade etmişti.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten sürpriz Türkiye çıkışı
Son dakika: Bakan Koca 'çok değil az kaldı' deyip müjdeyi verdi...