Hollanda Başbakanından itiraf: Türkiye'den almak zorundayız

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, terör örgütü DEAŞ üyelerini, Türkiye'de ya da Erbil'de Hollanda misyonlarına başvurdukları takdirde mecbur geri almak zorunda olduklarını söyledi.

Hollanda Başbakanından itiraf: Türkiye'den almak zorundayız
Hollanda Başbakanından itiraf: Türkiye'den almak zorundayız
GİRİŞ 23.11.2019 11:07 GÜNCELLEME 23.11.2019 17:26
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hollanda'dan giden DEAŞ'lıların ve çocuklarının ülkeye geri getirilmesine ilişkin, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

 

"TÜRKİYE'DEN ALMAK ZORUNDAYIZ"

DEAŞ'lıların bulundukları bölgede yargılanması taraftarı olduğunu belirten Rutte, "DEAŞ'lılar Türkiye'de ya da Erbil'de Hollanda misyonlarına başvurdukları takdirde mecbur almak zorundayız. Bu hafta bu gerçekleşti zaten" dedi.

 

 

"ÇOCUKLAR İLERDE TEHLİKELİ OLABİLİR"

Rutte, DEAŞ'lıların çocuklarının bulunduğu durumun "çok korkunç" olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Fakat onlar da büyüdüğü zaman risk oluşturabilir. 1 ve 2 yaşındaki bebeklerden değil ileri yaşta olan çocuklardan bahsediyorum. Çocukların velileri ilk etapta kendileri ölümcül olan tehlikeli bir bölgede teröre destek vermek için gitme kararı aldı ve çocuklarını da bu ortamda bulunmaya maruz bıraktı. Bu velilerin sorumluluğudur, benim değil. O çocukları Suriye'ye ben göndermedim."

"DİĞER AB ÜLKELERİ İLE İLETİŞİM HALİNDEYİZ"

Gelecekte başka DEAŞ'lının ülkeye gelmeyeceği garantisini hiç bir zaman veremeyeceğini ifade eden Rutte, diğer AB ülkeleri ile yoğun iletişim halinde olduklarını ve onların bu konuda nasıl bir yol haritası çizdiklerine de baktıklarını dile getirdi.

HOLLANDA'DAKİ MAHKEMELERDEN DEAŞ KARARLARI

Hollanda'da Lahey Mahkemesi 11 Kasım'da, hükümetin Suriye'nin kuzeydoğusundaki gözaltı kamplarında bulunan terör örgütü DEAŞ'lıların çocuklarının hızla geri getirilmesi için her türlü çabayı göstermesi gerektiğine karar vermişti. Yüksek mahkeme ise bugün, hükümetin buna zorunlu olmadığına hükmederek, bunun kararını hakimin değil hükümetin kendisinin vermesi gerektiğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Avrupa
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • memet 1 yıl önce Şikayet Et
  demeki deas askerleri avrupadan gelen parali teroristler.
  Cevapla
 • keleş 34 1 yıl önce Şikayet Et
  evet. türkiyeye. karşı. poz. verip. bize. tehdit. savuranlar. bunlar. değilmi. şimdi. aslında. onları. cezaevinde. işgence. yapıp. ondan. sonra. onları. taş. ocaklarında. ölene. kadar. boğaz. tokluğuna. calıştırılmalı. öylece. geberip. gitsinler
  Cevapla
 • Adil 1 yıl önce Şikayet Et
  Uçağa bindirip gönderilsin tüm avrupalı daeşliler. Bu teröristlere biz bakmak zorunda değiliz.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen gönderdin. Sen destek verdin. Sizin parlementoda sesleri çıkıyor
  Cevapla
 • mrtclk 1 yıl önce Şikayet Et
  Kac yüzünüz var belli değil. Kendinize ait olan besleyip büyüttüğünüz teröristleri, üstelik yakalanmış etkisiz hale getirilmiş olduğu halde almamak için kırk takla atıyorsunuz. Ama biz dibimizde ülkemize tehdit olan bu hainleri, terörist bozuntularını temizlemeye kalkınca hepsi masum oluyor. Kınaya kınaya, endişe duya duya şekilden şekile giriyorsunuz. Siz alacağınız üç beş terörist e sahip çıkamazken güya bize akıl vermek hangi akıl ile izah edilebilir. Nasıl düşünüyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunan basını, Türkevi'nin açılışına katılan başpiskoposu hedef aldı
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Almanya insanları sömürdü, yağmaladı ve öldürdü